Reklama

Współodpowiedzialność za parafię

27 czerwca wspólnota parafialna w Kraszewie przeżywała wizytację kanoniczną. Z tutejszymi wiernymi spotkał się bp Roman Marcinkowski, który odprawił 2 Msze św., a także zapoznał się ze stanem duszpasterskim i materialnym parafii. Owoce swego 3-letniego duszpasterzowania i charakterystykę powierzonej mu wspólnoty przedstawił proboszcz ks. Piotr Durszlewicz.

Niedziela płocka 40/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Zygmunta w Kraszewie

Patron parafii: św. Zygmunt
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Trójcy Świętej
Dekanat: ciechanowski wschodni
Miejscowości: Brodzięcin, Bronisławie, Dąbrowa, Gostymin, Garbówiec, Kicin, Kraszewo, Lipówiec, Łebki, Ojrzeń, Rzeszotko, Skarżynek, Trzpioły, Wojtkowa Wieś, Żochy
Proboszcz: ks. Jan Piotr Durszlewicz
Organista: Andrzej Piskorski
Zakrystian: Tadeusz Gross
Katecheci: Małgorzata Adamczyk, Zenobia Małecka, Zbigniew Sugajski
W parafii działają: Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca (dorosłych i dzieci), asysta procesyjna, ministranci, lektorzy, rada gospodarczo-duszpasterska, poradnictwo rodzinne, modlitewne grupy dziecięce
Z parafią współpracują: Urząd Gminy w Ojrzeniu, Zespół Szkół w Kraszewie, Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele: 9.15, 11.30 i 15.00

Rys historyczny

Parafia w Kraszewie została erygowana w 1434 r. Jak podają zapisy akt wizytacyjnych, w 1599 r. kościół składał się, podobnie jak dziś, z części drewnianej i murowanej. W II poł. XVII w. został poważnie zdewastowany, część drewnianą odbudowano na początku XVIII w. Świątynia była następnie remontowana w latach 1825, 1948 oraz 1973-74.
Posługę proboszcza tej wspólnoty pełni od 8 lipca 2001 r. ks. Piotr Durszlewicz, zaś jego poprzednikiem był ks. kan. Jerzy Kaczorowski.

Charakterystyka parafii

Jak poinformował w sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz, parafia liczy obecnie 2350 osób, mieszkających w 15 wsiach, wśród których dominującą pozycję zajmuje Ojrzeń, jako miejscowość będąca siedzibą władz gminy. Kościół parafialny położony jest centralnie, mieszkańcy najdalszych wiosek mają do świątyni ok. 7 km.
Wspólnota kraszewska jest jednolita wyznaniowo, zaledwie jedna rodzina należy do Świadków Jehowy. „Tutejsi wierni to ludzie ciężkiej pracy, zajmujący się na co dzień rolnictwem lub pracą w różnych zakładach poza swym miejscem zamieszkania - mówił Duszpasterz. - Mieszkańcy parafii prezentują tradycyjny model religijności, objawiający się dużym przywiązaniem do Boga i Kościoła oraz - o co dziś niełatwo - wielkim zaangażowaniem w prowadzone w parafii dzieła duszpasterskie i materialne.
Jak wszędzie, tak i tutaj, nie brak, niestety, minusów. Konieczność szukania pracy przez wielu parafian z dala od rodzinnego domu powoduje, że ich kontakt z Kościołem bywa dość luźny. Licznym rodzinom daje się we znaki bezrobocie, a co za tym idzie, do wielu z nich zagląda bieda materialna. Do tego dołączają biedy moralne: kilkanaście par, w tym niektóre bez przeszkód kanonicznych, żyje w związkach niesakramentalnych, wśród mężczyzn szerzy się natomiast plaga pijaństwa, dosięgająca nawet młodzieży” - podkreślił ks. Durszlewicz. Jak zauważył, nieznaczna część parafian, zwykle najmniej związanych z Kościołem, poświęca mnóstwo czasu na plotki i krytykanctwo, jednak znakomita większość wykazuje się wielką współodpowiedzialnością za parafię, radując się z piękniejącego kościoła i jego otoczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duszpasterstwo

Centrum duszpasterskiej posługi są sakramenty św., pośród których Msza św. zajmuje szczególne miejsce. Odsetek spełniających swój podstawowy obowiązek względem Pana Boga wynosi ok. 30%. Parafianie mają możność uczestniczyć w Eucharystii w niedzielę o godz. 9.15, 11.30 i 15.00. Przed pierwszą Mszą śpiewane są Godzinki. W dni powszednie Eucharystia celebrowana jest: w sezonie jesienno-zimowym o godz. 17.00, zaś w okresie wiosenno-letnim - o 18.00. Uczęszczający na Mszę św. chętnie przystępują do Komunii św. W ub.r. udzielono w parafii 26 tys. Komunii. Być może wpływ na to ma codzienne sprawowanie sakramentu pokuty na pół godziny przed każdą Mszą św.
Przygotowanie do pozostałych sakramentów odbywa się w ramach comiesięcznych katechez prowadzonych przez Księdza Proboszcza w kościele, w przypadku zaś kandydatów do bierzmowania także na uczestnictwie w nabożeństwach pierwszopiątkowych, połączonych z przystąpieniem do sakramentu pojednania i pełnym uczestnictwem w Eucharystii. W sumie w nabożeństwach ku czci Serca Pana Jezusa bierze udział ok. 100 osób. Do ich dyspozycji jest zawsze w konfesjonale także brat Księdza Piotra ks. kan. Tadeusz Durszlewicz.
Wiele osób bierze udział w odprawianej co środę Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dobrą frekwencją cieszą się też nabożeństwa w oktawie Bożego Ciała. Wierni chętnie uczestniczą też w adoracji eucharystycznej w pierwszą niedzielę miesiąca.
W parafii organizowane są trwające zawsze 4 dni rekolekcje adwentowe i wielkopostne, w których bierze udział do 80% parafian. Podczas Wielkiego Postu ogromnym powodzeniem cieszy się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na którym udzielanych jest od 150 do 200 Komunii św.
Wśród ważnych wydarzeń duszpasterskich należy wymienić znakomicie przeprowadzone przez Ojców Redemptorystów misje parafialne, które - równo po 30 latach - odbyły się w 2002 r. W latach 2001-2003 rodziny przyjmowały w swych domach obraz Jezusa Miłosiernego. Peregrynacja ta przyniosła wymierne owoce: każda z wiosek ufundowała jakiś dar dla świątyni parafialnej, wiele osób podjęło też prywatne wyrzeczenia i postanowienia.
W życiu parafialnym aktywnie uczestniczą także dzieci i młodzież. Ta grupa wiekowa w ogromnej większości przystępuje do sakramentu pokuty na początku i z końcem roku szkolnego, a także przy okazji rekolekcji. Co roku organizowane jest też triduum ku czci św. Stanisława Kostki, prowadzone przez Siostry Pasjonistki z Przasnysza.

Reklama

Osiągnięcia materialne

Poprzednia wizytacja pasterska miała miejsce w 1998 r., kiedy proboszczem był ks. kan. Jerzy Kaczorowski. Od 2001 r., od kiedy mocą decyzji Biskupa Płockiego posługę proboszcza w Kraszewie pełni ks. Piotr Durszlewicz udało się wykonać wiele prac zarówno wewnątrz kościoła, jak i w jego otoczeniu, a także na cmentarzu, i w budynkach parafialnych.
W kościele przebudowano prezbiterium, przystosowując je do wymogów odnowionej liturgii, wymieniono podłogę, do świątyni założono dwoje nowych dębowych drzwi, otwarto arkadę do kaplicy, przez co powiększyła się powierzchnia użytkowa kościoła, pomalowano wnętrze, całkowicie wymieniono nagłośnienie, a częściowo instalację elektryczną. Ponadto zgodnie z ponawianymi zaleceniami Komisji Budowlanej rozebrany został kaflowy piec w prezbiterium; założono także nowe kinkiety i halogenowe oświetlenie prezbiterium i zainstalowano nowoczesną instalację alarmową z monitoringiem (poprzednia nie zdała bowiem egzaminu). Wspólnota parafialna zakupiła nowy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, figurę Jezusa Miłosiernego, nowe figury do żłóbka, a także nowe paramenty liturgiczne, tj.: monstrancję, kielich, świeczniki, krzyż procesyjny z podstawą, podstawę pod paschał, 10 ornatów, 2 kapy (czarną i fioletową), 5 alb kapłańskich, 4 komplety obrusów ołtarzowych, komże ministranckie, alby lektorskie, bieliznę kielichową. Zakupiony został również rzutnik do pieśni.
Na zewnątrz kościoła pomalowano dach i wymieniono rynny. W ramach prac przeprowadzonych w otoczeniu świątyni położono chodnik procesyjny z polbruku, zamontowano nową bramę i furtkę, dokonano renowacji ogrodzenia, założono zieleń i przy wsparciu gminy urządzono parking. Ponadto oszalowana została dzwonnica.
Z kolei na cmentarzu wykonana została nowa brama i furtka oraz betonowy parking. W ciągu ostatnich 3 lat znacząco zmienił się wygląd budynków parafialnych. W budynku plebanii przeprowadzono kapitalny remont, obejmujący wymianę tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wymianę okien i drzwi, założenie instalacji centralnego ogrzewania, malowanie budynku, malowanie dachu i dobudowę ganku. Kapitalnemu remontowi zostały poddane także garaże, a częściowemu budynki gospodarcze. Posesja zyskała ogrodzenie i została otoczona zielenią. Do kancelarii parafialnej zostało zakupione całkowite wyposażenie.
W parafii kraszewskiej zaplanowane są już kolejne niezbędne prace, jak wymiana okien w kościele, wymiana dachu na dzwonnicy oraz wykonanie nowych ławek do kościoła.

Reklama

Spotkanie z grupami

O tym, jakie jest oblicze duszpasterskie parafii kraszewskiej, Ksiądz Biskup mógł się przekonać podczas spotkania z wiernymi, którzy aktywnie uczestniczą w jej życiu. Parafianie działają tu w kołach różańcowych, Akcji Katolickiej, poradnictwie rodzinnym, asyście procesyjnej, radzie gospodarczej i w służbie liturgicznej ołtarza, jako ministranci. O swojej modlitwie za Kościół, Ojca Świętego i kapłanów zapewniały członkinie kółek różańcowych. „Co miesiąc wymieniamy się tajemnicami różańcowymi, przychodzimy na Roraty w pierwsze piątki miesiąca i pierwsze niedziele miesiąca, organizujemy pielgrzymki do sanktuariów i przygotowujemy wieńce dożynkowe” - mówiły o działalności grupy jej przedstawicielki. Kółka ponadto organizują asystę procesyjną, która liczy 40 osób.
Swą służbę liturgiczną krótko skomentowali także ministranci i lektorzy. „W każde święto liturgiczne oraz niedziele służymy w lepszym przeżywaniu Liturgii” - zapewniali. 16 lat działa też w kraszewskiej parafii punkt poradnictwa rodzinnego.
Jak w większości parafii, tak i tu współpracują z parafią druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. „Uczestniczymy w procesji rezurekcyjnej - mówił ich reprezentant. - Bierzemy czynny udział we wszystkich większych uroczystościach w naszej parafii. Nasza jednostka z Ojrzenia obchodzi w tym roku 80. rocznicę powstania. To święto będzie także poprzedzone Mszą św.”.
O harmonijnej współpracy z parafią mówił też dyrektor Zespołu Szkół w Kraszewie Stanisław Studziński. Wszystkie klasy tej placówki objęte są działalnością katechetyczną. Młodzież bierze również udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Wspólnie z parafią organizowane są akademie patriotyczno-ojczyźniane na 11 listopada i 3 maja. Zawsze odprawiana jest Msza św. na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego” - podkreślił Dyrektor.
Oddalenie od dużych miast, dramatyczna sytuacja materialna wielu rodzin i nieopłacalność produkcji płodów rolnych to niektóre bolączki mieszkańców tego obszaru, o których wspomniał wójt gminy Ojrzeń Zdzisław Mierzejewski. Jednocześnie podkreślił, że samorząd gminny starał się i stara ułatwiać życie na wsi poprzez dożywianie dzieci w szkołach czy nowe inwestycje na terenie gminy.

Przebieg wizytacji

Wizytację kanoniczną w Kraszewie rozpoczęło południowe spotkanie z przedstawicielami grup duszpasterskich i Msza św. z udziałem wszystkich parafian. Ksiądz Biskup, zwracając się do wiernych, którzy angażują się w życie duszpasterskie parafii, a także tych, którzy z parafią współpracują, podkreślił, że przy otwartej i partnerskiej współpracy parafii, gminy i szkoły można dokonać pięknych dzieł. „Bardzo ważne jest to - dodał Biskup Roman - abyśmy uwierzyli, że można jakoś odbić się od tej przeciętności. W każdej społeczności zdarzają się ludzie, którzy jakoś nie dorastają do pewnych zadań, ale nie jest prawdą, że wszyscy są tacy. Bądźmy protestem przeciwko redukowaniu nas do tego, co małe, przeciętne”.
Ksiądz Biskup w czasie wizytacji odprawił także Mszę św. dla młodzieży gimnazjalnej i udzielił jej sakramentu bierzmowania. „Bądźcie odważnymi świadkami Chrystusa, który dziś daje wam dary swego Ducha” - mówił do młodych Pasterz. Po Mszy św. Biskup Roman wraz z wiernymi nawiedził też cmentarz parafialny, gdzie modlił się w intencji zmarłych.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Niedziela, 5 maja. VI niedziela wielkanocna

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję