Reklama

Wiadomości

Poznań: ogólnopolska konferencja blogerów chrześcijańskich

O tym, czy Internet jest najskuteczniejszym narzędziem współczesnego duszpasterstwa, wyzwaniach, jakie stoją przed blogerami katolickimi, i roli, jaką odgrywają videoblogi dyskutowano podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Blogerów Chrześcijańskich, która 22 lutego odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

[ TEMATY ]

internet

konferencja

Poznań

blog

BOŻENA SZTAJNER

„Żyjemy w świecie, który posługuje się mediami, a świat Internetu jest tym, w którym możemy szerzyć dobro i Ewangelię” − powiedział ks. prof. UAM dr hab. Paweł Wygralak, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, witając uczestników konferencji.

W swoim wystąpieniu ks. dr hab. Józef Kloch z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dokonał podsumowania dwudziestu lat istnienia portali religijnych w Polsce. Zwrócił uwagę na przełom, jaki dokonał się wraz z pojawieniem się web 2.0, czyli serwisów internetowych, opierających się na treściach generowanych przez użytkowników danego serwisu. „Dziś każdy jest użytkownikiem Twittera, Facebooka, a więc każdy z nas jest autorem tego, co znajduje się w Internecie” − zauważył prelegent.

Reklama

Podkreślił, że obecnie 3 mln osób śledzi portale religijne w Polsce. Wśród najważniejszych portali religijnych wymienił Opoka.pl; Gosc.pl, Deon.pl, Radiomaryja.pl i Stacja7.pl. Zaznaczył, że duży sukces w ostatnich latach odniósł Deon, który otworzył się na swoich użytkowników. „Można tam komentować treści, wstawiać teksty, memy, blogi. Otwarcie się portalu na swoich czytelników przyczyniło się do popularności tego portalu” − stwierdził ks. dr hab. Kloch.

Ks. dr hab. Maciej Szczepaniak z Wydziału Teologicznego UAM, omawiając tożsamość parafii wyrażoną w Internecie, zauważył, że w archidiecezji poznańskiej 75% parafii na 412 ma swoje strony internetowe. Przekonywał, że parafialna strona internetowa „ma szansę stać się sposobem na ukazanie tożsamości wspólnoty, która jest kościelną rodziną”. Prelegent postulował, by osoby tworzące stronę internetową parafii traktować jako grupę duszpasterską, która w ten sposób wyraża swoją troskę o parafię. „Strona internetowa nie może być traktowana w duszpasterstwie jako dodatek, ale powinna być traktowana jako integralna część duszpasterskiej strategii” − stwierdził ks. dr hab. Szczepaniak. Podkreślił, że tworząc stronę internetową parafii warto zwrócić uwagę na życie parafialnej wspólnoty, by wyrazić jej entuzjazm i zarażać nim innych.

Poruszając temat videoblogerów katolickich, ks. dr Dariusz Raś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zauważył, że we współczesnym świecie potrzebna jest e-ewangelizacja. „Kościół bez wykorzystania sieci społecznościowych nie może już dzisiaj istnieć. Gdyby tego nie doceniał, popadłby w grzech zaniechania” − stwierdził ks. dr Raś.

Reklama

Podkreślił, że blogera katolickiego od blogera zarabiającego na pisaniu blogów powinna wyróżniać misja. „Logika popularności nie powinna wyprzedzać logiki misji. Lubimy być popularni, chcemy być celebrytami, ale najważniejsza jest właściwa argumentacja” − zaznaczył.

Zauważył, że kiedyś pisaliśmy pamiętniki, a dziś pisze się blogi lub śledzi vlogi. Wśród popularnych vlogerów katolickich wymienił vlog na temat m.in. obrony życia prowadzony przez Weronikę Zagułę, o. Adam Szustaka OP oraz bp. Grzegorza Rysia. Ks. dr Raś zwrócił uwagę na cechy, które wyróżniają dobrych vlogerów: mowę ciała, autentyzm, elementy grafiki.

O wyzwaniach ewangelizacyjnych dla blogerów mówił Alan Kardyka, pomysłodawca Czercz Czanel TV. Zauważył, że obecnie preferowanym sposobem odbioru treści z blogosfery jest oglądanie a nie czytanie. Podkreślił, że młodzież nie ma dziś autorytetów, dlatego szuka ich w Internecie. Ponadto młodych dotykają kryzysy rodziny i wartości moralnych, spadek zainteresowania nauką, pornografia oraz uzależnienie od aplikacji.

„Wyzwaniem dla blogerów jest więc promowanie wartości rodziny, dbanie o kulturę słowa oraz budowanie jedności” − stwierdził Kardyka. Zaznaczył, że głównym zadaniem katolickich blogerów jest dotarcie z dobrą nowiną do ludzi, których Sieć jest jedynym źródłem spotkania ze słowem.

Temat polskich katoblogów w świetle orędzi Benedykta XVI i Franciszka na Dzień Środków Społecznego Przekazu zaprezentował ks. dr Dawid Stelmach z Wydziału Teologicznego UAM. Podkreślił, że katolickie blogi i vlogi są w Polsce tak różnorodne, jak różnorodny jest Kościół. Stwierdził, że katolicy są obecni w Internecie, ale trzeba starać się głosić Ewangelię.

W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa blogerów chrześcijańskich. O. Leonard Bielecki, prowadzący vlog Bez Sloganu, odpowiadając na pytanie, czy można mówić o duszpasterstwie internetowym, stwierdził, że to pojęcie jest nieuprawnione. „Nie ma duszpasterstwa internetowego, bo nie ma wirtualnych parafii czy sakramentów, można jedynie mówić o oddziaływaniu na ludzi za pomocą Internetu” − stwierdził franciszkanin. Przyznał, że do prowadzenia katechez internetowych zainspirowali go uczniowie, którzy w Sieci publikowali swoje filmiki.

Damian Burdzań, pomysłodawca katolickich memów Gaudium et mems, zauważył, że duszpasterstwo internetowe może być jedynie czymś pobocznym, dodatkiem do misji Kościoła, którą prowadzi on od 2000 lat. „Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu” − zaznaczył.

Z kolei Majka Moller, autorka bloga Chrześcijańska mama, przyznała, że jej zdaniem brakowało w Internecie miejsca dla kobiet. „Kiedy urodziłam dzieci, brakowało mi czasu na spotkania w realu, stąd postanowiłam „spotykać się” z innymi mamami w świecie wirtualnym” − mówiła blogerka.

„Treści pobożnościowe, których mnóstwo jest w Internecie, nie trafiały do mnie. Pomyślałem, że może w sieci jest ktoś, kto jak ja potrzebuje innego podejścia do tych spraw, z większym dystansem i humorem, dlatego powołałem do istenienia Czercz Czanel TV” − mówił Alan Kardyka.

2017-02-22 20:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Linia Wsparcia” szansą dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera

Niedziela sandomierska 13/2016, str. 6

[ TEMATY ]

konferencja

Archiwum autora

Uczestnicy konferencji dzielili się swoim doświadczeniem

Uczestnicy konferencji dzielili się swoim doświadczeniem

W Bojanowie miała miejsce 4 marca konferencja podsumowująca pierwszy etap realizacji projektu pod nazwą „Linia wsparcia”, którego wykonawcą jest Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Jest to projekt skierowany do osób dorosłych dotkniętych autyzmem, a jego celem zwiększenie samodzielności tych osób, zwiększenie ich szans na funkcjonowanie w społeczeństwie oraz na pracę zawodową. Podczas konferencji przedstawiono rezultaty osiągnięte w pracy terapeutycznej z osobami autystycznymi. Jednocześnie starano się w jej trakcie ukazać los osób z autyzmem żyjących w naszym społeczeństwie, borykających się z rozmaitymi problemami i starających się komunikować z otoczeniem. W trakcie konferencji wypowiadali się fachowcy z dziedziny medycyny, prawa i psychologii. Marzena Pelc-Dymon – lekarz psychiatra dziecięcy z Rzeszowa wygłosiła wykład pt. „Autyzm – wczoraj, dziś i jutro”. Ujęła w nim proces naukowego podchodzenia do rozpoznawania oraz podziału zaburzeń autystycznych, w tym autyzmu jako takiego i Zespołu Aspergera. Natomiast psycholog Ewa Biernat z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu wygłosiła referat pt.: „ASD od dzieciństwa do dorosłości”. Z kolei Agnieszka Krupa-Nicałek – radca prawny przedstawiła „Aspekty prawne dorosłości osób ze spektrum autyzmu” nawiązując do kwestii ubezwłasnowolnienia osób z autyzmem w rozmaitych sytuacjach życiowych.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję