Reklama

Watykan

Watykan: Greg Burke - zaczyna urzędowanie

Z dniem 1 sierpnia rozpoczyna pracę nowy dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, amerykański dziennikarz Greg Burke. Obejmuje on tę funkcję po swoim dotychczasowym szefie, ks. Federico Lombardim, który po dziesięciu latach pracy na stanowisku watykańskiego rzecznika przeszedł na emeryturę. Zastępcą Burkego jest hiszpańska dziennikarka radiowa Paloma Garcia Ovejero.

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

Greg Burke

Greg Burke

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"To będzie dla mnie fascynująca praca, bo fascynującą postacią jest sam papież Franciszek, zwłaszcza jego relacje z ludźmi młodymi, czego świadkami jesteśmy w tych dniach” – powiedział KAI Greg Burke uczestniczący w Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie.

Wyglądający młodzieńczo 56-letni Burke ma opinię człowieka przystępnego, konkretnego i pełnego humoru – jest kompetentny i niezwykle elokwentny - mówią o nim watykaniści. Człowiek z St. Louis znany jest też z opowiadania anegdot. Burke zna Watykan, wie też dobrze czego oczekują dziennikarze. Jako korespondent z Rzymu pracował od końca lat 80-tych XX w. dla różnych mediów, od 1990 roku dla „Time Magazine”, a ostatnio – od 2001 roku - dla stacji telewizyjnej Fox News. Stamtąd w 2012 roku zaangażowano go do Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej jako doradcę ds. komunikacji. Pełniąc tę funkcję namówił Benedykta XVI do otwarcia konta na Twitterze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2015 roku papież Franciszek mianował go wicedyrektorem watykańskiego Biura Prasowego. Oprócz języka angielskiego, zna włoski, hiszpański i francuski. Watykanu jako doradcę medialnego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Nominacja Amerykanina oznacza rewolucję kulturową w watykańskim sektorze mediów - uważa rzymski korespondent katolickich agencji niemieckojęzycznych. Zwraca uwagę, że Burke jest pierwszym rzecznikiem z obszaru anglosaskiego. Dotychczas kierownictwo watykańskiej Sala Stampa znajdowało się niemal wyłącznie w rękach Włochów – z jednym ważnym wyjątkiem: w latach 1984-2006 watykańskim rzecznikiem był Hiszpan, Joaquin Navarro-Valls, którego na tę funkcję powołał Jan Paweł II.

Obecnie obserwatorzy spodziewają się, że wraz z nominacją Burkego w Watykanie pojawi się dziennikarska kultura regionu anglosaskiego, w której tradycyjnie „twarde fakty” odgrywają większą rolę niż we Włoszech. Ponadto Burke jest drugim świeckim sprawującym tę funkcję. Podobnie jak Navarro-Valls jest członkiem Opus Dei i numerariuszem.

Reklama

Rozpoczęcie urzędowania nowego rzecznika przypada w okresie przełomu. Od strony strukturalnej scena mediów watykańskich została całkowicie zmieniona w ramach reformy Kurii Rzymskiej. Od niedawna biuro prasowe podlega watykańskiemu Sekretariatowi ds. Komunikacji. Jeszcze nie wiadomo, co będzie to oznaczało dla codziennej pracy.

Na razie wygląda to tak, że podobnie jak jego poprzednik, również Burke będzie musiał toczyć boje z takimi samymi przeciwnościami. Po pierwsze: dyrektor Biura Prasowego Watykanu jest daleko od centrum władzy. Rzecznik Watykanu nie wchodzi w skład gremium, w którym zapadają decyzje. Informacje otrzymuje z reguły przez sekretariat stanu "często przefiltrowane i czasem z opóźnieniem". To bardzo utrudniało pracę ks. Lombardiemu.

Zastępcą Burkego będzie po raz pierwszy w historii biura prasowego kobieta: 40-letnia dziennikarka radiowa z Hiszpanii, Paloma Garcia Ovejero. Od 1998 roku była redaktorem, moderatorem, a później naczelną redaktor hiszpańskiej rozgłośni katolickiej „CadenaCope”, która należy do najczęściej słuchanych rozgłośni radiowych. W 2012 r. została korespondentką w Rzymie i Watykanie, współpracując także z różnymi telewizjami i czasopismami. Oprócz hiszpańskiego, zna angielski, włoski i chiński.

2016-08-01 12:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: nie mylić panowania Chrystusa z władzą polityczną

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Watykan

Msza św.

MARGITA KOTAS

Przed myleniem panowania Chrystusa z wszelką władzą polityczną przestrzegł dziś Ojciec Święty podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej wraz z 6 nowymi kardynałami za okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Papież podkreślił, że chodzi o Królestwo Boże, wymagające od nas nieustannego nawracania się na panowanie Boga, Prawdy w naszym życiu. Wskazał, że zadaniem chrześcijan, a zwłaszcza nowych kardynałów jest świadczenie i ukazywanie zawsze wobec interesów świata i jego mocy prymatu Boga i Jego woli.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję