Reklama

Bogactwo Kościoła

W uroczystość Objawienia Pańskiego, Trzech Króli, w archikatedrze częstochowskiej abp Stanisław Nowak przewodniczył Mszy św. w koncelebrze proboszcza parafii archikatedralnej ks. prał. Stanisława Gębki i księży asystentów zrzeszeń katolickich archidiecezji, na którą przybyli przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i bractw. Przed błogosławieństwem zaprzysiężony został nowy Zarząd Rady Ruchów, któremu przewodniczy mianowany przez Metropolitę Częstochowskiego pod koniec grudnia ub. r. pan Andrzej Filipski. Odczytane zostało również Przesłanie Rady Ruchów, sformułowane w czasie ostatniego Forum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Andrzejem Filipskim - nowo po wołanym przewodniczącym Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej - rozmawia Anna Cichobłazińska

Anna Cichobłazińska: - W czasie VII Forum Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej spośród kilku kandydatur Ksiądz Arcybiskup właśnie Pana powołał na przewodniczącego Rady. Jakie według Pana są zadania wspólnot katolickich we współczesnej Polsce?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Andrzej Filipski: - Przede wszystkim chciałbym podziękować Księdzu Arcybiskupowi za to wyróżnienie. Jest to nie tylko wyróżnienie mojej osoby, ale i podkreślenie w jakimś stopniu roli wspólnoty, do której należy moja rodzina - Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, a co za tym idzie innych ruchów skupiających rodziny. W sytuacji zagrożenia współczesnej rodziny nominacja ta ma szczególny wydźwięk.
Wracając do pani pytania, myślę, że ruchy, stowarzyszenia i bractwa katolickie są dla naszej archidiecezji i w ogóle dla Kościoła wielkim skarbem. To w nich przecież możemy znaleźć poryw i radykalizm ewangeliczny oraz wiele dzieł miłosierdzia i ewangelizacji. Uznanie dla ruchów wyraził sam Ojciec Święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa. Wyraźnie jednak zaznaczył, że powinny one być w komunii z innymi środowiskami kościelnymi, a nigdy w izolacji. Z tego wyłania się podstawowe zadanie Rady Ruchów, aby pogłębiać jedność wszystkich ruchów i stowarzyszeń dla dobra całego Kościoła. Są pewne wydarzenia w życiu miasta, diecezji, narodu, w obliczu których trzeba stanąć razem w obronie wiary, wartości chrześcijańskich czy dla świadectwa w konkretnym środowisku. I to właśnie ruchy i stowarzyszenia powinny jako pierwsze dawać innym świadectwo jedności i zaangażowania w obronie tych wartości. Jest to ważne szczególnie teraz, w przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, gdzie zderzymy się z poglądami, postawami, wartościami, a raczej antywartościami, z którymi kultura polska, wiara Polaków, przeszłość i tradycje naszej ojczyzny nie mają nic wspólnego. Takie wartości, jak pełna rodzina, poszanowanie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci powinny stać u podstaw naszych kontaktów z innymi narodami.
Ruchy są darem dla Kościoła, ale przede wszystkim dla parafii, tego najmniejszego środowiska lokalnego, stanowią pomoc dla duszpasterza w jego dziełach duszpasterskich, charytatywnych i innych. Niestety, mimo wielkiej afirmacji dla jedności i wspólnego działania zrzeszeń katolickich ze strony Pasterzy naszego Kościoła lokalnego - nie wszystkie wspólnoty przywiązują do tej jedności wagę. Przykładem może być fakt, że niektóre ruchy i stowarzyszenia nie były reprezentowane w czasie ostatniego Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw, jakie odbyło się w grudniu ub. r. w Centrum Duchowości w Olsztynie.

- Jakie są najbliższe plany i zamierzenia Rady?

- Oprócz wypracowanych w ciągu kilku lat wspólnych przedsięwzięć, które będziemy kontynuować, w obecnym roku szczególnie przygotowujemy się do III Diecezjalnego Kongresu Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw. Odbędzie się on w dniach 21-30 maja w czasie Nowenny do Ducha Świętego. Hasłem Kongresu będzie Boże Miłosierdzie, przeżywane przez różne stany Kościoła i służby publiczne. Z tego względu wydarzenia kongresowe przebiegać będą nie tylko w świątyniach (Jasna Góra, archikatedra, kościoły parafialne), ale również w Urzędzie Miasta Częstochowy, Ratuszu, na Starym Rynku i innych miejscach miasta. A oto kilka planowanych punktów w programie Kongresu: udział w Eucharystii, konferencjach na temat miejsca ruchów w zjednoczonej Europie, wystawy, koncerty, filmy, konkursy, festyny rodzinne, świadectwa wspólnot ewangelizacyjnych. Kongres zakończy się uroczystą Eucharystię w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

- Czy mógłby Pan przedstawić strukturę Rady?

Reklama

- Rada działa w ramach grup tematycznych, skupiając zrzeszenia prorodzinne, charytatywne, młodzieżowe i studenckie, społeczne, oświatowo-wychowawcze, ewangelizacyjne i maryjne.
W archidiecezji częstochowskiej istnieją 44 wspólnoty. Część z nich jest bardzo aktywna, zauważalna w środowisku lokalnym, część działa niezbyt widocznie, ale jest bardzo potrzebna należącym do nich osobom czy rodzinom przez swój charyzmat. Warto przypomnieć, że opiekunem zrzeszeń katolickich w naszej archidiecezji jest bp dr Jan Wątroba, a asystentem kościelnym Rady Ruchów - ks. dr Dariusz Nowak.

- Od lat jest Pan wspólnie z żoną związany z Domowym Kościołem Ruchu Światło-Życie. Czy formacja w tym Ruchu pomoże Panu w sprawowaniu tej funkcji?

- Na pewno. Doświadczenie Domowego Kościoła, a przede wszystkim rola pary diecezjalnej, którą sprawujemy z żoną, umożliwiła mi częste kontakty z przedstawicielami różnych wspólnot w archidiecezji, przede wszystkim wspólnot rodzinnych, ale również innych. Poznanie ruchów, ich charyzmatów i doświadczeń to wiedza, która pozwala mi patrzeć na zrzeszenia świeckich w Kościele jako na ogromne bogactwo. Któż z laików wie, ile dobra niesie np. Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej, zajmujące się chorymi w stanie terminalnym, i nie tylko chorymi, ale również ich rodzinami, które wymagają wsparcia w tym trudnym dla nich czasie umierania osoby bliskiej; kto wie, jakie oparcie mają dla siebie rodziny zrzeszone w Stowarzyszeniu Rodziców Rodzin Wielodzietnych; ile dobra niosą szkoły, nawet te najmniejsze w odległych od centrum wioskach, prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.... Można by mnożyć przykłady, ale nie o to w tym momencie chodzi. Porozumienie i wspólne działanie osób skupionych w tych wspólnotach, a jest ich w naszej archidiecezji - jak już wspomniałem 44 - to moc, z którą trzeba się liczyć przy podejmowaniu działań na poziomie samorządów lokalnych wszystkich szczebli. My jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę, w płaszczyźnie choćby społecznej, mają do odegrania wspólnoty katolickie. Wszyscy się dopiero tego uczymy. Ważne, byśmy wspólnie dzielili się doświadczeniami. Temu właśnie ma służyć Rada Ruchów.

- Dziękuję za rozmowę.

Ruchy, Stowarzyszenia i Bractwa Archidiecezji Częstochowskiej

Akcja Katolicka Arcybractwo Najświętszej Rodziny Bractwa Różańcowe Caritas Civitas Christiana Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Federacja Organizacji i Wspólnot Dobroczynnych „Betel” Franciszkański Zakon Świeckich Jasnogórska Sodalicja Mariańska Katolicki Związek Akademicki „Emaus” Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Katolickie Stowarzyszenie Wiernych „Nowa Ewangelizacja” Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Klub Inteligencji Katolickiej Krąg Przyjaciół Centrum Duchowości „Święta Puszcza” Legion Maryi Odnowa w Duchu Świętym Ruch Dzieci Maryi Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła Ruch Rodzin Nazaretańskich Ruch Samarytanin Ruch Światło-Życie Ruch Wspólnota Krwi Chrystusa Rycerstwo Niepokalanej Salezjańska Organizacja Sportowa Stowarzyszenie „Comunio in Christo” Stowarzyszenie „Odrodzenie” Stowarzyszenie Miłosierdzia Bożego Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich Stowarzyszenie Rodziców Rodzin Wielodzietnych Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Świecki Zakon Karmelitów Bosych Unia Laikatu Katolickiego Wieczernik Miłosierdzia Bożego Wspólnota „Comunione e Liberazione” Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” Wspólnota Czcicieli Ducha Świętego - Ognisk Pokutnych Wspólnota Międzynarodowa ICPE Wspólnoty Neokatechumenalne Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”
2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu: Tomasz Z. przeniesiony do stanu świeckiego

2025-01-23 08:23

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

Stolica Apostolska poinformowała Biskupa Sosnowieckiego, że Tomasz Z. został karnie przeniesiony do stanu świeckiego - podkreśla ks. Przemysław Lech, rzecznik Kurii Diecezjalnej, w komunikacie przesłanym KAI. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje w nim o wynikach zakończonego procesu kanonicznego, dotyczącego Tomasza Z., uczestnika zdarzenia, które miało miejsce w sierpniu 2023 r. w parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Zgodnie ze zobowiązaniem złożonym w komunikacie z 6 października 2023 r. (LINK DO KOMUNIKATU) Kuria Diecezjalna w Sosnowcu pragnie poinformować opinię publiczną o wynikach zakończonego procesu kanonicznego, dotyczącego Tomasza Z., uczestnika zdarzenia, które miało miejsce w sierpniu 2023 r. w parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o komunikację wolną od wrogości

„Trzeba być świadkami i promotorami komunikacji bez wrogości, która szerzy kulturę troski, buduje mosty i przenika widzialne i niewidzialne mury naszych czasów” - stwierdza papież w Orędziu na 59 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasłem są słowa: „Dzielcie się z łagodnością nadzieją, która jest w waszych sercach”. Tradycyjnie jest ono ogłaszane 24 stycznia w dzień liturgicznego wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Natomiast dzień Środków Społecznego Przekazu w Kościele w Polsce obchodzony jest w trzecią niedzielę września - w roku 2025 będzie to 21 września.

Na wstępie Ojciec Święty podkreśla znacznie pracy ludzi mediów w aktualnej sytuacji, a także przypomina, że w kontekście Jubileuszu powinni być oni ludźmi przekazującymi nadzieję.
CZYTAJ DALEJ

Warsztaty dla spowiedników

2025-01-24 19:05

Małgorzata Pabis

    Do 15 lutego kapłani zainteresowani udziałem w 3. edycji warsztatów dla spowiedników mogą zgłaszać chęć udziału.

„Jestem bowiem przekonany, że jest to także szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia. Modlę się, by ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty; miejscem sprawowania ofiary eucharystycznej - źródła miłosierdzia; miejscem modlitwy - wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”. (św. Jan Paweł II, Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002 r.)
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję