Reklama

Niedziela Legnicka

Motocykliści w krzeszowskim sanktuarium

[ TEMATY ]

motocykliści

Przemysław Groński

Głośny ryk motocykli wjeżdżających 14 maja na plac przed Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, oznajmił rozpoczęcie IV Zjazdu Motocyklowego zorganizowanego przez tamtejsze sanktuarium oraz „ Solidarność” Zakładów Górniczych „Lubin”.

- Choć w nazwie spotkania mamy: IV Zjazd Motocyklowy Dolnego Śląska, to zachęcaliśmy do wzięcia w nim udziału właścicieli jednośladów z całego kraju i z zagranicy. Cieszymy się, że na nasze zaproszenie odpowiedziało kilkuset motocyklistów nie tylko z Dolnego Śląska, ale także z wielu innych regionów Polski oraz z Czech i Niemiec - powiedział współorganizator Zjazdu Bogdan Luciński, przewodniczący „Solidarności” w Zakładach Górniczych „Lubin”. Dodał, że ten zjazd był też znakomitą promocją wśród motocyklistów wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Służył też integracji tego środowiska i ukazania im piękna krzeszowskiej „Europejskiej Perły Baroku”.

Głównym punktem programu pielgrzymowania do krzeszowskiego sanktuarium, była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem kustosza ks. prał. Mariana Kopko. Motocykliści procesyjnie weszli do bazyliki, niektórzy z nich przed ołtarzem ułożyli swoje kaski.

- Te kaski są pięknym symbolem waszego przywiązania do Pana Boga, Jego Matki i św. Krzysztofa, patrona kierowców – podkreślił w homilii ks. prał. Marian Kopko. Wskazał też, że pierwsze przekazy o św. Krzysztofie pochodzą z V- VI wieku. Dzisiaj na całym świecie jest on uważany za patrona kierowców, ruchu i komunikacji. Zgodnie z dawnymi wierzeniami ten, kto zaraz po obudzeniu się spojrzy na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora.

Przemysław Groński

Reklama

Zdaniem kaznodziei, pielgrzymujący motocykliści to ludzie mocnej i silnej wiary. Do ich posłannictwa znakomicie odnoszą się słowa wypowiedziane przed laty przez św. Matkę Teresę z Kalkuty: „Ludzie są nierozumni, nielogiczni, samotni i samolubni. Kochaj ich mimo wszystko! Jeśli czynisz dobrze, oskarżają cię o egocentryzm. Czyń dobrze mimo wszystko. Jeśli odnosisz sukcesy zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów. Odnoś sukcesy mimo wszystko. Twoja dobroć zostanie zapomniana już jutro, a ty bądź dobry mimo wszystko. Szlachetność i szczerość wzmagają twoją wrażliwość. Bądź szlachetny i szczery mimo wszystko. To, co budując latami może runąć w ciągu jednej godziny. Buduj mimo wszystko. Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy. Mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz. Pomagaj mimo wszystko. Dając światu najlepsze, co posiadasz mimo wszystko”.

Kustosz krzeszowskiego sanktuarium apelował, aby te słowa św. Matki Teresy były dla motocyklistów nauką i zachętą, żeby czynić dobro zarówno, kiedy przebywają oni na swoich pięknych pojazdach, jak i w domu czy w pracy.

- Przybyliście do najpiękniejszego sanktuarium maryjnego w Polsce i w tej części Europy. Naszym największym skarbem jest Matka Boża Łaskawa, która króluje w Krzeszowie od XIII wieku. A dzisiaj również przed ołtarzem patrzycie także na figurę Matki Bożej Fatimskiej. Niech Matka Boża Łaskawa z krzeszowskiego sanktuarium i św. Krzysztof, pomogą wam w tym pięknym dziele, jakie realizujecie jeżdżąc po polskich drogach, odwiedzając przepiękne kościoły, sanktuaria - mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. ks. Kustosz poświęcił wszystkie biorące udział w tym zjeździe pojazdy. Motocyklowi pątnicy wzięli także udział w koncercie organowym. Podziwiali też orkiestrę Zakładów Górniczych Lubin, mogli również skosztować krzeszowskiego bigosu oraz zaopatrzyć się w okolicznościowe znaczki i koszulki z logo zjazdu.

Pielgrzymi mówili, że potrzebują takiego duchowego przeżycia, jak właśnie ten krzeszowski zjazd. Zapowiedzieli, że przed przyszłorocznym zjazdem zachęcą do niego swoich znajomych i przyjaciół. Wcześniej jednak, bo już 25 lipca br., w dniu patronalnym św. Krzysztofa, pojawią się w sanktuarium Matki Bożej Grodowieckiej w Grodowcu koło Polkowic.

2017-05-15 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedźcie i głoście! – Spontaniczna Motomajówka

Z inicjatywy Spontanicznej Grupy Motocyklowej z Biłgoraja na terenie ośrodka rekreacyjnego w Woli Dużej odbyła się już po raz drugi Spontaniczna Motomajówka

Motocykliści zjechali się już w piątek 26 maja, aby wspólnie integrować się i bawić na koncertach. Drugi dzień zlotu rozpoczął się od Mszy św., której przewodniczył diecezjalny duszpasterz motocyklistów, ks. Robert Fuk. – Chcemy podczas tej Mszy św. wypraszać potrzebne łaski dla nas, motocyklistów, modlić się o szczęśliwy każdy wyjazd i taki sam szczęśliwy powrót. Chcemy również polecać naszych braci i siostry, którzy już podążają po niebiańskich autostradach, a którzy jeszcze niedawno jeździli i spotykali się z nami. Niech ta Eucharystia będzie wyproszeniem od Boga wszelkich łask i darów, niech będzie tym szczególnym spotkaniem, nie tylko w gronie przyjaciół, ale szczególnie przy Tym, który nas prowadzi, przy Jezusie Chrystusie – mówił kapłan podczas wprowadzenia do Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję