Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: niech Polska będzie krajem ładu moralnego

Niech Polska będzie krajem ładu moralnego, w którym szanowana jest godność każdego człowieka, zwłaszcza bezbronnego, prostego i ubogiego – apelował kard. Stanisław Dziwisz w sobotę podczas Mszy św. rozpoczynającej w katedrze na Wawelu nowennę ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. Centralne obchody z udziałem Episkopatu Polski odbędą się w niedzielę 14 maja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto pełny tekst homilii

Bracia i Siostry!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Słowo Boże pomaga nam spojrzeć szerzej i głębiej na niezwykłą postać biskupa Stanisława ze Szczepanowa, który od ponad dziewięciu wieków nie przestaje przemawiać swoim świadectwem. Nie przestaje przemawiać do naszych umysłów i serc. Kolejne pokolenia naszych przodków, również gromadzące się na modlitwie w tej królewskiej katedrze, starały się odczytywać świadectwo świętego pasterza, które nigdy nie traciło nic ze swego blasku i aktualności, choć w ciągu minionych wieków zmieniali się władcy i zmieniały się formy rządów w Rzeczypospolitej.

2. W centrum naszej uwagi staje dziś niezwykła postać dobrego pasterza, przedstawiona nam przez samego Jezusa. Nasz Pan w kilku słowach kreśli istotne rysy tej postaci,

z którą się zresztą bezpośrednio utożsamia. Najważniejszym z tych rysów i jednocześnie niezwykle przejmującym jest to, że dobry pasterz „daje życie swoje za owce” (J 10, 11), broni je w chwili niebezpieczeństwa. Przeciwieństwem takiej ofiarnej postawy jest zachowanie najemnika, który „widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza”, bo mu „nie zależy na owcach” (J 10, 12-13).

Gdzie tkwi tajemnica takiej postawy dobrego pasterza? Odpowiedź znajdujemy w prostych słowach Jezusa, który mówi: „Ja […] znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca” (J 10, 14-15). Jezus nie mówi tu o zwykłej, intelektualnej znajomości. Mówi o znajomości serca. W Piśmie świętym znać kogoś znaczy kochać go. Syn Boży zna swego Ojca i Ojciec zna swego Syna, bo istnieje między nimi najgłębsza więź miłości, będąca źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego dobra we wszechświecie. Podobnie Syn Boży, Jezus Chrystus, zna swoje owce, czyli powierzonych Mu przez Ojca wszystkich ludzi, bo kocha ich i za nich wszystkich oddał swe życie na drzewie krzyża.

Reklama

Miłość domaga się zawsze odpowiedzi. Dlatego owce należące do owczarni Jezusa znają swego Pasterza, czyli kochają Go, idą za Nim, utożsamiają się z Nim, z Jego stylem życia, miłości i służby. Taki jest ideał naszego chrześcijańskiego życia. Zgodnie z prawdą i z pokorą musimy wyznać, że daleko każdej i każdemu z nas do takiego ideału, ale wiemy, jakie przed nami wyzwanie

i zadanie, jaką mamy kroczyć drogą i w jakim kierunku mamy zmierzać.

3. Nie żyjemy jeszcze w idealnym świecie, opisywanym między innymi przez proroka Izajasza. Nie żyjemy w świecie, w którym wilk mieszka z barankiem, ciele pasie się ze lwem, a krowa i niedźwiedzica przestają przyjaźnie (por. Iz 11, 6-8). Żyjemy w świecie naznaczonym grzechem, egoizmem i przemocą. Codziennie docierają do nas obrazy takiego świata, w którym wielu naszych braci i sióstr cierpi głód i prześladowanie, a wśród nich jest bardzo wielu chrześcijan. Wiemy jednak, że ostatnie słowo nie należy do zła i śmierci, ale do miłości i życia, i że wraz ze zmartwychwstaniem Chrystusa zaczął się już na ziemi nowy świat, w którym – jak mówi Księga Apokalipsy – Bóg „otrze z oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie.

Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już odtąd nie będzie” (por. Ap 21, 4).

Taka wizja Bożej rzeczywistości, Bożego świata odkupionego krwią Chrystusa przelaną na krzyżu – taka perspektywa budzi w naszych sercach nadzieję i odwagę, by nie ulegać złu, nie poddawać się rozpaczy czy pesymizmowi. Taką wizją kierował się św. Paweł, pisząc do Rzymian: „Bracia: jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? […] Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?” (Rz 8, 31. 35). Ponieważ Apostoł zawierzył do końca zmartwychwstałemu Panu, mógł z przekonaniem pisać, a dzisiaj również i nas przekonywać, że „ani śmierć ani życie, […] ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym” (Rz 8, 38-39).

Reklama

4. Bracia i siostry, taką wizją Bożego świata kierował się biskup Stanisław, służąc jako pasterz powierzonej mu przez Najwyższego Pasterza owczarni. Żyjąc z Chrystusem i dla Chrystusa, nie wahał się bronić swej owczarni i oddać swoje młode życie w obronie krzywdzonych i przywrócenia sprawiedliwości. W ten sposób na całe wieki wytyczył drogę Kościołowi w Polsce, który z przykładu nieustraszonego pasterza od ponad dziewięciu wieków czerpie inspirację, jak służyć prostemu człowiekowi i jak służyć narodowi.

Słusznie nazywamy św. Stanisława patronem ładu moralnego w naszej ojczyźnie, stanowiącego nieodzowny fundament każdej zdrowej społeczności, każdego prawnego porządku. Biskup Stanisław respektował prawo i szanował króla, ale jako pasterz przemówił niezależnym głosem Ewangelii, domagając się sprawiedliwości i szacunku do człowieka. Taka postawa pomogła polskiemu Kościołowi, by zawsze być z narodem, w jego w doli i niedoli, w jego najtrudniejszych chwilach i jego zwycięstwach. O tym wszystkim mogłyby długo opowiadać mury wawelskiej Katedry, będące niemym, ale jakże wymownym świadkiem naszej polskiej historii.

5. Niezwykłym czcicielem św. Stanisława był kardynał Karol Wojtyła. Był zafascynowany postacią świętego Biskupa i Męczennika. Mówił o nim i pisał o nim. Wiemy, że jako arcybiskup metropolita krakowski przygotowywał Archidiecezję do dziewięćsetnej rocznicy śmierci św. Stanisława, a Opatrzność sprawiła, ze mógł uwieńczyć to przygotowanie i zakończenie Synodu Archidiecezji swoją obecnością w tej katedrze już jako Biskup Rzymu – Następca św. Piotra, podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny, w pamiętnym czerwcu 1979 roku. Żegnając się wtedy z rodakami na Błoniach krakowskich, prosił ich żarliwie – między innymi właśnie „przez pamięć św. Stanisława, który legł pod mieczem królewskim na Skałce” – aby nigdy nie odstąpili od Chrystusa, aby nigdy nie utracili wolności ducha, aby „nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest «największa», która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma korzenia, ani sensu” (homilia, 10 VI 1979, n. 5). Powinniśmy nosić w sercu te słowa.

Reklama

Opatrzność dała Kościołowi w Polsce, a zwłaszcza Kościołowi Krakowskiemu, świętego Biskupa męczennika na początku drugiego wieku głoszenia Ewangelii na naszej ziemi. Po dziewięciu wiekach otrzymaliśmy nowego świętego Biskupa, wywodzącego się z naszego rodu. Św. Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, a następnie świętym jako wyznawca, ale nie ulega wątpliwości, że on również ofiarował Chrystusowi i Kościołowi daninę swej krwi przelanej na placu św. Piotra 13 maja 1981 roku. Wtedy Matka Boża Fatimska – Ojciec Święty był o tym głęboko przekonany – ocaliła mu życie, aby służył światu i wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej. Pamiętamy o tym w tych dniach, gdy zbliża się setna rocznica objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie.

6. Drogie siostry, drodzy bracia, podczas tej nowenny, którą dzisiaj zaczynamy, przygotujmy się duchowo do dobrego przeżycia uroczystości św. Stanisława. Prośmy świętego Biskupa, by czuwał nad naszymi rodzinami i nad naszym narodem. Niech Polska będzie krajem ładu moralnego, w którym szanowana jest godność każdego człowieka, zwłaszcza bezbronnego, prostego i ubogiego. Niech Polska będzie krajem otwartym, przyjaznym i solidarnym. Niech nasze wspólnoty parafialne będą wspólnotami głębokiej wiary, która rodzi owoce dobra i miłosiernej miłości. Prośmy o to świętego Stanisława i wszystkich świętych i błogosławionych Kościoła Krakowskiego, a wśród nich św. Jana Pawła II.

2017-04-29 19:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Nie było żadnych rzekomych „filtrów”, żadnej blokady informacji. Mam czyste sumienie

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich

Sprawy afer pedofilskich trzeba wyjaśnić, ukarać winnych – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w wywiadzie dla Polska The Times. Jak zaznacza w rozmowie ostatnie ataki medialne na jego osobę bardzo go dotknęły.

W wywiadzie poruszone zostały głośne sprawy ostatnich miesięcy. Zapytany o kwestię pedofilii kard. Dziwisz powiedział:

CZYTAJ DALEJ

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

[ TEMATY ]

tenis

Hubert Hurkacz

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Było to pierwsze spotkanie tych zawodników. Hurkacz grał o awans do trzynastego ćwierćfinału turnieju Masters 1000. Rywal po raz pierwszy stanął przed taką szansą.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję