Reklama

Jak wyjść z depresji?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To, co mówi depresja, może być trudne i bolesne do zniesienia. Ale depresja uświadamia nam, że w życiu istnieją także strony szare, ciemne, czarne, które są w takim samym stopniu składnikiem ludzkiej egzystencji, jak strony jasne, radosne, świetliste - pisze W. Müller w książce Jak wyjść z depresji?, która niedawno ukazała się na rynku księgarskim. Podaje wskazówki - zarówno duchowe i psychologiczne - jak sobie radzić z własną depresją i jak pomagać tym, którzy cierpią na tę chorobę. Autor określa ją „damą w czerni”, mówi o niej jak o „czarnym słońcu”, które ma taką samą wartość jak słońce złote.
„Trzeba uznać, a nie lekceważyć tę ciemną stronę w nas, jeśli chcemy wykorzystać szansę, jaką niesie jej pojawienie się dla naszego rozwoju” - pisze W. Müller. Ukazuje też objawy i przyczyny depresji. Sugeruje, że być może współczesny człowiek jest tak bardzo na nią podatny, gdyż chce wyprzeć ze świadomości trudne strony życia, w tym fakt śmierci. „Dopiero wówczas gdy będziemy w stanie zaakceptować tę ciemną stronę jako stały składnik naszego życia, niektóre przeżycia z kręgu depresji znikną. My tymczasem trzymamy się tej wizji życia, która nie odpowiada rzeczywistości. Czepiamy się jasnego obrazu świata, który jest iluzją. Zamiast przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest, chodzimy stale rozczarowani, popadamy w depresję. Bo nasze życie nie jest takie, jak według nas być powinno. Zdaniem autora książki, depresja może stanowić bodziec ku przemianie wewnętrznej, niekiedy przez depresję jesteśmy zmuszeni do radykalnej zmiany w naszym życiu.
Depresja oraz idący za nią smutek pozwalają na autentyczniejszy kontakt z samym z sobą, a także z Bogiem. Muller wiele razy zresztą odwołuje się w swej książce do Biblii, przytacza fragmenty Psalmów. Proponuje modlić się psalmami i dopuścić w tym czasie do siebie wszystkie myśli i uczucia, które się wtedy rodzą. Książka napisana jest łatwym, przystępnym językiem. Jest zrozumiała z pewnością nie tylko dla znawców problematyki. Zapewne też przeznaczona nie tylko dla ludzi cierpiących na depresję, ale tych, którzy chcą poznać tajniki ludzkiej psychiki i ludzkiej duszy.

Wunibald Müller, „Jak wyjść z depresji?”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2004

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa u tronu Matki

2025-08-16 14:05

Karol Porwich / Niedziela

Prośmy Matkę Bożą o to, aby stawiała się za nami, byśmy (…) nie zapomnieli o celu jaki wiąże się z naszą egzystencją, że po skończeniu ziemskiego życia spotkamy się z Jezusem (…) – powiedział bp. Antoni Długosz podczas wieczornej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze.

Błękitno-Biała
CZYTAJ DALEJ

Papież: Potrzeba kobiet zakochanych w Ewangelii

2025-08-16 09:00

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W przesłaniu skierowanym do zakonnic z klasztoru Tor de’ Specchi, w sercu Rzymu, z okazji sześćsetlecia oblacji założycielki św. Franciszki Rzymianki, Leon XIV zachęcił, aby nadal były „szkołą czynnej miłości, źródłem duchowości i ideałem ofiarowania siebie Chrystusowi i Kościołowi”. Społeczeństwu potrzeba kobiet zakochanych w Ewangelii – wskazał.

Papież Leon XIV skierował przesłanie do Sióstr Oblatek św. Franciszki Rzymianki z Tor de’ Specchi w Rzymie z okazji sześćsetlecia oblacji świętej.
CZYTAJ DALEJ

Papież: przez ubogich otwórzmy drzwi Chrystusowi

2025-08-17 10:02

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Jesteśmy Kościołem Pana, Kościołem ubogich, wszyscy jesteśmy cenni, wszyscy jesteśmy osobami, każdy niesie w sobie niepowtarzalne Słowo Boże - wskazał Leon XIV w homilii podczas Mszy św. w Sanktuarium Santa Maria della Rotonda w Albano z udziałem ubogich objętych opieką diecezji oraz pracowników Caritas diecezjalnej.

Na początku homilii Ojciec Święty wyraził radość ze spotkania, szczególnie podczas niedzielnej Eucharystii. „Jeśli bowiem już sam dar bycia dziś blisko siebie i pokonania dzielącego nas dystansu – patrząc sobie w oczy jak prawdziwi bracia i siostry – jest wielki, to jeszcze większym darem jest zwyciężyć w Panu śmierć. Jezus pokonał śmierć – niedziela jest Jego dniem, dniem Zmartwychwstania – a my już teraz zaczynamy pokonywać ją wraz z Nim” - zaznaczył Papież. Dodał, że podczas Mszy św. „nasze serce otrzymuje życie, które przekracza śmierć
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję