Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Mering w Gidlach: kto uderza i wyśmiewa Kościół, ten szydzi z Chrystusa

Kto uderza, kpi, wyśmiewa Kościół, ten szydzi z Chrystusa – mówił w homilii bp Wiesław Mering. 7 maja w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej ordynariusz diecezji włocławskiej przewodniczył Mszy św. odpustowej, połączonej z tradycyjnym obrzędem tzw. „Kąpiółki”.

[ TEMATY ]

Gidle

bp Wiesław Mering

Kolanin/ pl.wikipedia.org

Do sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej przybyły tysiące wiernych z całej Polski. Mszę św. wraz z bp. Meringiem koncelebrowali m. in.o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru ojców dominikanów w Gidlach, jego współbracia dominikanie, księża z archidiecezji częstochowskiej oraz duszpasterze, którzy przybyli na uroczystości razem z wiernymi z różnych regionów Polski.

Na uroczystościach obecni byli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z poseł na Sejm RP Anną Milczanowską.

Reklama

Na początku Mszy św. bp Mering przewodniczył obrzędowi „Kąpiółki” zanurzając w winie Figurkę Matki Bożej i modląc się jednocześnie w intencji zdrowia duszy i ciała osób proszących Maryję o wstawiennictwo.

W homilii bp Mering przypomniał o znaczeniu kultu Maryi w Gidlach i na polskiej ziemi i podkreślając maryjny charakter bieżącego roku.

- Pamiętamy o rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, o stuleciu objawień w Fatimie. Od dawna przygotowujemy serca, pasterze i wierni, by odpowiedzieć w pełni na te wielkie znaki, na te wielkie zadania jakie dzieją się w sanktuariach maryjnych” – mówił biskup włocławski.

Reklama

Hierarcha odniósł się również do współczesności i zwrócił również uwagę na nasilające się ataki na Kościół i wiarę katolicką i zgubne wpływy niektórych nurtów współczesnej kultury.

„Właśnie w takiej sytuacji każde sanktuarium staje się promieniowaniem światła i promieniowaniem nadziei, dzięki któremu człowiek wierzący w Jezusa i Jego Świętą Matkę ma szansę, że nie pogrąży się w odmętach zła do końca” – kontynuował kaznodzieja.

Biskup podkreślił, że „dzisiaj jesteśmy świadkami mody, żeby uderzać, kpić i ośmieszać Kościół”

"Ludzie mówią, że wierzą w Boga, ale wierzyć w Kościół, to jest zupełnie nie możliwe" – mówił biskup. Jak zauważył, "są ludzie w Polsce, nawet z tytułami naukowymi, którzy opowiadają o Kościele głupstwa, nie rozumieją Kościoła. Nawet padło określenie, że Kościół to instytucja zbrodnicza”.

„Tak mówi się o Kościele, a to ten Kościół, który w czasie rozbiorów pozwolił nam ocalić naszą narodowość, naszą polskość. Wielu ludzi nie ma świadomości, że wyśmiewając tak Kościół, to szydzą z Chrystusa” – kontynuował bp Mering.

Hierarcha odniósł się m. in. do spektaklu „Klątwa” określając go jako „głupawe, bluźniercze przedstawienie, pełne kpin z Chrystusa, z Jana Pawła II, z chrześcijaństwa, z Kościoła”

"Dlaczego protest społeczny w Polsce był taki słaby? Dlaczego nie mamy odwagi, czy nas naprawdę już nie boli, że ktoś podnosi bezwstydną rękę na to co jest dla nas święte? Czy już tak wystygliśmy w naszym przywiązaniu do Jezusa?" – pytał bp Mering.

„Taki pisk się podniósł w pewnych ośrodkach, ale większość z nas zachowała zupełne milczenie. Nie wolno udawać, że wszystko jest w porządku kiedy ktoś podnosi bluźnierczą łapę na to, co dla nas chrześcijan jest święte” – kontynuował biskup i dodał: „ Gdybyśmy naprawdę kochali Jezusa, kochali Jego Kościół nie zostalibyśmy tak lękliwi, tak obojętni na to co o Nim mówią, jak z Nim w naszym kraju postępują”.

Przy Sanktuarium odbył się również koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu zespołu 77 FM Formacja z Mocą, połączony ze modlitwą z udziałem chorych.

Historia sanktuarium w Gidlach sięga początków XVI wieku, gdy miejscowy rolnik Jan Czeczek w 1516 r. podczas orki, przed pierwszą niedzielą maja, odnalazł w ziemi mierzącą 9 cm figurkę Matki Bożej. W następnym stuleciu wzniesiono tutaj kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, którym od początku opiekują się dominikanie.

Klasztor gidelski, tak jak wiele innych polskich klasztorów, w ramach represji po powstaniu styczniowym został w 1864 r. przeznaczony do kasacji. Pełnił rolę placówki, do której przenoszono dominikanów z innych likwidowanych klasztorów, jednak nowych kandydatów nie wolno było przyjmować.

Klasztor szczęśliwie przetrwał i odrodził się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 19 sierpnia 1923 r. odbyła się koronacja cudownej figurki. W historycznej uroczystości wzięło udział 100 księży i ponad 300 tys. wiernych. Od tego dnia jest to najmniejsza na świecie figurka Matki Bożej ozdobiona papieskimi koronami.

Ceremonia „Kąpiółki” nawiązuje do znalezienia Figurki na polu, obmycia w wodzie oraz pierwszego cudu, którym było przywrócenie wzroku niewidomym członkom rodziny Czeczków. Poświęcone w czasie „Kąpiółki” wino towarzyszy chorym w modlitwie do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, czczonej w Gidlach od pięciuset lat.

Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z 1618 r. Nieco wcześniej, w roku 1615, właścicielka Gidel sprowadziła tutaj z Krakowa ojców dominikanów, aby opiekowali się przybywającymi tu coraz liczniej pielgrzymami. Ojcowie zaczęli wznosić kościół, ale trudne czasy, m.in. przetaczający się przez polskie ziemie potop szwedzki, sprawiły, że jego konsekracja była możliwa dopiero w 1656 r.

2017-05-07 18:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja Włocławska: kolęda w zmienionym terminie i w różnych formach

[ TEMATY ]

bp Wiesław Mering

wizyta duszpasterska

BOŻENA SZTAJNER

- Tradycja kolędowa jest mocno zakorzeniona w praktyce Diecezji Włocławskiej. Dlatego nie chcemy rezygnować z kolędy, ale zalecić jej przeprowadzenie w różnych formach, dostosowanych do obowiązujących norm i obostrzeń sanitarnych, oraz w odpowiednim do tego czasie – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w „Zarządzeniu w sprawie wizyty kolędowej w Diecezji Włocławskiej” z dnia 17 grudnia 2020 r.

Określając czas kolędy bp Mering zaznacza, że będzie ona mogła odbyć się w przesuniętym terminie, najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku, lub w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy, o ile pozwolą na to obowiązujące przepisy sanitarne i obostrzenia rządowe.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję