Reklama

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Caritas diecezji legnickiej w jeleniej górze

Nowy Profil - Rehabilitacja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Opieki Zdrowotnej Caritas Diecezji Legnickiej rozpoczął działalność 1 lipca 2000 r. od otwarcia Stacji Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego w Legnicy. Stopniowo rozszerzano działalności o Stacje w Dobromierzu i Świebodzicach oraz o higienę szkolną w Świebodzicach i Bolesławcu. W 2001 r. pojawiła się szansa przejęcia Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Jeleniej Górze. Zakład ten został przeznaczony do likwidacji, toteż wielką szansą zarówno dla pracowników, jak i dla pacjentów, było przejęcie go przez Caritas. Jesienią 2001 r. rozpoczęły się rozmowy z Dyrekcją Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, w strukturach którego działał do tej pory Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Po wielu negocjacjach i przygotowaniach od 1 stycznia 2002 r. placówka rozpoczęła działalność jako Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Caritas Diecezji Legnickiej. Ochronionych zostało w ten sposób 80 miejsc pracy personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów i opiekunek. Przejęcie Zakładu odbyło się bez zakłócenia rytmu pracy, co było szczególnie ważne dla przebywających tam pacjentów, ale także pracowników. Pierwsze gospodarskie oględziny obiektu wykazały, że zarówno sam budynek, jak i jego wyposażenie, wymaga gruntownego remontu i zmian. Najpilniejszą sprawą okazało się wyremontowanie kuchni: wymiana instalacji, glazury oraz urządzeń kuchennych. Następną wielką i niezbędną inwestycją była wymiana instalacji grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Zakład otrzymał ekologiczne centralne ogrzewanie gazowo-olejowe. Aby ogrzewanie we właściwy sposób spełniało swoją funkcję, konieczne okazało się wykonanie izolacji i ocieplenia budynku, a także wymiana wszystkich okien. Uwieńczeniem tych wielkich prac remontowych było położenie pięknej, nowej elewacji budynku. Równolegle do prac nad zewnętrznym wyglądem Zakładu prowadzone były prace wewnątrz budynku. Stopniowo zostały odświeżone wszystkie pokoje pacjentów. Do ich dyspozycji oddano też pięknie urządzoną kaplicę. W ciągu dwóch lat dokonały się w Zakładzie ogromne zmiany, ale wiele jeszcze przed nami. Rozpoczęte już zostały prace nad odwodnieniem terenu oraz adaptacją pomieszczeń piwnicznych na magazyny żywnościowe. W planach jest także urządzenie ogrodu rekreacyjnego, aby zapewnić pacjentom przyjemne, pełne zieleni miejsce do spacerów. Obecnie
Zakład dysponuje 100 miejscami dla osób długotrwale chorych i niepełnosprawnych, wymagających całodobowej opieki medycznej oraz rehabilitacji, choć kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia podpisano jedynie dla 71 pacjentów. Nad zdrowiem i bezpieczeństwem pacjentów czuwa pełen oddania i poświęcenia personel medyczny.
Oddziały ZPO zupełnie nie przypominają oddziałów szpitalnych. Pokoje pacjentów są jedno i dwuosobowe. Pastelowe kolory ścian, drewniane meble, kolorowe firanki i pościel nadały im przytulnego, domowego charakteru. Pacjenci, którzy są sprawni i samodzielni, chętnie odwiedzają kaplicę, wychodzą na spacery, spotykają się w świetlicy. Mniej sprawni korzystają z wózków inwalidzkich i pomocy personelu. Funkcjonowanie Zakładu bardzo się zmieniło, kiedy podjęły tu pracę siostry franciszkanki Rodziny Maryi. O właściwe żywienie pacjentów dba dietetyczka, która opracowuje jadłospisy uwzględniające poszczególne jednostki chorobowe. Wielkim udogodnieniem jest możliwość skorzystania na miejscu z wszechstronnych usług rehabilitacyjnych: hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii. Świetnie wyszkoleni rehabilitanci doskonale dbają o zdrowie i kondycję podopiecznych. Prowadzą zajęcia w salach do rehabilitacji oraz w pokojach pacjentów dla osób długotrwale unieruchomionych w łóżku. Niewątpliwą pomocą w tym jest wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny, sukcesywnie dokupowany i uzupełniany w miarę potrzeb i możliwości.
Obecnie złożono prośbę do Wojewody Dolnośląskiego o zmianę profilu Zakładu i jego nazwy na Zakład Opiekuńczo - Leczniczy o Profilu Rehabilitacyjnym. Wierzymy, że jesteśmy już na tym etapie, iż w znaczący sposób podniesie to możliwości przywracania zdrowia i sprawności naszym pacjentom. Dużym wyzwaniem jest prowadzenie rehabilitacji dla dzieci z porażeniem mózgowym. Jest to jedyna taka rehabilitacja w Jeleniej Górze, dlatego Caritas zależy, aby ten dział funkcjonował coraz lepiej. Nie ma mowy o likwidacji tej działalności. W działalności tej spotykamy się w miarę możliwości ze zrozumieniem ze strony Urzędu Miasta. Trudności finansowe, z którymi boryka się cała polska służba zdrowia, nie omijają także naszej placówki. Mimo to ciągle dążymy do podnoszenia jakości naszych usług, w duchu odpowiedzialności za powierzonych nam pacjentów, zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Staramy się nikomu nie odmawiać pomocy, zawsze jesteśmy otwarci na człowieka chorego, oczekującego od nas troski i opieki. Wielu pacjentów mówi o Zakładzie, że jest to ich dom. Aby zostać pacjentem Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Jeleniej Górze, wystarczy wypełnić wniosek u swojego lekarza rodzinnego. Formularze wniosków można otrzymać w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Jeleniej Górze, ul. Żeromskiego 2, lub w biurze Caritas Diecezji Legnickiej, ul. Okrzei 22, Legnica. Bliższych informacji można zasięgnąć pod nr. tel. (075) 64-34-592.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy – misjonarze o radościach i trudnościach

2026-06-25 18:00

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Karol Porwich/Niedziela

O tym, jak w krajach misyjnych problemem wychowawczym stają się wszechobecne telefony, o tym, jak sztuczna inteligencja może pomagać w pracy misyjnej, o sektach ekonomicznych, katechezie parafialnej, o tym, że trudno jest czekać na owoce oraz o tym, jak z czasem kraj misyjny staje się największą miłością - opowiadali misjonarze w rozmowach z KAI. W Centrum formacji Misyjnej w Warszawie trwa Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy 2026. Uczestniczy w nim ok. 90, które pełnią posługę w różnych częściach świata.

Zakochany w Argentynie
CZYTAJ DALEJ

Atak w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju; cztery osoby poszkodowane

2026-06-25 21:18

[ TEMATY ]

szpital

atak

Adobe Stock

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek. Rzeczniczka szpitala Marcelina Twardowska poinformowała o czterech osobach poszkodowanych. Napastnik został zatrzymany.

– Cztery osoby zostały poszkodowane: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki – powiedziała Marcelina Twardowska. Zaznaczyła, że według wstępnych informacji ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję