Reklama

Lublin, parafia Trójcy Przenajświętszej

Maryja zjednoczona z Trójcą Świętą

Niedziela lubelska 42/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek, 30 września, już przed godz. 17.00 na skrzyżowaniu ulic Doświadczalnej i Wł. Jagiełły można było dostrzec liczną grupę parafian, którzy wraz z bp. Arturem Mizińskim i duszpasterzami oczekiwali na przyjazd samochodu-kaplicy. W modlitewnej procesji wprowadzono Jasnogórski Obraz Nawiedzenia do kościoła Trójcy Przenajświętszej na Felinie. Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej umieszczono w pobliżu fresku przedstawiającego Trzy Osoby Boskie. Harmonijna kompozycja obrazowo wyraziła prawdę, że ze względu na szczególnie głęboką więź z Trójcą Świętą, Maryja nazywana jest w doktrynie i kulcie chrześcijańskim umiłowaną córą Ojca, Rodzicielką Syna Bożego i przybytkiem Ducha Świętego.
W słowach powitania proboszcz parafii, ks. kan. Jan Bednara, powiedział, że „przyjście Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony to wyraz Jej ogromnej miłości do każdego człowieka oraz wypełnienie woli Chrystusa, który umierając na krzyżu powiedział: »Niewiasto, oto syn Twój« (por. J 19, 26). Zwrócił uwagę, że „Maryja w cudownym Obrazie Jasnogórskim przychodzi szczególnie wtedy, gdy jesteśmy zagrożeni. Dziś toczy się walka o człowieka, bój o życie dla dzieci nienarodzonych, szerzy się fala demoralizacji dzieci i młodzieży oraz duch kłamstwa i korupcji”. Ksiądz Proboszcz zawierzył Matce Bożej osobę bp. Artura Mizińskiego na początku jego pasterskiego posługiwania oraz prosił, aby Maryja strzegła świętości ognisk rodzinnych oraz wzięła w opiekę szczególnie ludzi chorych, cierpiących i bezrobotnych. Wśród witających nie zabrakło dzieci ze SP nr 52, które - składając rekolekcyjne postanowienia - obiecały częściej modlić się, regularnie uczęszczać na Mszę św., szanować kolegów i koleżanki oraz chętnie pomagać rodzicom.
W homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej nawiedzenie Ksiądz Biskup nawiązał do biblijnej sceny wesela w Kanie Galilejskiej. Przypomniał, że „Maryja jako wierna i kochająca Boga służebnica Pańska jest wzorem życia chrześcijańskiego. Ona pozwala doświadczyć swojej macierzyńskiej miłości i opieki, prowadząc do swego Syna przez całe życie drogą, którą sama szła. Była to droga miłości, zawierzenia Bogu i służby drugiemu człowiekowi [...]. Matka Jezusa Chrystusa i Matka nasza przychodzi do nas. Jest to znak jej miłości, chęci niesienia pomocy i ratunku dla utrudzonego ludu, dla rodzin borykających się z wieloma trudnościami, dla młodzieży poszukującej sensu i wartości życia, dla dzieci, które szukają wzorców do naśladowania, by życie przeżyć pięknie i godnie. Wędrówka Maryi po lubelskiej ziemi jest znakiem miłości, która pokrzepia wiarę. Maryja przychodzi, aby odnowić nasze życie, przepoić świętością każdą rodzinę, parafię i cały Kościół lubelski”.
Wyrazem modlitewnego zjednoczenia wiernych była godzina Apelu Jasnogórskiego. Ojciec Paulin zachęcił zebranych, aby czuwanie było autentycznym wołaniem ludzkich serc do serca Maryi, które jest niezawodnym znakiem nadziei opartej na Chrystusie. Przypomniał, że nadzieja to nie tylko oczekiwanie na dobro lub spodziewanie się dobra, ale przede wszystkim wiara w zwycięstwo dobra w historii świata powiązana z podjęciem odpowiedzialności za siebie oraz innych. Dla ludzi wierzących najwyższym dobrem jest Bóg. W kontekście wielu niepokojów, których doświadcza dzisiejszy człowiek, Maryja wskazuje na Chrystusa, będącego fundamentem ludzkiej nadziei.
Przez długie godziny wierni trwali na modlitwie, wpatrując się w Ikonę Jasnogórskiej Pani. Wielu przyznało, że był to dla nich czas wielkiego dziękczynienia Bogu za dzieło budowy świątyni oraz za liczne łaski. Mimo późnej pory również dzieci chętnie uczestniczyły w modlitwie wraz z rodzicami. Doskonale odczuwały atmosferę wielkiego święta, a niektóre z nich wyraziły chęć wyjazdu na Jasną Górę.
„Chcielibyśmy, aby jednym z owoców nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej było powstanie przy naszej parafii aktywnej grupy wolontariatu” - powiedział wikariusz, ks. Andrzej Jachimek. „Mam nadzieję, że wrażliwe serca naszej młodzieży i dzieci odczytają subtelne przesłanie Maryi, która - wskazując na Chrystusa również dziś - tu i teraz przypomina: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (por. J 2, 5).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobieta pokieruje komisją opiekującą się watykańskimi zabytkami

2025-04-10 12:43

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican News

Prof. Elvira Cajano

Prof. Elvira Cajano

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej mianował prof. Elvirę Cajano na stanowisko przewodniczącej Stałej Komisji ds. Ochrony Zabytków Historycznych i Artystycznych Stolicy Apostolskiej.

Prof. Elvira Cajano pochodzi z Parmy. Uzyskała tytuł magistra architektury oraz stopień doktora nauk w zakresie historii, rysunku i restauracji architektury na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Zajmowała się nadzorem archeologicznym i krajobrazowym w regionie Umbria. Była też wykładowczynią teorii restauracji i konserwacji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest autorką licznych publikacji.
CZYTAJ DALEJ

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

2025-04-09 14:40

Marzena Cyfert

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

9 kwietnia o godz. 10 siostry boromeuszki z fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera usłyszały dzwonek informujący, że w Oknie Życia znajduje się dziecko.

Znalazły w nim zadbanego chłopczyka. – Nie wiemy dokładnie, ile ma lat, wygląda na 2-latka. Chłopczyk jest kulturalny, elokwentny, bardzo grzeczny. Dziękuje za wszystko, nie boi się. Po prostu bardzo fajny dzieciak. Jest to nasze 23. dziecko znalezione w Oknie – mówi s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka z fundacji Evangelium Vitae, która prowadzi Okno Życia.
CZYTAJ DALEJ

Narodowy Marsz Życia - 27 kwietnia w Warszawie

2025-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Warszawa

życie

Narodowy Marsz Życia

Karol Porwich/Niedziela

27 kwietnia 2025 r. w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia. Jest on coroczną manifestacją na rzecz życia i rodziny i świętem wszystkich, dla których te wartości są ważne. Marsz, zaplanowany w dniu głównych obchodów 1000- lecia pierwszej polskiej koronacji, będzie również radosnym świętowaniem tego jubileuszu.

Uczestnicy spotkają się o godz. 12.30 na Placu Zamkowym w Warszawie skąd przemaszerują do Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w sąsiedztwie Placu Trzech Krzyży. Wcześniej, o godz. 11.00 odbędą się Msze św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i w Bazylice Katedralnej św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję