Reklama

Festyn przy altanie

Nie zawiedli się częstochowianie, którzy niedzielne popołudnie 8 sierpnia br. postanowili spędzić w parku im. St. Staszica na festynie, zorganizowanym przez ruch „Betel”, skupiający osoby niepełnosprawne. Celem festynu było promowanie środowiska osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych przez zabawę i wzajemną integrację. Podczas imprezy przeprowadzono też zbiórkę pieniędzy na wsparcie działalności „Betel”. Honorowy patronat nad festynem objął prezydent miasta Częstochowy Tadeusz Wrona.

Niedziela częstochowska 34/2004

Reprezentanci Orkiestry Dętej ZHP z Uniejowa wraz z podopiecznymi z domów „Betel”

Reprezentanci Orkiestry Dętej ZHP z Uniejowa wraz z podopiecznymi z domów „Betel”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ja kocham i ty też ucz się kochać”

Tymi słowami zachęcał do aktywnego uczestnictwa w zabawie prowadzący festyn Krzysztof Walczak - koordynator charytatywnych imprez sportowych „Betel”. „Chcemy przekonać ludzi, aby nie odcinali się od osób niepełnosprawnych, chcemy ich uwrażliwić na potrzeby tego środowiska, a integracja przez zabawę jest do tego najlepszą okazją” - stwierdził K. Walczak. Zgromadzonych nie trzeba było długo przekonywać; żwawo przygrywająca w altanie Kapela Podwórkowa „Wiarusy” z Częstochowy skłoniła do tanecznych pląsów wiele par, w tym również osoby niepełnosprawne, które przybyły z domów „Betel” (głównie z Częstochowy, Działoszyna i Władysławowa).
Emocjonującym akcentem tej części festynu był III Bieg Niepełnosprawnych o Puchar Sebastiana Ułamka - czołowego polskiego żużlowca. Zwycięzcy: Robert i Adam - mieszkańcy domów „Betel” w Częstochowie - z dumą przyjęli z rąk prezydenta T. Wrony statuetkę, wykonaną przez artystę plastyka Mariusza Chrząstka.
Dużą atrakcją okazał się też pokaz sprzętu gaśniczego, w trakcie którego adepci z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gasili tzw. ogień pozorowany.
Dalszą część festynu uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP z Mykanowa pod dyr. Jerzego Witczaka.

Zaszczepić dzieciom ideę sportu

Podczas festynu nie nudzili się nawet jego najmłodsi uczestnicy. Zadbało o to Stowarzyszenie „Zdrowy Rozwój”, przygotowując szereg konkurencji, zabaw ruchowych i zręcznościowych dla dzieci, m.in. rzut ringo na pachołek, toczenie piłki slalomem, strzał kijem hokejowym do bramki, malowanie kredą po asfalcie oraz grę scoop ball. „Naszym celem jest promowanie idei wychowania dzieci i młodzieży przez sport - powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Damian Matusiak. - W przyszłości nie muszą oni być zawodowymi sportowcami, ale wierzymy, iż sport pomoże im dokonywać słusznych wyborów w życiu”. Po zaliczeniu przygotowanych zadań każde dziecko zostało nagrodzone zabawką - każde z nich czuło się zwycięzcą. Dzieci chętnie bawiły się także z osobami niepełnosprawnymi; rozmawiały z nimi, tańczyły, wrzucały pieniądze do puszek.

Przy dźwiękach trąb

Kulminacyjnym punktem imprezy był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZHP z Uniejowa pod dyr. Jakuba Pięgota. Orkiestra, mająca na swoim koncie wiele sukcesów (m. in. zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu), przemaszerowała w asyście grupy mażoretek przez Aleje, a następnie dała godzinny koncert w altanie.
Festyn zakończył się w godzinach wieczornych. Jego koordynator Krzysztof Walczak podziękował współorganizatorom imprezy: Ośrodkowi Promocji Kultury „Gaude Mater”, Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, darczyńcom oraz wszystkim przybyłym. „Uważam, że dzisiejszy festyn należy do najbardziej udanych ze wszystkich dotychczasowych festynów «Betel»” - podsumował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Anna Szałaśna, była więźniarka niemieckich obozów, muzykolog

2026-02-19 13:54

[ TEMATY ]

zmarła

facebook.com/mdsm.ijbs.oswiecim

Odeszła Anna Szałaśna, była więźniarka niemieckich obozów Auschwitz II-Birkenau i Ravensbruck, a po wojnie muzykolog i pracownik Instytutu Sztuki PAN, gdzie zajmowała się badaniem folkloru muzycznego; miała 99 lat – podał oświęcimski Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.

„Na zawsze pozostaną z nami jej słowa, które powtarzała na spotkaniach z młodzieżą; słowa jej ojca: +Ważne jest, jakim jesteś człowiekiem, a nie jakiej narodowości+, do których dodawała: +Moje doświadczenia tego nie zmieniły+. Dziękujemy, Pani Anno za siłę, mądrość i świadectwo a przede wszystkim pogodę ducha i wiarę w dobro drugiego człowieka. Było to wyjątkowe zważywszy na Pani wojenne losy” – poinformował MDSM w mediach społecznościowych.
CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Rząd ogłosił stan wyjątkowy

2026-02-18 16:33

[ TEMATY ]

Słowacja

Adobe Stock

Rząd Słowacji ogłosił w środę stan wyjątkowy związany z dostawami ropy naftowej. Władze zgodziły się też pożyczyć rafinerii Slovnaft w Bratysławie do 250 tys. ton ropy z zapasów strategicznych. O brak dostaw przez rurociąg „Przyjaźń” słowacki premier Robert Fico obwinił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Stan wyjątkowy i uwolnione zapasy strategiczne mają pomóc należącej do węgierskiego koncernu MOL rafinerii Slovnaft przetrwać do czasu, aż zapewni sobie surowiec inną trasą niż przez rurociąg „Przyjaźń”. Ropociąg został uszkodzony w rejonie miejscowości Brody, na zachodzie Ukrainy, pod koniec stycznia w czasie rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną.
CZYTAJ DALEJ

"Talent" w Rokitnie

2026-02-20 14:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Rokitno

talent

Archiwum Aspektów

Uczestnicy rekolekcji Talent w Rokitnie

Uczestnicy rekolekcji Talent w Rokitnie

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Zarządzających "Talent" zaprasza na doroczne rekolekcje w sanktuarium w Rokitnie (koło Międzyrzecza) w dniach 27 lutego - 1 marca 2026.

Duszpasterstwo Talent to ogólnopolska inicjatywa odpowiadająca na wezwanie św. Jana Pawła II do tworzenia środowiska duszpasterskiego dla biznesu. W ponad 40 oddziałach w Polsce zrzesza przedsiębiorców i zarządzających prowadzących biznes w różnej skali - od najmniejszych mikrofirm przez sektor MSP aż do dużych przedsiębiorstw. Serdecznie zapraszamy! Więcej o tym duszpasterstwie w artykule: https://www.niedziela.pl/artykul/173617/nd/Pochwala-przedsiebiorczosci
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję