Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IV Parafiada Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pod patronatem biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego

Nowa Sól, 12 czerwca (sobota)

Parafialne zespoły sportowe rywalizować będą w następujących kategoriach:
- piłka nożna
- tenis stołowy chłopców
- szachy
- siatkówka dziewcząt
Zgłoszenia drużyn i zawodników przyjmowane są do 10 czerwca: o. Tomasz Durczyński OFMCap.: Nowa Sól, tel. (0-68) 387-26-54; ks. Jerzy Piasecki: Wilkanowo, tel. (0-68) 327-33-89.
Zapraszamy do licznego udziału.

Zaproszenia

„Być chrześcijaninem w jednoczącej się Europie”

Sympozjum polsko-niemieckie „Być chrześcijaninem w jednoczącej się Europie” odbędzie się 5 czerwca w Collegium Polonicum.
Jego organizatorami są:
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Diecezjalna Rada Katolików Świeckich w Arcybiskupstwie Berlin oraz Duszpasterstwo Akademickie „Parakletos” w Słubicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PROGRAM:
godz. 10.30-11.00 - dr Peter Czarnikau i Karol Irmler: otwarcie sympozjum i powitanie gości
godz. 11.00-11.30 - prof. Hans Joachim Meyer: Być chrześcijaninem w jednoczącej się Europie
godz. 12.00-12.30 - dyskusja
godz. 12.30-13.00 - przerwa obiadowa
godz. 13.30-15.00 - dyskusja w grupach tematycznych: Chrześcijanie a polityka UE (dr Peter Czarnikau), Etyka (ks. dr Grzegorz Chojnacki), Kultura i media (red. Michał Drozdek)
godz. 15.00-15.30 - Podsumowanie dyskusji i zakończenie sympozjum

Rokitno

Reklama

17 maja, w Światowy Dzień Telekomunikacji, z inicjatywy koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich odbyła się tradycyjna, piata już pielgrzymka byłych i obecnych pracowników Telekomunikacji do Matki Bożej w Rokitnie. Pielgrzymi uczestniczyli w majowym nabożeństwie i Mszy św., której przewodniczył kustosz ks. Tadeusz Kondracki. Pielgrzymi modlili się o lepsze perspektywy pracy oraz za zmarłych kolegów. Pamiętali także o poległych pod Monte Cassino w 60. rocznicę bitwy. W drodze do Rokitna uczestnicy pielgrzymki zatrzymali się przy stacjach Rokitniańskiej Kalwarii. W pielgrzymce uczestniczyło około 50 osób z Zielonej Góry, Żar i Sulechowa.
29 maja pracownicy Telekomunikacji spotkają się na XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Telekomunikacji w Częstochowie.

Akcja Katolicka

W parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. 31 maja o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji X-lecia powołania Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Po Eucharystii odbędzie się spotkanie z ks. Dariuszem Śmierzchalskim-Wachoczem. Jednocześnie Diecezjalny Zarząd Akcji Katolickiej zaprasza na tegoroczną ogólnopolską pielgrzymkę Akcji Katolickiej do Częstochowy, która odbędzie się w 19 czerwca, oraz na wakacyjne spotkania członków AK (łącznie z rodzinami) do Sławy. Odbędą się one w dniach 25-27 czerwca oraz 30 lipca - 1 sierpnia.

S. Rz.

Odnowa

12 czerwca o godz. 10.30 w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się spotkanie księży opiekunów i liderów świeckich grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym z naszej diecezji. Spotkanie rozpocznie się Mszą św., po której nastąpi dyskusja podsumowująca roczną pracę formacyjną oraz zmierzająca do zaplanowania wspólnych działań duszpasterskich na kolejny rok. Przewidziane są również wybory nowego koordynatora diecezjalnego - reprezentanta grup modlitewnych.

Rycerze

Zielonogórskie Bractwo Rycerskie organizuje 22 maja bal charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na sprzęt medyczny dla hospicjum w Zielonej Górze. Za zebrane rok temu podczas pierwszego balu pieniądze zakupione zostały dwie pompy infuzyjne. Tym razem Anna Kwiatek, kierownik hospicjum w Zielonej Górze, planuje zakup materacy przeciwodleżynowych, koszt jednego materaca to 2 tys. zł. Bal odbędzie się w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego. Podczas imprezy odbędą się pokazy walk rycerskich oraz aukcja broni białej. Zaproszenia dla dwóch osób kosztują 200 zł. Można je kupić w hospicjum, w pubie Blue Express lub zamówić pod nr. tel. 0-604 583-509.

Jednym zdaniem

11 maja z okazji Tygodnia Bibliotek w osiedlowej bibliotece na os. Pomorskim w Zielonej Górze ks. Tadeusz Kulczyk, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, czytał dzieciom przypowieści biblijne i wiersze Brzechwy.

13 maja bp Adam Dyczkowski poświęcił kaplicę pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dachowie należącej do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.

14 maja w Gostyniu bp Adam Dyczkowski spotkał się z klerykami przed święceniami diakonatu.

15 maja bp Adam Dyczkowski spotkał się w Zielonej Górze z harcerzami, a po południu w Sławie z członkami Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy.

16 maja w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Ulimiu bp Adam Dyczkowski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży oraz uczestniczył w instalacji relikwii św. Andrzeja Boboli i obchodach 20-lecia święceń kapłańskich proboszcza ks. Andrzeja Blinkiewicza.

20 maja otwarto w Muzeum Ziemi Lubuskiej wystawę Ruiny budowli sakralnych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w obiektywie Pawła Sulatyckiego. Zdjęcia prezentowane będą również w kawiarni „Pod Aniołami” w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca.

Wystawę 30 prac prezentowanych na tegorocznym Biennale Sztuki Sakralnej można oglądać w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

Zaproszenia

1 czerwca w Zielonej Górze odbędzie się spotkanie bp. Adama Dyczkowskiego z 60 stypendystami Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego. Ksiądz Biskup spotka się z nimi o godz. 15.00 w auli nad księgarnią św. Antoniego.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza na Fatimską Noc Pokutna, która rozpoczyna się 4 czerwca o godz. 20.00.

W dniach 5-6 czerwca odbędzie się w Łagowie VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Jednoczącej się Europy „Abyśmy byli jedno”.

7 czerwca br. o godz. 18.00 w salce parafialnej przy katedrze w Gorzowie odbędzie się spotkanie członków Akcji Katolickiej i osób zainteresowanych Akcją Katolicką z terenu dekanatów gorzowskich.

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 8 czerwca o godz. 19.00 na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego pt. Jezus Chrystus obywatelem i nadzieją Europy. Spotkanie w salce parafialnej przy ul. Bułgarskiej.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję