Reklama

Polska

Licheń: XVII Ogólnopolska Pielgrzyma Sybiraków

Kilkuset sybiraków w dniach 21-22 czerwca wzięło udział w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków do Matki Bożej Licheńskiej.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Sybiracy

Licheń

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę po południu Sybiracy uczestniczyli w drodze krzyżowej w lesie grąblińskim, by następnie wziąć udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice.

Główne uroczystości rozpoczęły się w czwartek o godz. 11.00 pod pomnikiem Sybiraków usytuowanym na skwerze przed bazyliką. Uczestników pielgrzymki powitał ks. Zdzisław Banaś, krajowy duszpasterz sybiraków. Głos zabrał także pan Wacław Górski, prezes Związku Sybiraków na Florydzie, który do Lichenia przyleciał specjalnie ze Stanów Zjednoczonych. W kilku zdaniach zaprezentował zgromadzonym działalność Związku Sybiraków, któremu przewodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli we Mszy św., której w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Franciszek Głód z Jugowic, natomiast homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Zdzisław Banaś. W wygłoszonym słowie kapłan dziękował Matce Bożej za ocalone życie i możliwość powrotu do domu po syberyjskiej tułaczce. Podziękował również obecnym na pielgrzymce Sybirakom, gdyż dzięki nim pamięć o tamtej zbrodni jest dalej żywa.

Reklama

W XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków do Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyli przedstawiciele oddziałów terenowych Związku Sybiraków RP z: Gdańska, Bydgoszczy, Kluczborka, Konina, Głogowa, Wysokiego Mazowieckiego, Ścinawy, Legnicy, Gliwic, Jeleniej Góry, Kudowy Zdroju, Złotoryi, Opola, Łomży, Lubina, Wysokiego Mazowieckiego, Oleśnicy, Jawora, Wrocławia, Kątów Wrocławskich, Poznania, Bolesławca, Świnoujścia, Warszawy oraz Florydy w USA.

W pielgrzymce uczestniczyli także przedstawiciele pocztu sztandarowego z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej ze Świdnicy (przedstawiciele klasy wojskowej, policyjnej i strażackiej).

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze ZSRR zorganizowały cztery wywózki polskich obywateli z Kresów na Wschód. Według Związku Sybiraków, wywiezionych zostało ok. 1,3 - 1,5 mln Polaków, z których zginął co trzeci.

2017-06-23 08:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

rocznica

parlament

Sybiracy

parlamentarzyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra
Siedemdziesięcioro posłów i senatorów oraz europarlamentarzystów z różnych klubów parlamentarnych przybyło na doroczną 31. Pielgrzymkę Parlamentarzystów Polskich. – Jasna Góra to miejsce, gdzie możemy w spokoju i zadumie pomyśleć nad sobą, nad dalszymi działaniami, które będziemy podejmować, i myślę, że to jest najważniejszy cel, z którym przyjeżdżamy – zauważył Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Nasze modlitwy muszą się tutaj przeradzać w bardzo głęboką osobistą refleksję nad tym, co się dzieje z nami, z naszą służbą wspólnotową wobec ojczyzny – zaznaczył Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
CZYTAJ DALEJ

Największy z rodu Polaków – świadectwo wielkiego świętego, które przezwycięży ataki

2025-03-24 19:43

[ TEMATY ]

książka

Materiał prasowy

Św. Jan Paweł II – polski symbol nadziei, pokoju i jedności, wywarł ogromny wpływ na nasze czasy.

Był człowiekiem dialogu i autorytetem moralnym dla milionów ludzi na całym świecie. Od samego początku wszyscy czuli jego wielkość, od zarania swojej drogi emanował wyjątkową aurą, ale była to wielkość płynąca w mniejszym stopniu ze sprawowanej funkcji, a bardziej z wyraźnie emanującego charyzmatu. „Jakże wielu czuło owo niezwykłe promieniowanie osoby św. Jana Pawła II! Padano na kolana przed nim wprost na bruku – z potrzeby serca, a także, aby oddać mu głęboki szacunek” – pisze Jolanta Sosnowska, znana i ceniona pisarka, biografka Papieża Polaka, w swoim najnowszym dziele pt. „Największy z rodu Polaków” (wyd. Biały Kruk).
CZYTAJ DALEJ

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z Lovanium na ważne stanowisko

2025-03-25 11:25

[ TEMATY ]

teologia

Belgia

profesor

kontrowersje

Bénédicte Lemmelijn

Adobe Stock

Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie

Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie

Papież Franciszek powołuje kolejne kobiety na ważne stanowiska w Watykanie. Kontrowersyjna belgijska profesor teologii, 56-letnia Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie. Poinformowało o tym biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Wraz z trzema kolegami z Hiszpanii, Konga i Chorwacji została członkiem rady doradczej ds. naukowych watykańskiej Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych (Avepro).

Agencja monitoruje działalność około 250 uniwersytetów i wydziałów katolickich na całym świecie i stara się przyczyniać do zwiększenia ich efektywności ekonomicznej i jakości nauczania poprzez współpracę i wymianę. Członkowie Rady Doradczej ds. Naukowych są mianowani na okres pięciu lat.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję