Reklama

Święci i błogosławieni

Owoce męczeństwa bł. Karoliny

[ TEMATY ]

męczennicy

Karolina

W roku jubileuszu 25- lecia beatyfikacji bł. Karoliny w jej rodzinnej miejscowości Zabawa (diecezja tarnowska) 18 listopada odbędą się uroczystości upamiętniające 98. rocznicę Jej męczeńskiej śmierci w obronie swojej godności. Mimo bólu i śmierci odniosła nad złem, nienawiścią i grzechem. Tamto zwycięstwo zaowocowało Jej beatyfikacją a także dziełami, które wyrosły z Jej przesłania.

Centralnym wydarzeniem będzie o godz.15.00 Droga Krzyżowa śladami Jej męczeństwa. Szlak męczeństwa o długości 2,5 km prowadzi od domu rodzinnego, przez las do miejsca śmierci i drogą powrotną do bramy na początku drogi męczeństwa.

Reklama

W tym dniu nastąpi uroczyste przekazanie przez senatorów RP - Helenę Hatka oraz Stanisława Hodorowicza - uchwały Senatu RP podjętej z okazji 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny dla uczczenia Jej pamięci oraz wskazania jako wzoru do naśladowania.

Podczas Drogi Krzyżowej przy stacji drugiej obok gruszy która przypomina o katechetycznej i apostolskiej gorliwości bł. Karoliny a dzisiaj ma około 200 lat, zostaną przekazane jednoroczne sadzonki Gruszy zaszczepione z Gruszy bł. Karoliny w Wał-Rudzie . Otrzymają je ośrodki duszpasterskie i instytucje, które aktywnie włączają się w rozwój kultu bł. Karoliny, aby przez ten żywy znak Jej obecności w swoim środowisku kontynuować Jej dzieło w duchu nowej ewangelizacji i mocy Bożej łaski wyproszonej za Jej wstawiennictwem.

Wszystkich którzy chcieliby lepiej poznać i zrozumieć przesłanie, które dzisiaj głosi nam bł. Karolina zachęcamy do zapoznania się z konferencjami wygłoszonymi z okazji jubileuszu beatyfikacji bł. Karoliny przez generalnego asystenta KSM ks. Zbigniewa Kucharskiego pt. Piękny jest Bóg a także do wykorzystania ich do spotkań formacyjnych dla młodzieży według przygotowanych konspektów, które można pobrać ze strony internetowej sanktuarium. Kontynuacją tego spotkania z bł. Karoliną jest recital Marii Bober pt. Piękny jest Bóg. Poświęcony jest on bł. Karolinie w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II. Koncert ten ukazuje przesłanie płynące z życia Karoliny oraz Jana Pawła II i uzmysławia fakt że każdy może być świętym i powinien dążyć do świętości.

Owocem roku jubileuszowego bł. Karoliny jest także płyta zespołu Pod Gruszą pt. Ty ścieżkę życia mi ukażesz, która zawiera poetyckie rozważania - przesłanie płynące z poszczególnych stacji na szlaku męczeństwa bł. Karoliny. Znakiem zawierzenia swojego życia wstawiennictwu bł. Karolinie jest dla kobiet pierścień a dla mężczyzn sygnet na którym umieszczona jest lilia znak czystego serca i dążeń do realizacji życia według wartości które wskazuje bł. Karolina. Znak ten winien być poparty pracą formacyjną realizowaną osobistym wysiłkiem lub we wspólnocie Ruchu Czystych Serc.

2012-11-16 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek ogłosił świętymi 800 męczenników z 1480 r. w Otranto oraz dwie zakonnice

Wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii, aby głosić Go słowem i życiem oraz świadczenie o miłości Boga swoją miłością i miłosierdziem wobec wszystkich – oto świetliste wzory i nauka, jaką dają nam ogłoszeni dziś święci. Zwrócił na to uwagę papież Franciszek w homilii podczas mszy św. 12 maja na Placu św. Piotra w Watykanie, podczas której ogłosił świętymi 800 męczenników z 1480 r. w Otranto oraz dwie zakonnice: Laurę Montoya y Upegui z Kolumbii i Marię Guadalupe García Zavala z Meksyku. Była to pierwsza kanonizacja w obecnym pontyfikacie.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję