Reklama

Aspekty diecezji

Dwa interesujące koncerty kolęd zafundowały mieszkańcom Krosno Odrz. w pierwszej połowie stycznia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz Szkoła Muzyczna I stopnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żary

Z szachami w Nowy Rok

W sobotni poranek 10 stycznia w Katolickiej Szkole Podstawowej za sprawą zorganizowanego już po raz piąty Noworocznego Turnieju Szachowego zrobiło się gwarno.
Pierwszy raz w tym turnieju gościnnie wzięli udział uczniowie z dwóch zaprzyjaźnionych z KSP szkół niemieckich: z Mittelschule w Krauschwitz i w Boxbergu. Mimo że gościom nie udało się zająć czołowych lokat, mamy nadzieję, że nawiązana współpraca zaowocuje dalszymi kontaktami w tej dziedzinie.
Zawody przyciągają liczne grono miłośników szachów. W sobotnim turnieju wzięło udział 71 zawodników. Pojawiają się nowe nazwiska na listach zwycięzców, a i „starzy” mistrzowie nie ustępują pola. Rozgrywki toczyły się w trzech grupach wiekowych - do lat 10, 13 i 16, w kategoriach dziewcząt i chłopców.
Otwarcia turnieju dokonały wizytator Kuratorium Oświaty Elżbieta Durlik oraz gospodarz turnieju - dyrektor KSP Danuta Madej. Zamknięcia turnieju i wręczenia nagród ufundowanych ze środków Urzędu Miejskiego w Żarach, pod patronatem którego odbywały się zawody, dokonały Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej - Elżbieta Łobacz-Bącal oraz Danuta Madej, życząc wszystkim uczestnikom dalszej wytrwałości w zmaganiach szachowych.

Wyniki turnieju:

- do lat 10 (chłopców):
1. Kamil Balcewicz (KSP)
2. Grześ Nun (6 lat)
3. Maciej Dul (KSP)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- do lat 10 (dziewcząt):
1. Martyna Sowa (SP5)
2. Joanna Nun (SP Olbrachtów)
3. Nicol Leidel (KSP)

- do lat 13 (chłopców):
1. Konrad Dunaj (SP3)
2. Jacek Kaźmierczak (SP3)
3. Kacper Sowa (SP5)

- do lat 13 (dziewcząt):
1. Joanna Jagodzińska (SP3)
2. Karolina Trocka (KSP)
3. Alicja Maciejewska (SP5)

- do lat 16 (chłopców):
1. Piotr Jagodziński (G2)
2. Piotr Mackiewicz (G Społeczne)
3. Dominik Ostrowski (G2)

- do lat 16 (dziewcząt):
1. Olga Raniszewska (G2)
2. Zuzanna Żebrowska (G4)
3. Paulina Kaźmierczak (G2)

Reklama

Danuta Raniszewska

Krosno Odrz.

Kolędy stare i nowe

Biblioteka, która co drugi tydzień organizuje w ramach „Wieczorów przy Parkowej” spotkania z poetami i animatorami kultury pochodzącymi lub wywodzącymi się w głównej mierze z miejscowych środowisk, tym razem zorganizowała koncert kolęd A na początek była kolęda. Podczas trwającego ponad godzinę spotkania, w którym uczestniczyło w niewielkiej salce czytelni ponad 40 osób, staropolskie kolędy śpiewali i wiersze ks. Jana Twardowskiego recytowali: uczennica IV klasy licealnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Ewelina Nowak, dyrektor krośnieńskiej „dwójki” Maciej Brodziński i pracownik z Domu Pomocy Społecznej z Brzeźnicy Tomasz Miechowicz.
Drugi, nie mniej interesujący koncert, odbył się w kościele pw. św. Andrzeja. Podczas tego koncertu, w którym wystąpił chór, orkiestra, zespoły, duety i soliści ze szkoły muzycznej, zaprezentowano kilkanaście najbardziej znanych kolęd. Spotkanie poprowadziła Grażyna Hetka-Frodyma, która przedstawiła genezę prezentowanych kolęd i czas, w którym one powstały, oraz ich znaczenie i wpływ na naród w okresie niewoli.
- Niestety - co podkreślił ze smutkiem proboszcz ks. Mieczysław Pytka - ten piękny koncert, w którego przygotowanie młodzież włożyła niemało wysiłku, oglądało niewielu ludzi.

Piotr Miechowicz

Serdecznie zapraszam na kolejne spotkania dla młodzieży męskiej w Domu Rekolekcyjno-Powołaniowym w Paradyżu: „Dekalog - V” w terminie 6-8 lutego oraz na rekolekcje dla maturzystów w terminie 26-28 marca.
Spotkania z serii „Dekalog” adresowane są do chłopców ze szkoły średniej lub z ostatnich klas gimnazjum. W rekolekcjach dla maturzystów mogą wziąć udział także uczniowie klas przedmaturalnych lub osoby po maturze. Spotkania rozpoczynają się w piątek o godz. 17.00, a kończą się w niedzielę we wczesnych godzinach popołudniowych. Koszt uczestnictwa wynosi 30 zł. Należy zabrać Pismo Święte, różaniec, obuwie domowe - wskazany jest także strój sportowy.
Proszę o nieprzywożenie na spotkania sprzętu grającego (magnetofonów, walkmanów itp.) ani jakichkolwiek przedmiotów o znacznej wartości materialnej.
Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu - nie później niż tydzień przed datą spotkania. Zgłoszenia przekazywać można e-mailem: jackowka@zgora-gorzow.opoka.org.pl lub telefonicznie na numer tel. kom. 0-601-39-02-10. Telefon stacjonarny nr (0-68) 381-10-21, wew. 29 jest nieczynny!
Dyrektor Domu Rekolekcyjno-Powołaniowego ks. Paweł Bryk

Reklama

Międzyrzecz

8 stycznia odbyło się pożegnanie 280 żołnierzy 17. Batalionu Zmechanizowanego z Międzyrzecza, Wędrzyna i innych jednostek 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy polecieli na misję stabilizacyjną do Iraku. Centralnym punktem pożegania była Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, którą w intencji żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego odprawił kapelan ks. mjr Jerzy Niedzielski. W Liturgii uczestniczyły władze wojewódzkie, wojskowe, samorządowe, kombatanci, rodziny odlatujących do Iraku żołnierzy oraz mieszkańcy Międzyrzecza. W homilii ks. mjr J. Niedzielski powiedział m. in.: „Jeżeli dziś mimo różności poglądu na wiarę, mimo różnicy charakteru, temperamentu, rangi i specjalizacji, jesteśmy tutaj razem, to pamiętajmy, że na tamtej, irackiej ziemi ta jedność będzie miała o wiele wyższą cenę. Ta jedność pozwoli Wam nie tylko trwać łatwiej w tęsknocie za domem, ale wspólne, mądre działania uchronią też niejednego z Was od wypadku, kalectwa, śmierci. Wy musicie trzymać sztamę ze sobą”. K. K.

Zielona Góra

18 stycznia we wspólnocie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość zaczęła się Mszą św. celebrowaną przez bp. Edwarda Dajczaka, w której uczestniczyli członkowie różnych wspólnot działających w parafii. Ksiądz Biskup w homilii zadał sobie i zebranym pytanie: Co zrobić, aby w różnych wspólnotach, tworzących Kościół lokalny, żarzyła się miłość? Jak rozpalić i podtrzymywać ów żar miłości? Istnienie wspólnot w parafii jest bardzo ważne, gdyż, jak podkreślał Ksiądz Biskup, człowiekowi w pojedynkę nie wystarcza siły, potrzebuje mobilizować się w grupie.
Następnie w Szkole Podstawowej nr 17 przy wspólnym stole z parafianami, obok Księdza Biskupa, zasiedli: proboszcz ks. Jan Pawlak, wikarzy - ks. Artur Adamczak i ks. Grzegorz Słapek, diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Robert Patro, asystent diecezjalny KSM i AK - ks. Zbigniew Kucharski, siostry benedyktynki oraz zaproszeni goście. Zanim zaczęło się biesiadowanie, wysłuchano programu przygotowanego przez zespół muzyczny z Liceum i Gimnazjum Katolickiego. Na koniec Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia, a Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa. M. Ż.

Podziękowanie

Ruch Apostolstwa Emigracyjnego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” dziękują wszystkim, którzy włączyli się w świąteczną akcję pomocy Polakom na Wschodzie. Paczki dotarły do Polaków przed samymi świętami. Do Przemyśla dojechały z „Novitą”, a potem za granicę z polskim konsulatem. Szczególne podziękowania należą się „Novicie” za pomoc w transporcie, a także Urzędowi Celnemu, ks. prał. Konradowi Herrmannowi, Tadeuszowi Pusiarskiemu ze Szprotawy, wicedyrektor E. Karpińskiej i młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze oraz tym wszystkim, dzięki którym było możliwe przygotowanie paczek.

Jednym zdaniem

8-9 stycznia w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbyły się eliminacje powiatowe XIV Spotkań Kolędniczych i Jasełkowych. Do konkursu zgłosiło się 12 grup. Eliminacje wygrała grupa „Poeciaki” z Domu Kultury „Novita”.

15 stycznia w Auli Uniwersyteckiej w Zielonej Górze odbył się koncert pt. Kolędy na jazzowo w ramach cyklicznych spotkań muzycznych „Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego i przyjaciele”. W koncercie wzięli udział: Ewa Uryga (wokal), Marek Bałata (wokal), Maciej Sikała (saksofon) oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Zielonogórskiego i Orkiestra Smyczkowa.

16 stycznia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w spotkaniu opłatkowym głogowskich nauczycieli, które odbyło się w Gimnazjum nr 2.

17 stycznia w Zielonej Górze odbył się opłatek Rodzin Katyńskich, w którym wziął udział bp Adam Dyczkowski.

17 stycznia w Kożuchowie bp Adam Dyczkowski podzielił się opłatkiem z parafilanym oddziałem KSM-u.

17 stycznia bp Edward Dajczak uczestniczył w Gorzowie Wlkp. w spotkaniu opłatkowym kombatantów oraz działającej przy parafii pw. św. Stanisława i św. Antoniego wspólnoty „Wiara i Światło”.

18 stycznia bp Adam Dyczkowski wziął udział w spotkaniu opłatkowym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Żarach.

19 stycznia w Palmiarni Zielonogórskiej odbyło się spotkanie opłatkowe władz lokalnych, w którym na zaproszenie prezydent Zielonej Góry Bożeny Ronowicz wziął udział bp Adam Dyczkowski.

20-21 stycznia w Zakopanym bp Edward Dajczak uczestniczył w Sesji Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu Polski.

Zaproszenia

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza na Fatimską Noc Pokutną, która rozpocznie się 6 lutego o godz. 20.00.

Wspólnota „Pustynia w Mieście” zaprasza na nieszpory za miasto Zielona Góra, które odbędą się 7 lutego po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu.

Ruch Domowy Kościół i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zielonej Górze zapraszają 14 lutego na IX Bezalkoholowy Bal Karnawałowy „Zabawa to zdrowie”. Karty wstępu do nabycia w siedzibie „Civitas Christiana” przy ul. Krawieckiej 7-9, tel. 325-31-56 lub w Diecezjalnej Księgarni św. Antoniego, pl. Powstańców Wlkp. 2.

Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza na Mszę św. z okazji Światowego Dnia Chorego, która odbędzie się 11 lutego o godz. 18.00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję