Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 4/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

Roraty i Pasterka dla dzieci

W parafii św. Józefa w Chełmnie codziennie o godz. 7.00, z wyjątkiem niedziel, kapłani odprawiali Roraty. Radosne oczekiwanie na narodziny Mesjasza koncentrowało się na wspominaniu świętych. Codziennie w symbolicznej grocie betlejemskiej do Maryi i Józefa z Dzieciątkiem dołączali kolejni święci, m. in.: św. Maria Goretti, św. Franciszek z Asyżu, św. Stanisław Kostka, św. Jan Bosco, św. Antoni, św. Benedykt, św. Andrzej, św. Dominik, św. Jadwiga, św. Stanisław, św. Marek, św. Łukasz, św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Kapłani sprawujący Mszę św. roratnią opowiadali dzieciom o świętych przychodzących danego dnia i przekazywali ciekawostki z ich życia. Każde spotkanie wspólnoty roratniej kończyło się zadaniem dotyczącym omawianego świętego.
Tradycją w parafii stała się Pasterka dla dzieci, połączona z prezentacją jasełek. W tym roku licznie zgromadzone dzieci wraz ze swoimi najbliższymi radowały się z faktu narodzin Bożej Dzieciny, uczestnicząc w Mszy św. i podziwiając jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, w których młodzi wykonawcy wyrazili tęsknotę za dobrem, miłością i oddali cześć narodzonemu Maleństwu. Dzieci przypomniały piękne słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty o Bożym Narodzeniu. Przedstawienie wzbogaciły kolędy śpiewane przez scholę św. Józefa oraz chór parafialny „Schola Cantorum Pallotiniensis”.

Jarosław Bolt

Dekanaty grudziądzkie

Wigilia w Bursie

Już po raz drugi odbyło się spotkanie opłatkowe w Bursie Szkolnej Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu. 19 grudnia razem z młodzieżą, dyrekcją, pracownikami i wolontariuszami zgromadziliśmy się w kaplicy na Eucharystii pod przewodnictwem ks. dyrektora Dariusza Kunickiego. W auli Bursy wychowankowie przedstawili krótki program artystyczny związany ze zbliżającymi się świętami, a do zebranych przemówił ks. Dariusz, który również odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Chrystusa, po czym wszyscy składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem. W atmosferze wielkiej radości i życzliwości kontynuowaliśmy świętowanie przy wspólnym stole podczas wigilijnej wieczerzy. Spotkanie opłatkowe uświadomiło nam, że tworzymy jedną rodzinę mieszkańców, pracowników i wolontariuszy grudziądzkiej Bursy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Maria Szczęsna

Adwentowy Koncert Kolęd

21 grudnia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu odbył się Adwentowy Koncert Kolęd pod dyrekcją Anny Janosz-Olszowy, na który złożyły się kolędy oraz pastorałki polskie i obce (a cappella) zaśpiewane przez chór „Alla Camera” oraz utwory organowe w wykonaniu Radosława Marca, adiunkta Bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wszystkich zebranych przywitał proboszcz parafii - ks. kan. Stanisław Andrik wraz z dyrygentem chóru Anną Janosz-Olszowy.
Na wstępie koncertu na organach zabrzmiały wariacje kolędowe w wykonaniu Radosława Marca. Po uroczystych i radosnych akordach muzyki organowej zespół młodych dziewcząt i chłopców ze śpiewem kolędy Wśród nocnej ciszy wszedł w półmrok kościoła, by zająć miejsce na stopniach prezbiterium. Śpiew melodyjnych kolęd i pastorałek a cappella wzruszył zebranych w świątyni. Koncert zakończyła kolęda Tryumfy, do której dyrygentka poprosiła p. Radosława o akompaniament organów a całą publiczność do wspólnego śpiewu. Słuchacze koncertu reagowali niekończącymi brawami, w zamian za co chórzyści z nieskrywanym wzruszeniem śpiewali kolejne kolędy. Aranżacja koncertu, dekoracja świątyni i ubiory chórzystów to wszystko sprzyjało ostatniej niedzieli Adwentu, wprowadzając niezwykłą harmonię ducha w oczekiwaniu Bożego Narodzenia.

Helena Rykaczewska

Modlitewne czuwanie

W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronki wspólnoty Bractwa Eucharystycznego, w kościele św. Franciszka Ksawerego w Grudziądzu zorganizowano całonocne czuwanie pod hasłem Uwielbiajmy Chrystusa - Syna Maryi, które zaczęło się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Opiekun Bractwa, ks. Stanisław, przybliżył ewangeliczny sens słów: „Jestem, pamiętam, czuwam” i wprowadził w atmosferę duchowego przeżywania i potrzebę ofiarowania modlitw i trudu bezsennej nocy w intencji zbawienia świata. Katechezę o cnocie wiary i ufności pt. Bóg schronieniem i mocą wygłosiła mgr Ewa Łaszewska. W programie była też Droga Krzyżowa i chwalebna część Różańca św. Najważniejszym momentem tej nocy była Eucharystia sprawowana o godz. 24.00 przez ks. Stanisława. Oprawę wokalno-muzyczną zapewnili: Maria Warzyńska i Tadeusz Zaremba oraz schola „Pueri Sancti Nicolai” pod kierunkiem Piotra Jezierskiego. Całonocną modlitwę zakończono odśpiewaniem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Wiesława Socha

Opłatek w Zakładzie Karnym

19 grudnia w Zespole Szkół dla Dorosłych (kobiet) Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu odbył się uroczysty wieczór wigilijny. Dyrektor szkoły Elżbieta Dymart powitała przybyłych gości, grono pedagogiczne i osadzone kobiety. Przekazała życzenia świąteczne Ojca Świętego z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Uczennice recytowały wiersze bożonarodzeniowe, śpiewając na przemian kolędy. Wysłuchano z kasety kolęd śpiewanych przez Jana Pawła II oraz polskich harcerzy. Były także wspomnienia wigilijne z domów rodzinnych, historyczne z okresu II wojny światowej i stanu wojennego. Dzieląc się opłatkiem, składano sobie życzenia dobra wszelakiego - zarówno materialnego, jak też duchowego. Metodyk katechetów grudziądzkich Aleksandra Mikołajek śpiewem kolęd przy akompaniamencie gitary wytworzyła niepowtarzalny wieczór wigilijny. Tradycyjnie też osadzone kobiety wręczyły gościom wykonane przez siebie podarunki.

Henryk Turski

Dekanat Lidzbark

Adwentowe rozmyślania

Trzecia niedziela Adwentu przybliżyła wiernym parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku istotę okresu liturgicznego, podczas którego każdy chrześcijanin wewnętrznie przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia, aby przyjąć do serca żywego Boga. Na Mszach św. wspólnota Małych Rycerzy Niepokalanej, działająca przy parafii, wraz ze scholą „Hosanna” pod kierownictwem ks. Karola Schmidta przedstawiła misterium adwentowe pt. Bóg, który ciągle czeka... W godzinach wieczornych przed wystawionym Najświętszym Sakramentem proboszcz ks. Marian Wiśniewski powierzył miłosiernemu Sercu Jezusowemu wszystkich parafian i podkreślił, że Adwent jest kolejną szansą do nawrócenia, daną nam przez Pana. Następnie Wspólnota Młodzieżowa wraz z ks. Michałem Dąbkowskim i ks. Karolem Schmidtem przedstawiła program poetycko-muzyczny pt. Wędrówką życie jest człowieka, oparty na poezji Edwarda Stachury i Bolesława Leśmiana. Ten pełen skupienia wieczór zakończono Apelem Jasnogórskim w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ewa Rogozińska

Dekanat Radzyń

Przedświąteczne przygotowania

W grudniu parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie tętniła pełnią życia. W uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej oraz stowarzyszeń parafialnych. Proboszcz ks. Henryk Szczodrowski podziękował za współpracę, szczególnie przy remoncie kościoła (świątynia została wymalowana i pokryta dachówką). Wszyscy uczestnicy razem z kapłanami składali sobie świąteczne życzenia i dzielili się opłatkiem. Księża spotkali się również z ministrantami, obdarowując ich świątecznymi paczkami. Przez cały okres Adwentu liczna grupa młodzieży i dzieci codziennie o godz. 17.00 z kolorowymi lampionami brała udział w roratnich Mszach św., na które uczestnicy byli procesjonalnie wprowadzani do kościoła. Wspólnie modlono się o pokój na świecie, za Ojca Świętego, księży, zmarłych, rodziców. W ostatnim dniu Rorat wszystkie dzieci otrzymały słodycze. Z inicjatywy Księdza Proboszcza przy dużym zaangażowaniu i pomocy parafian zbudowano dwa żłóbki betlejemskie: ruchomy w kościele i drugi przed wejściem do świątyni.

cd

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Inicjatywa miała być początkowo typowym konkursem poświęconym bł. Carlu (Karolowi) Acutisowi. To zmarły w 2006 roku nastolatek, wyniesiony na ołtarze przez Papieża Franciszka w 2020 roku. Jego kult na całym świecie szerzy się w niezwykłym tempie a w przypadku diecezji gliwickiej to właśnie urodzony w 1991 roku Włoch jest patronem Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Od wieków chodzi o świadectwo wiary

2024-05-08 20:16

ks. Łukasz Romańczuk

Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

Uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika była okazją do świętowania w parafii św. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu. Tego dnia młodzież z tej parafii oraz św. Mikołaja przyjęła sakrament Bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

W homilii abp Kupny nawiązał do czasów apostolskich i faktu, że Apostołowie poszli na różne krańce świata i nieśli Ewangelię, choć nie było to takie oczywiste i wymagało wysiłku. Działali oni mocą Ducha Świętego. - W tamtych czasach ludzie świetnie się komunikowali. Używano języka greckiego [koine], było też bezpiecznie na szlakach i inne warunki podawano, jako argumenty za tym, że Ewangelia dotarła tak daleko. Oczywiście, te warunki były dogodne, ale dlaczego nie korzystały z nich innowiercy czy sekty? Po Zesłaniu Ducha Świętego, napełnieni Jego mocą i światłem Apostołowie poszli głosić. A nie było to łatwe, bo stawiano ich przed sądem, bo burzyli porządek, który wskazywał na bożków pogańskich - wskazał arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję