Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę

Jubileuszowa 20. Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 17 września.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Niedziela

B.M. Sztajner


„W szczególnym czasie, kiedy Tygodnik Katolicki „Niedziela” obchodzi 90-lecie swojego istnienia, jako wspólnota jego Pracowników, Czytelników i Przyjaciół będziemy już po raz 20. pielgrzymować na Jasną Górę. W Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, szczególnie rozważamy jedno z ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem i oni miłosierdzia dostąpią”. Te piękne słowa Chrystusa są także hasłem naszej pielgrzymki. Gromadząc się przy Jasnogórskim Ołtarzu, będziemy Matce Bożej Królowej Polski dziękować za ten 90-letni czas pracy dziennikarskiej i ewangelizacyjnej 'Niedzieli' w Kościele i w Polsce” - pisze w zaproszeniu na pielgrzymkę Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika.

„Pragniemy wyrazić wielkie dziękczynienie za przeszłość naszego tygodnika, a jednocześnie złożyć w dłoniach Matki Bożej przyszłość „Niedzieli” – pisma, o którym papież Franciszek powiedział, że „jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu”. Przed Obliczem Matki Bożej wypowiemy radości i niepokoje, które przeżywamy jako środowisko dziennikarskie, ale także jako Polacy zatroskani o wiarę i losy naszej Ojczyzny, a jednocześnie radujący się tym wszystkim, co Polskę stanowi” - podkreśla Lidia Dudkiewicz.

Reklama

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. odprawioną o godz. 9.30 w bazylice pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu księży, wśród nich. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor honorowy Tygodnika Niedziela.

„Pamiętając że już od 1050 lat jesteśmy wszczepieni w Chrystusa bądźcie Jego świadkami odpowiedzialnie służąc słowem i obrazem w niesieniu dobrej nowiny – mówił rozpoczynając Eucharystię o. Marian Waligóra - Gorąco pozdrawiam panią redaktor naczelną Lidię Dudkiewicz z najbliższymi współpracownikami i dziękujemy za staranny rzetelny przekaz medialny również z Jasnej Góry, szczególnie w ostatnim czasie podczas pielgrzymki papieża Franciszka, a także sierpniowych wydarzeń odpustowych.

„Pielgrzymka wyjątkowa bo przypadająca w roku 90. rocznicy powołania do istnienia ‘Niedzieli’ i do 35-lecia jej funkcjonowania po reaktywowaniu w 1981 r. - przypomniał przeor - Niech faktycznie będzie to Pielgrzymka wyjątkowa także poprzez naszą żarliwą modlitwę i zapatrzenie w Maryję, zapatrzenie, którego uczył nas tutaj przed paroma tygodniami sam papież Franciszek. A pamiętając o niedawno rozpoczętym jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu sami starajmy się stawać żywą koroną Maryi. Koronujmy ją poprzez nasze dobre uczynki i odnowę ducha”.

Reklama

Redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz odczytała list skierowany do uczestników pielgrzymki czytelników Tygodnika ‘Niedziela’ przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Abp Wacław Depo w homilii przypomniał słowa św. Jan Paweł II skierowane na 70-lecie tygodnika ‘Niedziela’: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli, talentów, dobrych chęci, które są w was włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagująca fałszywy modle ludzkiej wolności”.

„I tak z zadania misji dotarliśmy do głosu następny św. Piotra ojca Świętego Franciszka, który na 50-lecie Dnia Środków Masowego Przekazu wzywa nas do osobistej odpowiedzialności za kształtowanie opinii publicznej, albowiem to nie technologia określa, czy komunikacja prowadzi do otwarcia czy izolacji wśród ludzi, ale serce człowieka i jego zdolność do wykorzystania środków jakimi dysponuje” – mówił dalej metropolita.

Podczas Mszy św. Akt Zawierzenia „Niedzieli” Matce Bożej Jasnogórskiej odczytała redaktor Lidia Dudkiewicz.

Oprawę muzyczną przygotował Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Po uroczystej Mszy św. pielgrzymi udali się do Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie, gdzie odbywać się będzie dalsza część spotkania.

PAN PREZYDENT ANDRZEJ DUDA SKIEROWAŁ LIST DO REDAKTOR NACZELNEJ P. LIDII DUDKIEWICZ Z OKAZJI JUBILEUSZU 90-LECIA TYGODNIKA "NIEDZIELA".


2016-09-17 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Jubileuszowa 40. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jak co roku zakończyła się uroczystą Eucharystią sprawowaną na Wałach. Tegorocznej liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, natomiast homilię wygłosił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Wśród duchownych obecni byli również bp łowicki Andrzej Dziuba, bp zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek, bp radomski Henryk Tomasik i bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do znaczenia jasnogórskiego wizerunku Maryii dla historii Polski: - To tutaj Bóg dał narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę. Zwracając się do pielgrzymów podkreślił, że Matka Boża jest szczególnym obrazem Ducha Świętego. - Szczytem działania Ducha Świętego w historii zbawienia jest tajemnica wcielenia. Jest to moment,kiedy Duch Święty zstąpił na Maryję, a Ona za Jego sprawą poczęła dziecię nazwane Synem Najwyższego. W tym najdonośniejszym momencie spotkało się tych dwoje: Duch Święty i służebnica Boża. On w niej dokonał najbardziej zdumiewającego połączenia nieba i ziemi. Nawiązując do tegorocznego hasła lubelskiej pielgrzymki, abp Budzik zwrócił uwagę, że Matka Boża jest przykładem otwarcia się na działanie Ducha Świętego, czego dowodem są Jego owoce. Pierwszym z nich jest miłość. Przypomniał on także, że zaufanie Maryii i Jej odpowiedź na Boże powołanie jest wzorem dla ludzi wszystkich czasów. - Jesteśmy tutaj, w domu Matki, aby znów zacząć żyć jak chrześcijanie i wydawać owoce Ducha – powiedział na zakończenie do przybyłych na Jasną Górę pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

2022-01-26 16:29

[ TEMATY ]

katolicy

oświadczenie

Dzień Islamu

geralt/pixabay.com

"Właśnie teraz, w tak trudnym dla wszystkich czasie, potrzeba niesienia nadziei jest szczególna" głosi Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Jest on obchodzony dziś pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w warunkach szczególnych i w sposób szczególny wobec światowej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, 26 stycznia obchodzimy coroczny Dzień Islamu w Kościele katolickim. Przypada on zaraz po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tradycyjnie temat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim zaczerpnięty jest z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. W tym roku brzmi on: „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.

CZYTAJ DALEJ

Sejm: apelujemy do rządów państw NATO i UE o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie

2022-01-27 15:13

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Apelujemy do rządów państw NATO i UE o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny; Sejm RP wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie - głosi przyjęta w czwartek przez Sejm uchwała.

Sejmowa komisja przyjęła w środę projekt uchwały ws. wezwania państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu działań i możliwej agresji Federacji Rosyjskiej. Projekt powstał na bazie poselskiego projektu uchwały autorstwa Lewicy oraz projektu przedstawionego przez Prezydium Sejmu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję