Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 12/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Finał diecezjalnego etapu XIV Olimpiady Teologii Katolickiej

21 lutego br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu odbył się finał diecezjalny XIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Hasłem tegorocznej edycji jest Jan Paweł II - Apostoł Jedności. Temat nawiązuje do uroczystości 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Celem Olimpiady jest zapoznanie się z działalnością i nauczaniem Papieża jako Apostoła Jedności w wymiarze ekumenicznym i kulturowym, dlatego też uczestnicy w trakcie przygotowań do finału musieli zmierzyć się m. in. z encykliką Jana Pawła II Ut unum sint, z adhortacją apostolską Ecclesia in Europa i listem apostolskim Novo millennio ineunte.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, biorący udział w Olimpiadzie, mieli okazję spotkać się z Ojcem Świętym poprzez zapoznanie się z jego słowami i całą działalnością apostolską. Ta fascynująca przygoda z Janem Pawłem II sprawiła, że wśród uczestników Olimpiady nie ma przegranych. W finale wzięło udział 78 osób. Liczba uczestników świadczy o dużym zainteresowaniu tematem Olimpiady (w ubiegłym roku w XIII edycji wzięło udział 40 osób).
Drugi etap Olimpiady został bardzo dobrze przygotowany pod względem organizacyjnym, co niewątpliwie miało wpływ na miłą atmosferę, w jakiej przebiegał finał. Uczniowie po napisaniu testu zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a następnie mogli zwiedzić gmach Wyższego Seminarium Duchownego. Była to okazja, aby przekonać się, że jest to szczególne miejsce zdobywania wiedzy i pogłębiania wiary w Boga.
Etap diecezjalny zwyciężyła Anna Skarbek z IV LO w Toruniu, drugi był Jacek Majbrodzki z V LO w Toruniu, a trzecie miejsce zajęła Małgorzata Świś z I LO w Grudziądzu. Zwycięzcy będą reprezentować naszą diecezję podczas ogólnopolskiego finału Olimpiady w Elblągu. Kolejne miejsca zajęli: Dawid Koncicki - I LO Grudziądz, Rafał Szołczyński - II LO Grudziądz, Monika Lis - IV LO Toruń, Aleksandra Łaniecka - IV LO Toruń, Marceli Matecki - II LO Toruń, Kamila Sofińska - I LO Działdowo, Iwona Kalinowska - Zespół Szkół nr 2 Działdowo. Finałowa dziesiątka otrzymała dyplomy i nagrody. Pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy udziału w Olimpiadzie i kalendarze z wizerunkiem bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego. Za radość z otrzymanych nagród dziękujemy sponsorom: Kurii Diecezjalnej, Toruńskiemu Wydawnictwu Diecezjalnemu i ks. Tadeuszowi Partyce. Finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Beata Girzyńska

Reklama

Dekanat Bierzgłowo

Z życia Diecezjalnego Centrum Kultury

W dniach 6-19 lutego na Zamku Bierzgłowskim gościli ministranci i lektorzy z dekanatów: Nowe Miasto Lubawskie, Rybno i Lidzbark Welski. Rekolekcje prowadził ks. Krzysztof Dębiec, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu wraz z ks. Wojciechem Zawackim i ks. Piotrem Rutkowskim. W pracy z ministrantami brali udział także klerycy: Artur Jankowski i Szymon Sternicki. Grupę 70 chłopców odwiedził bp Andrzej Suski.
Od 20 do 22 lutego odbyły się w zamku rekolekcje Ruchu Equipes Notre Dame, w których uczestniczyło 16 małżeństw z Poznania, Torunia, Wrocławia i Kutna. Rekolekcje na temat: Reguła życia prowadził ks. Wojciech Drab z archidiecezji wrocławskiej.
W tym samym czasie przebywała na zamku 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze świetlicy działającej przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu. Opiekę nad grupą sprawował wraz z wychowawcami o. Daniel Szustak OFM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dekanat Brodnica

Koncert z dedykacją

15 lutego w kościele św. Katarzyny w Brodnicy została odprawiona Msza św. w intencji powrotu żołnierzy 4. Pułku Obrony Przeciwchemicznej im. Ignacego Mościckiego z pierwszej zmiany misji stabilizacyjnej w Iraku oraz w intencji dziękczynnej w 10. rocznicę posługi ks. mjr. Bolesława Lichnerowicza jako kapelana brodnickiej jednostki. Liturgię Mszy św. ubogaciła Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki. Po Eucharystii wykonała ona koncert dedykowany żołnierzom i ich Kapelanowi, w którym zaprezentowała pieśni oręża polskiego. mrk

Reklama

Prelekcja o Wardęgowie

19 lutego w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbyła się prelekcja Józefa Kaczyńskiego Wardęgowo - parafia Ostrowite w ramach cyklu Sanktuaria maryjne. To miejsce lokalnego kultu związanego z objawieniem się Matki Bożej w 1719 r. jest szczególnie bliskie brodniczanom, ponieważ co roku z miejscowej fary rusza pielgrzymka na dwudniowy odpust Matki Bożej Wardęgowkiej, odbywający się w uroczystość Matki Kościoła. Organizatorem spotkań pn. Sanktuaria maryjne jest Koło Przyjaciół Biblioteki i Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. mrk

Dekanat Chełmno

Szkolne Koło Caritas

1 grudnia 2003 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Chełmnie powołano Szkolne Koło Caritas. Powstało ono z inicjatywy dyrektora szkoły Jacka Kordowskiego. Opiekunem została Anna Herbut, asystentem kościelnym - ks. Tadeusz Kozłowski, a prowadzeniem kroniki, pisaniem protokołów i sprawozdań zajęła się Halina Grabarz. Oprócz władz Szkolne Koło Caritas ma też swojego patrona - jest nim św. Juta. Koło istnieje krótko, ale działa aktywnie: do chwili obecnej przeprowadzono kilka akcji. Szczególnie istotna była zorganizowana wśród społeczności ZS nr 2 zbiórka darów (odzież, artykuły szkolne, żywność itp.) dla osób najbardziej potrzebujących przed świętami Bożego Narodzenia. Obecnie, w czasie Wielkiego Postu, pozyskujemy środki finansowe na skomplikowaną operację i długotrwałą rehabilitację dla Tomka - ucznia Szkoły Podstawowej w Starogrodzie.
13 lutego na zaproszenie Szkolnego Koła Caritas przybył dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas - ks. kan. Daniel Adamowicz. Na spotkaniu z młodzieżą mówił on o miłości do bliźniego, przedstawił zakres działalności Caritas na terenie diecezji toruńskiej i zachęcał do licznego udziału w Szkolnych Kołach Caritas i w wolontariacie. Wzruszającym akcentem było podziękowanie, jakie ks. Daniel - absolwent naszej szkoły - złożył swojej byłej wychowawczyni klasy, mgr Marii Bajer.
Okres ferii zimowych nie był dla młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas czasem wolnym. Wzięli oni udział w szkoleniu członków Kół Caritas w Bliźnie koło Jabłonowa. Na specjalne uznanie zasługują uczniowie Zespołu Szkół nr 2, którzy czują potrzebę niesienia pomocy innym ludziom, bardzo chętnie włączają się w działalność Koła i przystępują do różnych akcji. Dziękujemy też dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom, sympatykom i darczyńcom. Halina Grabarz

Dekanaty grudziądzkie

Wyróżnienie w konkursie poetyckim

Zenon Zaremba, grudziądzki poeta od kilku lat współpracujący z naszą redakcją, otrzymał wyróżnienie za trzy utwory poetyckie w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O pajdę chleba razowego”, ogłoszonym przez parafię św. Brata Alberta w Puławach. Laureat konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i bogato ilustrowany przez dzieci album pt. Żal odjeżdżać, wydany w maju 2003 r. w Lublinie z okazji 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego, ze słowem wstępnym abp. Józefa Życińskiego.
W okresie Wielkiego Postu ukazał się kolejny tomik poezji religijnej Zenona Zaremby, pt. Drzewo życia. Są to wiersze o krzyżu w opracowaniu graficznym autora.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: kto trwa w Jezusie, ten przynosi owoce

2024-05-02 17:36

[ TEMATY ]

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że źródłem życia i działania człowieka wierzącego od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie, powiedział bp Mirosław Milewski w Królewie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika: - Król Zygmunt surowo odpokutował za swoje grzechy, dlatego został świętym - powiedział biskup pomocniczy.

Bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. w Królewie przywołał Ewangelię o winnym krzewie i latoroślach (J 15,1-8). Przekazał, że przypowieść ta opisuje istotę relacji między ludźmi a Jezusem. Jezus, to prawdziwy krzew winny, złączony z Kościołem. U źródła życia i działania wiernych od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie. To warunek przynoszenia owocu - miłości.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję