Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Modlitwa przy pomniku Menora, uczczenie pamięci Ireny Snedlerowej i Jana Karskiego oraz projekcja filmów poświęconych problematyce ratowania Żydów i pogromu kieleckiego – złożyły się na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbyły się dziś w Kielcach.

[ TEMATY ]

Żydzi

Kielce

Holocaust

BOŻENA SZTAJNER

Grupa kielczan razem z pastorem Januszem Daszutą z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego modliła się pod Menorą w intencji zamordowanych 20 tys. kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej. Uroczystości przewodniczył prezes Stowarzyszenia Jana Karskiego Bogdan Białek.

W swym wystąpieniu prezes Bogdan Białek przypomniał, że ustanowiony w 2005 r. przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest po to m.in., żeby wszyscy uznali, iż zagłada była faktem historycznym.

Reklama

- Trudno uwierzyć, że latach ubiegłych, a nawet i obecnie, zagłada jest negowana. Nawet neguje się istnienie komór gazowych w Auschwitz. Ten dzień jest także po to, by nas ostrzegać przed nienawiścią, przed uprzedzeniami, które prawie zawsze i prawie wszędzie prowadzą do przemocy fizycznej, do chęci wyeliminowania tych, którzy są nieprzyjmowani, nieakceptowani, odrzucani. Warto się w takim dniu zastanowić nad tym, ile od 2005 r. było na świecie, przemocy, wojen i ofiar – podkreślał prezes Bogdan Białek.

Po modlitwach oraz zapaleniu zniczy przy Menorze uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą Irenę Sendlerową, gdzie oddali cześć osobie, która uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Przy ławeczce Jana Karskiego przy ul. Sienkiewicza zapalono znicze i wspominano zasługi patrona organizatorów, który przeszedł do historii jako świadek Holocaustu.

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7) zostały wyświetlone dwa filmy. Pierwszy pt. „Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Andrzeja Wolfa to dokumentalny obraz, który zrealizowany został w ciągu 4 lat na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. Pani Irena opowiada w nim o swojej działalności w czasie II wojny światowej, którą było uratowanie ponad 2,5 tys. najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Reklama

Drugi film pt. „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey” – tytuł angielski) w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrenca Loewingera realizowany był przez blisko 10 lat w Kielcach, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Opowiada o pogromie kieleckim, który miał miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach i kieleckiej drodze do pojednania. Dokumentuje on kilkunastoletni wysiłek wykonany przez Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i jego przyjaciół w Kielcach.

Organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Kielcach było Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2005 roku. Upamiętnia on miliony Żydów zgładzonych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

Podczas wojny życie straciło około 6 milinów europejskich Żydów. Ludzie ginęli w gettach, obozach śmierci, obozach koncentracyjnych , z głodu i chorób, w  wyniku zbiorowych i pojedynczych egzekucji.  W prawie 20-tysięcznej społeczności Żydów kieleckich Holocaust przeżyło ledwie 500 osób.

2017-01-27 19:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu

[ TEMATY ]

Żydzi

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Koncert „Pieśni z getta”, wystawy, Marsz Wzajemnego Szacunku, spotkanie z rabinem i projekcja filmu – to wszystko w sobotę i niedzielę w stolicy Dolnego Śląska. Dni Wzajemnego Szacunku wpisują się w rocznicę obchodów Nocy Kryształowej – antysemickich zamieszek, do których doszło w Niemczech w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. Ich skutkiem były m.in. tysiące zniszczonych sklepów i domów, należących do Żydów, 267 spalonych bądź zniszczonych synagog, zbezczeszczone cmentarze żydowskie. Nie brakowało także ofiar w ludziach. Szacuje się, że w wyniku zamieszek życie straciło od 50 do 200 osób narodowości żydowskiej. Wówczas także spłonęła synagoga we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję