Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 40/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Brodnica

Rycerze Niepokalanej w parafii Matki Bożej Fatimskiej

W czasie misji świętych w maju br. w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy padło wezwanie: „Abyście szli i owoc przynosili”. Jednym z owoców tego wydarzenia stało się złożenie przez 19 osób deklaracji przystąpienia do Rycerstwa Niepokalanej. Obecnie przy parafii działa 23 rycerzy i rycerek. Cztery osoby były już wcześniej rycerzami; jedna rycerka posiada dyplom z 1948 r., pozostałe trzy - z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
W pierwszą sobotę lipca br. podczas Mszy św. nowi rycerze dokonali uroczystego aktu oddania się Maryi Niepokalanej. Mszę św. celebrował ks. Zbigniew Łukasik w zastępstwie nieobecnego proboszcza, ks. Gabriela Aronowskiego, który wraz z pielgrzymką parafialną przebywał na Jasnej Górze i modlił się w intencji deklarujących oddanie się Niepokalanej.
Grupa rycerzy Niepokalanej planuje każdego 15. dnia miesiąca odmawiać Różaniec w intencji Ojczyzny oraz ofiarować modlitwę za Jana Pawła II wspólnie z Żywym Różańcem. Mamy także pewne plany na przyszłość, o realizacji których poinformujemy wkrótce Czytelników Głosu z Torunia.

Dekanaty grudziądzkie

Grudziądz uczcił godnie 65. rocznicę szarży pod Krojantami

Przywiązywanie wagi do tradycji narodowych stało się ostatnio jedną z bardzo pozytywnych cech naszego społeczeństwa. 4 września rozpoczęły się w Grudziądzu uroczystości upamiętniające słynną szarżę 18. Pułku Ułanów Pomorskich na niemiecką 20. dywizję piechoty zmechanizowanej pod Krojantami k. Chojnic. 1 września 1939 r. na Rynku Głównym w Grudziądzu liczna grupa kombatantów złożyła kwiaty, natomiast o godz. 18.00 w kolegiacie św. Mikołaja rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji poległych i zmarłych ułanów sławnego męstwem pułku. W kruchcie kolegiaty przed tablicą pamiątkową odmówiono modlitwę i złożono wiązanki kwiatów.
W niedzielę 5 września, w godzinach porannych, uczestnicy obchodów 65. rocznicy tej sławnej bitwy udali się do Krojant na odbywające się tam uroczystości patriotyczne. Podczas rocznicowych obchodów przemawiali ułani i zaproszeni goście, odbył się Apel Poległych i odprawiona została Msza św. polowa. Kilkaset osób mogło podziwiać widowisko historyczne Szarża pod Krojantami oraz uczestniczyć w sesji naukowej poświęconej tamtym wydarzeniom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Rozpoczęcie roku szkolnego w Zakładzie Karnym

W Zespole Szkół dla Dorosłych Zakładu Karnego nr 1 (dla kobiet) w Grudziądzu 1 września br. miało miejsce rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dyrektor szkoły Elżbieta Dymart powitała zaproszonych gości i grono pedagogiczne. W związku z 65. rocznicą wybuchu II wojny światowej minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walkach żołnierzy. Następnie Pani Dyrektor przypomniała, jak się rozpoczęła najkrwawsza wojna światowa i przeczytała wiersz K. I. Gałczyńskiego pt. Pieśń o żołnierzach z Westerplatte. Słuchaczki przygotowały program z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, opowiadały o walkach żołnierzy i ludności cywilnej.
Cytowały fragmenty Pamiętnika z Powstania Warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Można było wysłuchać fragmentów wypowiedzi dowódcy AK - gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego oraz polskiego pisarza i żołnierza - Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W gazetce klasowej zaprezentowano archiwalne zdjęcia i teksty dotyczące powstania, a także wiersz K. K Baczyńskiego, poety i żołnierza, który poległ w czwartym dniu powstania. Dyrektor szkoły odtworzyła film wideo związany z pobytem K. I. Gałczyńskiego na Mazurach. Na zakończenie wysłuchano fragmentów wierszy tego poety z Kroniki Olsztyńskiej.

Henryk Turski

Dekanaty toruńskie

Dzieci z toruńskiego Oratorium pod opieką św. Kingi

Św. Kinga była podczas tegorocznych wakacji opiekunką dzieci i młodzieży z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu. W czasie pobytu na koloniach w Ujanowicach k. Nowego Sącza dzieci wraz z wychowawcami mieszkały w szkole, której patronką jest właśnie św. Kinga, węgierska księżniczka, a potem księżna polska, małżonka Bolesława Wstydliwego. Jej ślady natykaliśmy co krok, bo obok św. Barbary jest ona patronką górników w Bochni i Wieliczce (według legendy jej pierścień, wrzucony w kopalni na Węgrzech, został odnaleziony w Bochni), a nasze spostrzegawcze dzieci znalazły w tym mieście również bliskie naszemu sercu Oratorium im. św. Kingi.
Kolonie trwały od 18 lipca do 1 sierpnia. Mimo zmiennej pogody dzieci bawiły się świetnie. Miały do dyspozycji salę gimnastyczną, gdzie odbywały się zabawy i gry sportowe, a także konkursy wiedzy i plastyki, wspólne śpiewy i oczywiście dyskoteki, na których razem z nami bawiła się młodzież z Ujanowic. Zawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości. Prawie każdy dzień kończył się ulubioną piosenką dzieci Panience na dobranoc. Na Msze św. chodziliśmy do kościoła parafialnego, którego patronem jest - podobnie jak w Toruniu - św. Michał Archanioł.
Podczas kolonii realizowany był program socjoterapeutyczny prowadzony przez mgr Annę Lewandowską i Dyrektora Oratorium, związany z profilaktyką nałogów, pokazujący, w jaki sposób można ciekawie i zdrowo spędzać wolny czas, i uczący podopiecznych asertywności. Program dostosowany był do możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży. Młodsi uczestniczyli w ćwiczeniach usprawniających z zakresu metody Ruchu Rozwijającego V. Sherborne, które są przydatne w wyrównywaniu wszelkich zaburzeń psychoruchowych, rozwijaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania, opanowaniu lęku i emocji. Miła atmosfera stworzona przez prowadzących zajęcia, sukcesy w ćwiczeniach i wspólna radość z pokonywania trudności są warunkiem w wyrównywaniu istniejących zaburzeń.
Tradycyjnie już robiliśmy dłuższe wycieczki. Byliśmy w Aquaparku w Krakowie i Rabkolandzie, gdzie dzieci zwiedziły muzeum osobliwości, muzeum „Orderu Uśmiechu”, „pałac strachu”, jeździły na różnego rodzaju karuzelach, samochodzikach, wagonikach itp. Odwiedziliśmy też Zakopane, a w nim kościół Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Najciekawszym punktem naszego programu była wizyta w kopalni soli w Bochni, której początki sięgają 1248 r. Powstał w niej labirynt solnych komór i korytarzy, które swym pięknem i niespotykanymi kształtami budziły zachwyt każdego turysty. Sam zjazd windą ponad 200 m w dół i podróż oryginalnymi wagonikami były już nie lada atrakcją. Bardzo nam się podobała kaplica św. Kingi, gdzie obok ołtarza można podziwiać wykutą w soli bożonarodzeniową szopkę oraz scenę Golgoty. Obok zabytków i kaplic jest tam również sala sportowa, w której nasze dzieci grały w siatkówkę oraz rozegrały mecz kometki. Bochnia to także urocze, niewielkie miasteczko z rynkiem i wąskimi uliczkami, w którym najciekawszą budowlą sakralną jest bazylika mniejsza św. Mikołaja, gdzie obok patrona świątyni jest cudowny obraz Matki Bożej Bocheńskiej, koronowany jeszcze przed wojną.
Te wszystkie przeżycia, których doznali nasi podopieczni podczas trwania kolonii, zawdzięczamy ludziom dobrej woli i otwartego serca. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjazdu, szczególnie Toruńskiemu Związkowi Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.

Reklama

Ks. Józef Gibała - Dyrektor Oratorium

Z działalności Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy prowadzi już pełną pracę statutową. Jego celem jest zapobieganie sieroctwu społecznemu poprzez stwarzanie każdemu dziecku możliwości rozwoju w najbardziej korzystnym środowisku rodzinnym; naturalnym lub zastępczym. Na obecnym etapie zadaniem Ośrodka jest: pozyskiwanie i kwalifikowanie kandydatów na rodziców do zastępczych form wychowania rodzinnego; przygotowanie tych małżeństw do podjęcia zadań wynikających z rodzicielstwa zastępczego - do roli pogotowia opiekuńczego dla dzieci, rodziny zastępczej, rodziny adopcyjnej; udzielanie pomocy w zakresie przygotowania wniosków do sądu o ustanowienie ich zastępczym środowiskiem rodzinnym; opiniowanie kandydatów na rodziców adopcyjnych i zastępczych oraz dzieci oczekujących na umieszczenie ich w zastępczym środowisku rodzinnym.
Prosimy duszpasterzy o poszukanie odpowiednich małżeństw i poinformowanie ich o możliwości przygotowania się do roli rodziny pogotowia opiekuńczego dla dzieci, rodziny zastępczej lub rodziny adopcyjnej w Diecezjalnym Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym, ul. Panny Marii 2, tel. (0-56) 652-26-26.

Ks. Józef Nowakowski - Diecezjalny Duszpasterz Rodzin

Wkrótce

W trosce o powołania

7 października br. o godz. 18.00 w katedrze Świętych Janów w Toruniu zostanie odprawiona Msza św. z okazji 65. rocznicy śmierci sługi Bożego ks. Jana Hamerskiego, patrona Diecezjalnego Ośrodka Powołań w Toruniu. W czasie Eucharystii będziemy modlić się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego oraz w intencji powołań do służby w Kościele.
Serdecznie zapraszamy osoby, którym leży na sercu troska o powołania, oraz wszystkich, którzy pragną włączyć się w naszą modlitwę.

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań i Ośrodka Powołań im. Sługi Bożego ks. Jana Hamerskiego w Toruniu

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję