Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów

„Trzeba wciąż powracać do miary Ewangelii Chrystusowej, a nie do ludzkich sondaży i oczekiwań” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 3 czerwca 2017 r. podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

święcenia

M.B. Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z abp. Depo koncelebrowali m.in. biskup nominat Andrzej Przybylski, duszpasterze z rodzinnych parafii neoprezbiterów i parafii praktyk duszpasterskich oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem seminarium ks. dr. Grzegorzem Szumerą. W uroczystości wzięli udział kapłani na czele z Kapitułą Archikatedralną, siostry zakonne oraz rodziny i przyjaciele neoprezbiterów.

„Kościół potrzebuje nowych żniwiarzy na polach ewangelizacji świata, Europy i Polski” - powiedział na początku Eucharystii metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas święceń neoprezbiterzy wypowiedzieli swoje przyrzeczenia, zobowiązali się do posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz do wiernego głoszenia Słowa Bożego i posługi sakramentalnej.

W homilii abp Depo odnosząc się do Księgi proroka Izajasza wskazał na inicjatywę Bożej miłości. - To sam Bóg powołuje i wybiera a następnie namaszcza dla wypełnienia misji zbawienia, ale nigdy wbrew i z przemocą narzucając swoją wolę – mówił abp Depo i dodał: „Dostrzegamy ciągłe wołanie Boga o prawdę i łaskę, która oświeca rozum i kształtuje wolność człowieka”.

Za papieżem Franciszkiem metropolita częstochowski przypomniał, że „to wołanie i zaproszenie jest dowodem, że nie będzie żadnego dnia w naszym życiu, kiedy nie bylibyśmy przedmiotem zainteresowania Bożego. A dlaczego tak czyni Bóg? Jedynie dlatego, że nas miłuje. Nie opuszcza nas nie opuści nas nawet w chwilach prób i ciemności”.

„Skoro wierzymy, że Bóg nas kocha, wybiera, namaszcza, to nikt z nas nie może przestać pytać się w duchu proroka Izajasza, co jest prawdą, którą słyszę od Boga? A co jest kłamstwem, co jest dobrem, a co jest złem i nadużyciem wolności?” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, który nauczał, że „prawda jest zawsze źródłem godności sumienia”. „Dlatego Kościół pragnie służyć człowiekowi, aby nie poruszał nim każdy powiew nauki na skutek oszustwa ze strony ludzi, i aby sumienie nie odchodziło od prawdy o dobru człowieka” – pisał św. Jan Paweł II w encyklice „Veritatis splendor”.

Reklama

„Te słowa brzmią bardzo aktualnie, gdy już nie tylko w Belgii i w Unii Europejskiej uznano robota za osobę elektroniczną, mającą swoje imię, z przypisaniem ludzkich praw. Zobaczyliśmy już też propozycję kolejnego robota, który ma zastąpić w roli księdza, czyni znaki, rozmawia, podnosi ręce do błogosławieństwa. Stawiamy wiec pytanie o granice sztucznej inteligencji, która wkracza już w sferę religii jako prawo. I niedługo będziemy słyszeli, że zmieniono moralność według robotów i komputerów. Tym bardziej wołanie o prawdziwych żniwiarzy, pracowników Pańskich w Duchu Świętym jest aktualne” – kontynuował metropolita częstochowski i przypomniał słowa modlitwy Romana Brandstaettera, który pisał: „Spójrz Duchu Święty na ludzi idących przed siebie drogą nieskończonego postępu, na mędrców, którzy ulepili golema na własne podobieństwo i na własną zgubę”.

Arcybiskup wskazał również neoprezbiterom na „codzienne doświadczenia niesienia wielkiego skarbu naszej wiary i zawierzenia Bogu w naczyniach glinianych, z reguły poddanych kruchości” - Trzeba przyzywać darów Ducha Świętego. Trzeba wciąż powracać do miary Ewangelii Chrystusowej, a nie do ludzkich sondaży i oczekiwań. Trzeba nam nieustannie przerastać samych siebie i z uporem łaski szukać przebaczenia Bożego w sakramencie pojednania, aby wciąż odnowione w nas było synostwo Boga, które woła Ojcze! – wołał abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, ze „program Jezusa opiera się na miłości, w którym wyraźnie widać, że na Jego miłość oddania siebie za przyjaciół swoich trzeba odpowiedzieć miłością teraz i w przyszłości, i uwierzyć, i nigdy nie zwątpić, że jesteśmy w Sercu Jezusa i w Jego rękach”.

Reklama

Arcybiskup przypomniał również neoprezbietrom słowa papieża Franciszka, który powiedział, że „jeśli u początków każdego powołania znajdują się słowa: „Pójdź za Mną”, poprzez które zapewnia On nas, że zawsze będzie nas uprzedzał, to dlaczego mielibyśmy się obawiać? Z tą obietnicą chrześcijanie mogą iść wszędzie. Nawet przemierzając zranione części świata, gdzie sprawy wyglądają źle, jesteśmy wśród tych, którzy nadal żywią tam nadzieję. (...) Oczywiście, gdybyśmy mieli polegać wyłącznie na własnych siłach, to mielibyśmy rację, czując się zawiedzionymi i pokonanymi, ponieważ świat często okazuje się oporny na prawa miłości, wiele razy preferuje prawo egoizmu. Ale jeśli trwa w nas pewność, że Bóg nas nie opuszcza (...) to natychmiast zmienia się perspektywa. Podczas drogi obietnica Jezusa: „Ja jestem z wami” sprawia, że trwamy wyprostowani z nadzieją, ufając, że dobry Bóg już działa, aby dokonać tego, co po ludzku wydaje się niemożliwe”.

„Dajmy się więc zaskoczyć nowością łaski, która jest w Was, a którą może dać człowiekowi tylko Chrystus. Pozwólmy, aby Jego miłość rozlana w sercach naszych kierowała naszym życiem, i aby uderzenie Jego Serca i Serca Jego Niepokalanej Matki przemieniło zawsze nasz słaby, ludzki puls” – zakończył arcybiskup.

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje, które przeprowadził ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr Łukasz Dyktyński.

Nowi kapłani archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Jana Pawła II, i jako hasło słowa: „Musicie być mocni mocą miłości”.

Święcenia kapłańskie otrzymali:

ks. Kamil Dobrowolski – Kiełczygłów, par. św. Antoniego z Padwy

ks. Adam Kępka – Częstochowa, par. św. Brata Alberta Chmielowskiego

Reklama

ks. Dawid Kowalewski – Łyskornia, par. św. Marii Magdaleny

ks. Bartosz Lubczyński – Zawiercie, par. św. Stanisława Kostki

ks. Michał Sokalski – Działoszyn, par. św. Marii Magdaleny

ks. Piotr Szeląg – Częstochowa, par. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

2017-06-03 18:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

[ TEMATY ]

diakonat

święcenia

koronawirus

prezbiterat

Archiwum Aspektów

Drodzy Diecezjanie,

ostatnie tygodnie przepojone są informacjami, które wzbudzają w nas niepewność, a może nawet przerażenie. Stajemy wobec choroby i cierpienia, które wielu naszym siostrom i braciom odbierają radość życia. Ale właśnie w takiej chwili Bóg wlewa w nasze serca nadzieję, zapewnia o swojej miłości i przywraca wiarę, która każe nam widzieć w nim troskliwego Ojca. Wyrazem Jego troski jest również wzbudzanie w sercach młodych ludzi daru powołania do kapłaństwa, które jest nie tylko służbą Bogu, ale także i ludziom, a zwłaszcza tym, którzy oczekują podania pomocnej dłoni w trudnych sytuacjach życiowych. Ten służebny charakter kapłaństwa widoczny był w sposób szczególny w życiu św. Jana Pawła II, którego 100-lecie narodzin obchodzimy w tym roku. On czerpiąc siłę z miłości do Chrystusa był prawdziwym Pasterzem, gotowym oddać życie za powierzony sobie Kościół. Dlatego u schyłku swego ziemskiego życia, w Orędziu na XL światowy Dzień Modlitw o Powołania, tak pisał: „Tym orędziem pragnę niejako użyczyć głosu Jezusowi, przedstawiając wielu młodym ideał służby i pomagając im przezwyciężyć pokusy indywidualizmu oraz złudzenie, że w ten sposób można osiągnąć szczęście. Pomimo pewnych przeciwnych skłonności, które są jednakże obecne we współczesnej mentalności, istnieje w sercach wielu młodych ludzi naturalna gotowość do otwarcia się na drugiego, zwłaszcza najbardziej potrzebującego. Dzięki niej stają się oni wielkoduszni, zdolni do empatii, gotowi zapomnieć o samych sobie i na pierwszym miejscu, przed własnymi interesami, postawić drugiego”.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję