Reklama

Dla Was i z Wami...

7 października 2002 r. wpisał się w historię diecezji sandomierskiej nominacją nowego biskupa ordynariusza. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił dla młodej jeszcze (chociaż i starej zarazem, bo niegdyś sandomiersko-radomskiej) diecezji drugiego w jej historii Pasterza. Został nim ks. prof. dr. hab. Andrzej Dzięga - dziekan Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kapłan diecezji siedleckiej. Przypomina się w takim momencie wypowiedź św. Augustyna z Hippony: „Vobis sum episcopus, vobiscum christianus” („Sermo” 340, 1) - Dla Was jestem Biskupem, z Wami jestem chrześcijaninem. To, kim jestem z Wami - cieszy mnie, to kim jestem dla Was - napełnia mnie lękiem.
Pierwszym numerem edycji sandomierskiej „Niedzieli” przywołujemy to wydarzenie sprzed dwóch lat, oddając głos wspomnieniom, pytając o znaczenie słów przekuwanych na codzienną sandomierską rzeczywistość. Co oznacza w kontekście dwóch lat „dla Was jestem biskupem” i „z Wami jestem chrześcijaninem”?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Wami jestem chrześcijaninem…

Reklama

Trudno mi jest dzisiaj odpowiedzieć krótko i jednoznacznie, jak rozumiem, a raczej jak przeżywam powyższe słowa. Przede wszystkim dlatego, że takie świadectwo powinno być świadectwem życia a nie świadectwem deklaracji słownych. Niemniej faktem jest, że pierwsza część tego zdania: „Z Wami jestem chrześcijaninem” dla mnie oznacza nade wszystko: „Z Wami jestem kapłanem”. Moje chrześcijaństwo, w jego najbardziej istotnych do dzisiaj wymiarach, zostało przecież określone poprzez święcenia prezbiteratu. Przyznaję, że pomimo pełnienia różnych funkcji kościelnych w kilku diecezjach oraz funkcji akademickich, właśnie fakt święceń, moje kapłaństwo, było zawsze podstawą moich relacji z Jezusem Chrystusem, z Kościołem, i z ludźmi. Inne sprawy czy zadania praktycznie były pochodną tych relacji. Dlatego do dzisiaj odczuwam w sobie bardzo wyraźnie - nawet, gdy może na zewnątrz tego nie widać - szczególną wspólność duchową z kapłanami duszpasterzami, niezależnie czy są to duszpasterze dnia wczorajszego, dzisiejszego, czy duszpasterze jutra. Święcenia biskupie, oczywiście, wniosły świadomość nowej odpowiedzialności za cały szereg spraw, i to w perspektywie niezwykle poszerzonej względem perspektywy odpowiedzialności kapłańskiej. Dały też świadomość odpowiednich możliwości rozpoznawalnych w płaszczyźnie wiary. Do dzisiaj jednak najsilniej wewnętrznie reaguję chyba właśnie na sprawy duszpasterskie.
Niemniej, proszę mi pozwolić, by odpowiedź na postawioną mi na początku kwestię dalej pisało raczej życie niż słowa.

Bp Andrzej Dzięga

Dla Was jestem biskupem...

Reklama

Ks. Jan Biedroń,rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu:
Życie Kościoła i ewangelizacja świata zależą w dużej mierze od posługi kapłanów. Dlatego ważną sprawą dla Biskupa Diecezjalnego jest Seminarium Duchowne - serce diecezji. Seminarium, to określony czas i miejsce, ale to przede wszystkim wspólnota, która wychowuje i kształci przyszłych kapłanów. Biskup, jako pierwszy formator, we współpracy z Zarządem seminaryjnym, Profesorami powinien kształtować świadomość oddania się Chrystusowi. W takie posługiwanie wpisuje się już od dwóch lat osoba ks. bp. Andrzeja Dzięgi - Pasterza zatroskanego o swoją owczarnię, a nade wszystko wyczulonego na sprawy życia seminaryjnego. Patrząc tylko wybiórczo na ten odcinek posługi Księdza Biskupa można zauważyć, że sprawy Seminarium są mu bardzo bliskie. Podkreśla to przez swoją obecność w Seminarium, spotkania z formatorami, konferencje głoszone dla alumnów. Dzieli się świadectwem swojego życia kapłańskiego, mówiąc bardzo odważnie o życiu kapłańskim jako o bezcennej wartości. Ukazuje jako Pasterz, w sposób jasny i zdecydowany powołanie do kapłaństwa jako realną możliwość dla tych młodych, którzy posiadają niezbędne dary i przymioty. Wyrażam zatem wdzięczność Księdzu Biskupowi, za taką postawę zatroskania o tych, którzy dom seminaryjny tworzą i przez formację towarzyszą drugim uwzględniając rolę Ducha Świętego, a także za tych, którzy przez poszczególne lata studiów przygotowują się do kapłaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prałat Jan Młynarczyk, ojciec duchowny kapłanów diecezji sandomierskiej:
Dominus Jesus - to dewiza, motto wszelkich prac Księdza Biskupa i całej jego posługi. Patrzymy na jego osobę i podejmowane zadania oczyma wiary: przysłał go Chrystus! Przysłał go dla naszego dobra doczesnego i wiecznego. W wymiarze doczesnego dobra należy wspomnieć o inicjatywach podejmowanych przez Księdza Biskupa: Kongres Różańcowy, nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej w całej diecezji, zapowiedź Kongresu Rodzin na rok 2005. Znakiem bogatego człowieczeństwa Pasterza jest jego obecność na pogrzebach kapłanów, troska o biskupa seniora W. Świerzawskiego, zatroskanie o każdego człowieka, łatwy kontakt z ludźmi, obecność na spotkaniach i ujmująca serdeczność. Od początku zauważa się jego pobożność maryjną (częsta obecność Księdza Biskupa w sanktuariach maryjnych diecezji). Kapłani i wierni diecezji stoją przy swoim Pasterzu; takim znakiem był pogrzeb Mamy Księdza Biskupa - śp. Anny, gdy mimo zimy i bardzo trudnych warunków, na pogrzebie było obecnych wielu kapłanów i diecezjan. Więź ta umacnia się, kiedy widzimy życie codzienne, czyny i postawę Księdza Biskupa w codziennej rzeczywistości sandomierskiej.

Ks. infułat Roman Chwałek, moderator Kurii diecezjalnej:
Od dwóch lat diecezja sandomierska ma nowego Biskupa, który od samego początku (nie jest to długi okres na snucie podsumowań) uczy się diecezji, uczy się księży, poznaje nowe uwarunkowania i problemy. Jako człowiek o tak bogatej i silnej osobowości staje się bogactwem dla nas i swoją obecnością ubogaca diecezjalną rzeczywistość w jej procesie integracyjnym i w pogłębianiu duchowości zarówno kapłanów jak i wiernych.

Przyjmij, Czcigodny Księże, Bracie i Siostro zakonna, nauczycielu i wychowawco, uczestniku wspólnotowych spotkań w grupie duszpasterskiej, ojcze i matko, drogi młody przyjacielu, i Ty - Siostro i Bracie, kimkolwiek jesteś, przyjmij dar diecezji sandomierskiej dla Ciebie: te oto karty sandomierskiej edycji Tygodnika katolickiego „Niedziela”. Wysiłek redaktorów, modlitwa Sióstr i Braci, a nade wszystko przeżywane przez Ciebie co niedzielę Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i Jego Słowo niech Ci będą źródłem świątecznej radości i siły ducha na cały tydzień.
I zawsze: „Pamiętaj...”.

Bp Andrzej Dzięga

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Suchodolski: więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy lekcji religii

2025-07-18 07:09

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Bp Grzegorz Suchodolski

Więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy szkolnej lekcji religii, ale w codziennym byciu razem, poznawaniu ich języka, wartości i problemów – powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Podkreślił, że „duszpasterstwo młodzieży nie powinno koncentrować się na katechezie, ale na ewangelizacji czy wręcz preewangelizacji, czyli na pierwszym głoszeniu Ewangelii”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś powołuje komisję do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich

2025-07-17 10:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kard. Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Kardynał Grzegorz Ryś powołuje komisję do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich dla obszaru archidiecezji łódzkiej. Jak poinformował metropolita łódzki w liście pasterskim, będzie to niezależna komisja prowadzona przez ekspertów, która rozpocznie prace jesienią.

Zdecydowałem się odezwać do Was wszystkich w tej formie nie dlatego, żeby była ku temu jakaś specjalna okazja. Czynię to raczej w związku z ważnymi pytaniami, które szczególnie w ostatnich tygodniach „wiszą w powietrzu” i których nie wolno zostawić bez odpowiedzi. Nie chodzi przy tym o naszą, lecz o Bożą odpowiedź! A myślę, że możemy ją wyczytać także ze Słowa dzisiejszej Liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06

[ TEMATY ]

transmisja

Cieszyn

kościół św. Marii Magdaleny

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz zauważył, że transmisja z cieszyńskiej świątyni będzie okazją dla wielu rodaków, aby przeżywać Mszę św. z rodzimą wspólnotą parafialną, a dla cieszynian do modlitwy w parafialnym kościele. Kapłan zachęcił do udziału w tej Eucharystii, a telewidzów do oglądania transmisji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję