Reklama

Niezwykła wystawa w Andrzejowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od czasu, kiedy Papieżem został wybrany kard. Karol Wojtyła oczy całego świata zwróciły się w stronę Polski, a Polacy poczuli się dumni, że ich Rodak zasiądzie na Stolicy Apostolskiej i będzie głową Kościoła na całym świecie. Od początku wszyscy zachwycamy się Pontyfikatem Jana Pawła II. Ojciec Święty jest uwielbiany i podziwiany na całym świecie, a szczególnie w Ojczyźnie - Polsce. Powstaje wiele szkół, szpitali czy innych instytucji nazywanych imieniem Jana Pawła II, Papież otrzymuje honorowe obywatelstwa różnych państw, miast, w tym także honorowe obywatelstwo miasta Łodzi.
Także mieszkańcy podłódzkiego Andrzejowa, pragnąc wyrazić swoją wdzięczność Papieżowi, otworzyli w podziemiach nowo wybudowanego kościoła Aulę Jana Pawła II, w której od czterech lat w każdy drugi czwartek miesiąca odbywają się spotkania z wybitnymi ludźmi Kościoła, polityki, biznesu, kultury czy sztuki, zwane „Czwartowymi wieczorami w Auli Jana Pawła II”. Organizowane są tam np. wystawy malarstwa, fotografii, starych mebli...
Od początku stycznia 2004 r. do 8 marca br. można oglądać w tejże auli wystawę fotografii przedstawiających Jana Pawła II. Na wystawę tę składa się ok. 50 zdjęć. Większość z nich jest autorstwa znanego watykańskiego fotografa Arturo Mari. Niektóre pochodzą ze zbiorów ks. prob. Mirosława Jagiełły oraz osób prywatnych.
Fotografie te ukazują Pontyfikat Ojca Świętego od początku, kiedy to na jednej z pierwszych pielgrzymek do Polski przybył także do Łodzi, a także Papieża podróżującego po różnych krajach jak: Australia, Kanada, Afryka. Przedstawiają Jana Pawła II - człowieka głębokiej wiary, pogrążonego w modlitwie, rozważającego, cierpiącego zarówno w Rzymie, jak i w Castel Gandolfo, prywatnie, ale i w grupie pielgrzymów.
Ciekawym elementem wystawy jest zestawienie trzech zdjęć różnych autorów. Pierwsze z nich przedstawia Ojca Świętego wyglądającego na ocean przez bramę, którą niegdyś wywożono rdzenną ludność Afryki, jako tanią siłę roboczą do Ameryki. Drugie to fotografia obrazu Salvadora Dali przedstawiającego siostrę artysty wyglądającą przez okno na ocean. Natomiast trzecie, to zdjęcie autorstwa byłego prefekta parafii - ks. Piotra Pirka, które przedstawia widok ze starej chaty góralskiej na piękne polskie góry.
Oprócz wystawy fotografii warto zobaczyć obraz przedstawiający Ojca Świętego autorstwa artysty plastyka Mirosława Grzelaka podarowany parafii w 10. rocznicę jej erygowania.
Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 16.30 do 18.00 z wyjątkiem sobót. W imieniu organizatorów zapraszamy!

Kolejna wystawa, adresowana szczególnie do pań to pokaz kolekcji strojów znanej projektantki mody Pauliny Wiśniewskiej. Autorzy wystawy zapraszają 11 marca br. na Mszę św. o godz. 17.00, po której będzie miał miejsce pokaz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciel Anioł Stróż

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 26-27

[ TEMATY ]

anioł

Anioł Stróż

Karol Porwich/Niedziela

2 października obchodzimy w Kościele wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Zazwyczaj w liturgii upamiętnia się imiona świętych, ale Aniołowie Stróżowie są uosobieniem działania Bożej Opatrzności. Chociaż więc nie znamy ich z imienia, rola ich jest szczególna. W granicach świętych obcowania dane jest nam przeżywać więź z istotami, o których wiemy niewiele, ale których ślady obecności zapisane są w świadomości Kościoła, a także w doświadczeniu wierzących.

Czy aniołowie istnieją naprawdę, a jeśli tak, to kim są? Choć nasza wiara pełna jest odniesień do niebieskich duchów, do istot widzialnych i niewidzialnych, do ich działania i obecności, to często tak naprawdę nie wiemy, jak włączyć ich istnienie do naszej codzienności, by było owocne, realne i skuteczne, a przy tym by nie przesłaniało nam Boga.
CZYTAJ DALEJ

Oświęcim: zakonnicy spotkali się z biskupem bielsko-żywieckim

2025-10-02 17:46

[ TEMATY ]

Oświęcim

zakonnicy

biskup Roman Pindel

wikipedia.org

Spotkanie przełożonych męskich wspólnot zakonnych z terenu diecezji bielsko-żywieckiej z bp. Romanem Pindlem odbyło się 2 października br. w sanktuarium salezjańskim Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Spotkania zakonników z pasterzem diecezji to wieloletnia tradycja, którą przerwała kilka lat temu pandemia koronawirusa. W sanktuarium salezjańskim zgromadziło się 14 przełożonych spośród ponad dwudziestu istniejących w diecezji wspólnot.

Wszystko rozpoczęło się nabożeństwem ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Salezjanie przybliżyli historię sanktuarium i związany z nim szczególny kult maryjny. Następnie uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń duszpasterskich oraz przedstawienia charyzmatów poszczególnych zgromadzeń. Przełożeni dzielili się swoimi troskami, omawiali najbliższe plany oraz kwestie związane z życiem wspólnot i parafii.
CZYTAJ DALEJ

Lublin: Wojewoda przed sądem za zdjęcie krzyża

2025-10-03 09:37

[ TEMATY ]

krzyż

Lublin

Karol Porwich/Niedziela

Przekroczenie uprawnień i obrazę uczuć religijnych zarzucają wojewodzie lubelskiemu Krzysztofowi Komorskiemu prywatni oskarżyciele w związku ze zdjęciem krzyża w Sali Kolumnowej urzędu wojewódzkiego. Wojewoda utrzymuje, że chodzi o neutralność światopoglądową, a krzyż wisi w innej sali.

Prywatny akt oskarżenia przeciwko wojewodzie lubelskiemu złożyli do sądu radny sejmiku województwa dolnośląskiego z PiS Tytus Czartoryski i była dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Elżbieta Puacz. Skierowali oni prywatny akt oskarżenia, bo wcześniej prokuratura dwukrotnie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję