Reklama

Dobre koncerty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od trzynastu lat, w okresie wakacyjnym, w Kościele Katedralnym w Rzeszowie rozbrzmiewają dźwięki Festiwalu Muzycznego pn. „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej”. Na okres od 20 czerwca do 22 sierpnia zaplanowano siedem koncertów, na których wysłuchać będzie można utwory najsłynniejszych kompozytorów różnych epok w wykonaniu artystów krajowych, jak i zagranicznych.
Odbył się już koncert inauguracyjny (20.06), który wypełniła muzyka oratoryjna w wykonaniu Chóru Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego i Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy; Koncert Kameralny (04.07), w którym przy organach zasiadł Marek Stefański - kierownik artystyczny festiwalu, a zaśpiewali: Elżbieta Towarnicka -jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek oraz Wiesław Siewierski - organista i śpiewak z Katedry Rzeszowskiej; Recital Organowy (11.07) w wykonaniu Thomasa Sauera, organisty z Hedwigs Kathedrale w Berlinie.
Natomiast 25 lipca cała Katedra wypełniona była słuchaczami, którzy chcieli usłyszeć przepiękną grę na organach w wykonaniu profesora Joachima Grubicha oraz występ Ryszarda Haby, krakowskiego perkusisty. Muzyka perkusyjna po raz pierwszy rozbrzmiewała w rzeszowskiej Katedrze i nikogo to nie dziwi, bo perkusja niejednemu z nas kojarzy się z występami młodych artystów rockowych, a nie z monumentalnymi murami świątyni. Każdy, kto wsłuchał się w grę Ryszarda Haby mógł przekonać się, że również na dzwonach, bębnach, kotłach czy marimbie można chwalić Boga, zbliżać dusze ludzkie ku Stwórcy poprzez kontemplację. Znany krakowski perkusista wykonał kompozycje z różnych stron świata m.in. Brazylijczyka Ney Rosauro, Z. Longa - Chińczyka, dla którego inspiracją jest religijna muzyka Dalekiego Wschodu oraz E. Glennie, współczesnej kompozytorki, uważanej za pierwszą damę muzyki perkusyjnej.
Na piątym koncercie (08.08) przeważały kompozycje J. S. Bacha oraz jego dwóch synów w wykonaniu Ulferta Smidta, który jest organistą w Marktkirche w Hannoverze oraz kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Koncertów Organowych. Był to drugi solowy recital organowy na tegorocznym Festiwalu Muzycznym w Rzeszowie.
W dniu 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, trzeci solowy recital organowy w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego, profesora Akademii Muzycznej w Warszawie i Wrocławiu uświetnił uroczystości odpustowe w kościele parafialnym w Rzeszowie - Zalesiu pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Koncert finałowy, na którym wystąpią Józef Serafin oraz Rzeszowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Andrzeja Szypuły, odbędzie się 22 sierpnia w Katedrze Rzeszowskiej. Organizatorzy serdecznie zapraszają na ten ostatni występ tegorocznego Festiwalu Muzycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co Jezus i Maryja przekazali s. Łucji w Pontevedra? Mało znane objawienie

2025-09-13 08:01

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

objawienia fatimskie

Polski.fr

Figurka Dzieciątka Jezusa w miejscu objawienia z 15 lutego 1926 r

Figurka Dzieciątka Jezusa w miejscu objawienia z 15 lutego 1926 r

Choć w tym roku mija dokładnie 100 lat od objawienia Dzieciątka Jezus i Matki Bożej s. Łucji dos Santos, to jednak nie jest ono powszechnie znane. A była tam mowa o nabożeństwie, które jest szczególnym narzędziem do wyproszenia pokoju na świecie, tak bardzo potrzebnego zwłaszcza współcześnie. Przypominamy najważniejsze fakty z okazji 108. rocznicy piątego objawienia Maryi dzieciom fatimskim 13 września 1917 r.

Do objawienia w Pontevedra doszło 10 grudnia 1925 r. Wizjonerka fatimska Łucja dos Santos, wtedy już jedyna żyjąca z trojga dzieci, które widziały Maryję w 1917 r., była postulantką w Zgromadzeniu Sióstr Świętej Doroty (tzw. Doroteuszki). Klasztor znajdował się w hiszpańskiej miejscowości Pontevedra.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Leon XIV przyjął kierownictwo Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

2025-09-12 16:56

[ TEMATY ]

Watykan

Leon XIV

Vatican Media

W piątek 12 września arcybiskup Thibault Verny został przyjęty na audiencji przez Jego Świątobliwość Papieża Leona XIV poinformowała Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich. Towarzyszył mu biskup Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Komisji. Było to pierwsze oficjalne spotkanie przewodniczącego Komisji z Ojcem Świętym po jego mianowaniu 15 lipca - zaznaczono.

Arcybiskup Verny poprosił o audiencję, aby osobiście wyrazić wdzięczność Ojcu Świętemu za zaufanie, jakim go obdarzył, powołując na stanowisko, oraz aby przedstawić drugi roczny raport dotyczący polityki i procedur ochrony w Kościele - czytamy w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Wizyta bp. Adama Baba w Ambasadzie Kazachstanu

2025-09-13 08:35

[ TEMATY ]

Kongres Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych

Ambasada Kazachstanu w Polsce

Ambasador Nurłan Żalgasbajew i bp Adam Bab

Ambasador Nurłan Żalgasbajew i bp Adam Bab

W Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie odbyło się spotkanie Nurłana Żalgasbajewa, Ambasadora Republiki Kazachstanu w Polsce, z biskupem Adamem Babem, przewodniczącym Rady Ekumenicznej Konferencji Episkopatu Polski i biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej.

Głównym tematem rozmowy był zbliżający się VIII Kongres Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych, jaki odbędzie się w dn. 17-18 września w Astanie. Biskup Bab weźmie udział w Kongresie jako oficjalny przedstawiciel strony polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję