Reklama

Ekumenizm duszy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zasada solidarności w porządku wewnętrznym każdego narodu, jak i w porządku międzynarodowym jawi się jako jedna z fundamentalnych zasad chrześcijańskiej koncepcji społecznej i politycznej”.
Przywołane słowa Ojca Świętego Jana Pawła II nabierają aktualności zwłaszcza dzisiaj, kiedy perspektywa narastających nacjonalizmów i nietolerancji, zmusza nas do pogłębionej refleksji na temat miejsca i roli chrześcijaństwa w tworzeniu atmosfery sprzyjającej międzyreligijnej komunikacji.
Przekładanie powyższych uproszczeń na grunt religijny jest szczególnie niebezpieczne. Spory dogmatyczne, uporczywe podkreślanie odmienności obrzędowych nie tylko zaciemniają istotne fundamenty naszej wiary, jakimi są Dobro, Miłosierdzie i Sprawiedliwość, ale dodatkowo sprowadzają nas na drogę nienawiści, a w konsekwencji odszczepieństwa od wartości, z których wyrastamy. Utrwalanie międzyreligijnego dystansu zabija głębię chrześcijańskiego przesłania Miłości, uniemożliwia dialog i oddala nas od prawd Chrystusowych. Mając to na uwadze nie możemy zapominać, że u podstaw naszej wiary leży braterstwo. Nie chodzi tu jednak o braterstwo ograniczone do rozmiarów narodu, lecz braterstwo uniwersalne, tworzone na zasadzie międzyspołecznej przyjaźni. Ekumenizm nie musi przecież prowadzić do „religijnej globalizacji”, dezintegracji wartości chrześcijańskich, czy rozkładu struktur kościelnych. Jego przesłaniem jest nawiązywanie właściwych relacji z bliźnim, realizacja tak bardzo oczekiwanej dziś „cywilizacji miłości”. Ciężar tego zadania nie może spoczywać jedynie na kościele rozumianym instytucjonalnie. Potrzeba pojednania musi wypływać z potrzeby Ducha każdego chrześcijanina. W tej optyce jednostkowy wysiłek w oczyszczaniu duchowej atmosfery międzyludzkiej udowadnia, że chrześcijański nakaz moralny jakim jest Miłosierdzie, nie pozostaje tylko suchą literą prawa Chrystusowego, lecz staje się żywym świadectwem obecności Boskich wartości w naszym życiu. Potwierdzeniem tych założeń są słowa rosyjskiego ekumenisty Włodzimierza Sołowjowa, który pisze: „Istnieje elementarne prawo moralne obowiązujące zarówno jednostki, jak i narody, wyrażone w słowach Ewangelii, nakazujące nam, abyśmy przed złożeniem ofiary na ołtarzu, pojednali się z bratem. I z chrześcijańskiego punktu widzenia nie wolno kwestionować stosowalności tej prawdy do całej ludzkości, która jest żywym ciałem Chrystusa”. Stańmy się więc wiarygodnymi apostołami ludzkiego braterstwa i dostrzeżmy w „innym” bliźniego. Czy jest to możliwe?- spytamy. Jest - a świadectwem tego niech będzie dla nas działalność Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ustalono dokładną godzinę wypadku, w którym zginął poseł Litewka

2026-05-08 11:39

[ TEMATY ]

poseł

prokuratura

śp. Łukasz Litewka

dokładna

godzina wypadku

Red.

Poseł Łukasz Litewka zginął 23 kwietnia

Poseł Łukasz Litewka zginął 23 kwietnia

Prokuratura ustaliła dokładną godzinę wypadku, w którym zginął poseł Łukasz Litewka, gdy w jego rower uderzył samochód. Parlamentarzysta prowadził rozmowę telefoniczną. Nie trzymał telefonu w ręku, korzystał ze słuchawki, więc nie ma mowy o złamaniu przepisów – zaznaczyła prokuratura.

Śledczy przesłuchali osobę, z którą poseł rozmawiał na chwilę przed tragedią.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Poręczny modlitewnik jest dostępny wraz z naszym Tygodnikiem Katolickim "Niedziela". Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

W warszawie odsłonięto pomnik Stanisławy Leszczyńskiej, łódzkiej położnej z Auschwitz

2026-05-09 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Pomnik Stanisławy Leszczyńskiej przy warszawskim Szpitalem Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej

Pomnik Stanisławy Leszczyńskiej przy warszawskim Szpitalem Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej

Można nie mieć żadnych narzędzi, a mimo to robić rzeczy, które mają głęboki sens – powiedział metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś podczas homilii poświęconej Stanisławie Leszczyńskiej. Hierarcha podkreślał, że świadectwo położnej z Auschwitz pokazuje, iż nawet w rzeczywistości „fabryki śmierci” możliwe było zachowanie człowieczeństwa i miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję