Reklama

Polska

Dr Mateusz Szpytma: Franciszek był wzruszony

– Spotkanie Ojca Świętego z byłymi więźniami obozu oraz ze "Sprawiedliwymi wśród narodów świata" było wzruszające nie tylko dla tych osób, ale, jak widziałem, również dla Franciszka - wyznał KAI dr Mateusz Szpytma, który był obecny podczas tej uroczystości w Oświęcimiu. Wiceprezes IPN oraz dotychczasowy dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej jest pod dużym wrażeniem młodzieży z całego świata. – To żywy Kościół młodych ludzi. To coś niesamowitego - powiedział.

[ TEMATY ]

Franciszek w Polsce

Jolanta Kobojek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem historyka bardzo wzruszająca była wizyta "papieża z końca świata" w "fabryce śmierci", jak nazywany jest obóz Auschwitz-Birkenau. Była też nawiązaniem Franciszka do jego poprzedników: Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy nawiedzili to miejsce w przeszłości.

Jak zaznaczył dr Szpytma, niemiecki obóz w Oświęcimiu to również miejsce, gdzie krystalizowały się postawy ludzi. – Była tam olbrzymia ilość zła, ale było też bardzo dużo dobra - takiego prostego, kiedy ludzie sobie zwyczajnie pomagali, ale i heroicznego, którego największym przykładem jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Ojciec Święty dał to do zrozumienia, modląc się w celi tego wybitnego Polaka, ale przede wszystkim prawdziwego chrześcijanina, który poświęcił swoje życie dla innych – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiceprezes IPN powiedział, że bardzo wzruszające były spotkania Ojca Świętego z byłymi więźniami obozu oraz ze "Sprawiedliwymi wśród narodów świata". – To ogromne wyróżnienie, że ci najszlachetniejsi ze szlachetnych mogli się spotkać z Ojcem Świętym. To było wzruszające nie tylko dla tych osób, ale, jak widziałem, dla papieża Franciszka - wyznał Szpytma, który był obecny podczas tej uroczystości w Oświęcimiu.

Reklama

Symboliczne było - jak stwierdził historyk - spotkanie Ojca Świętego z dwiema dziewczynkami z Markowej: Marysią i Asią Niemczak. Są one prawnuczkami Franciszka Niemczaka - brata Wiktorii Ulmy, która z mężem Józefem oraz siedmiorgiem dzieci zginęła w 1944 r. za ratowanie Żydów.

Zdaniem Szpytmy niezwykle wymowne było milczenie papieża, ale również jego gesty: zapalenie świecy, przejście przy tablicach upamiętniających ofiary tragedii, a także modlitwa Psalmem 130, którą odmówili naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ks. Stanisław Ruszała, proboszcz z Markowej na Podkarpaciu, gdzie żyli Ulmowie.

Jak zauważył dr Szpytma, każdy dzień papieskiej pielgrzymki jest inny. Środa to przywitanie, czwartek był "bardzo polski", piątek natomiast - mocno naznaczony refleksją. Z kolei sobota i niedziela to szczególna celebracja Światowych Dni Młodzieży. - Widziałem tą młodzież różnych narodów świata, języków, ras. Wszyscy są uśmiechnięci, życzliwie nastawieni do innych. To żywy Kościół młodych ludzi. To coś niesamowitego - ocenił wiceprezes IPN.

Jako dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, dr Szpytma miał kontakt z zagranicznymi pielgrzymami, którzy w czasie Dni w Diecezji odwiedzali to miejsce. Było ich blisko tysiąc. Pielgrzymi zwiedzali także pobliski skansen w Markowej, gdzie mogli zobaczyć, jak wyglądała podkarpacka wieś w XIX wieku i jak żyli jej mieszkańcy. Mogli też poznać nieistniejące już zawody. - Była to też okazja do spotkania z mieszkańcami Markowej, którzy zarządzają tym skansenem. Ludzie byli pod niesamowitym wrażeniem wysokiej kultury i życzliwości młodzieży - przyznał dr Szpytma. – Młody Kościół z całego świata ubogaca nas, Polaków - dodał.

Dr Mateusz Szpytma jest krewnym rodziny Ulmów i walnie przyczynił się do upamiętnienia ich heroicznej postawy i tragicznej śmierci. Z jego inicjatywy w Markowej powstało Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które zostało otwarte 17 marca br. i przyjęło imię Rodziny Ulmów. Szpytma został jego pierwszym dyrektorem. W związku z nominacją na wiceprezesa IPN 31 lipca zakończy pełnienie tej funkcji.

2016-07-31 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: przynajmniej 500 tys. pielgrzymów na Mszy św. z Franciszkiem

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek w Polsce

Julia A. Lewandowska

Przynajmniej 500 tysięcy pielgrzymów z całej Polski spodziewanych jest na Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, której 28 lipca na Jasnej Górze będzie przewodniczył papież Franciszek.

Podczas środowej prezentacji programu wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze o przygotowaniach do tego wydarzenia mówili w Warszawie przedstawiciele kurii częstochowskiej oraz klasztoru ojców paulinów.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy kartuz

Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.

O zakonie kartuzów usłyszeliśmy zapewne dzięki filmowi Wielka cisza. Kim był jego założyciel? Brunon urodził się w Kolonii i pochodził ze znamienitej rodziny. Uczył się m.in. w szkole katedralnej w Reims, a także w Tours. Około 1055 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później biskup Reims – Manasses I powołał Brunona, aby prowadził tam szkołę katedralną. Trwało to ok. 20 lat (1056-75). Wychował wielu wybitnych mężów owych czasów. W 1080 r. zaproponowano mu biskupstwo, nie przyjął jednak tej godności. Udał się do opactwa cystersów w Seche-Fontaine, by poddać się kierownictwu św. Roberta. Po pewnym czasie opuścił klasztor i w towarzystwie ośmiu uczniów udał się do Grenoble. Tam św. Hugo przyjął swojego mistrza z wielką radością i jako biskup oddał mu w posiadanie pustelnię, zwaną Kartuzją. Tutaj w 1084 r. Brunon urządził klasztor, zbudowany też został skromny kościółek. Klasztor niebawem tak się rozrósł, że otrzymał nazwę „Wielkiej Kartuzji” (La Grande Chartreuse). W 1090 r. Brunon został wezwany do Rzymu przez swojego dawnego ucznia – papieża bł. Urbana II na doradcę. Zabrał ze sobą kilku towarzyszy i zamieszkał z nimi przy kościele św. Cyriaka. Wkrótce, w 1092 r., w Kalabrii założył nową kartuzję, a w pobliskim San Stefano in Bosco Bruno stworzył jej filię. Tam zmarł. Kartuzję w Serra San Bruno odwiedził w 1984 r. św. Jan Paweł II. Uczynił to również Benedykt XVI 9 października 2011 r. W słowie do kartuzów podkreślił wówczas znaczenie charyzmatu milczenia we współczesnym świecie. Charyzmat kartuzji – powiedział – sprawia, że „człowiek wycofując się ze świata, poniekąd «eksponuje się» na rzeczywistość w swej nagości, eksponuje się na tę pozorną pustkę, aby doświadczyć Pełni, obecności Boga, Rzeczywistości najbardziej realnej, jaka istnieje, i która wykracza poza wymiar zmysłowy”.
CZYTAJ DALEJ

325-lecie konsekracji franciszkańskiego kościoła w Brzezinach (łódzkie)

2025-10-06 12:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

325 lecie konsekracji kościoła pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Brzezinach

325 lecie konsekracji kościoła pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Brzezinach

– Liturgia mówi wam, że nie możecie być ostatnim pokoleniem w tym łańcuchu! Tak samo dziś Pan Bóg rozgląda się za tymi, którzy wezmą na siebie odpowiedzialność za tę świątynię, za tę wspólnotę, a tak naprawdę – za losy wiary w kolejnym i kolejnym pokoleniu – mówił kard. Grzegorz Ryś.

Dokładnie 325 lat temu konsekrowano – a więc uroczyście oddano na wyłączność Panu Bogu – świątynię pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Brzezinach, należącą najpierw do wspólnoty zakonnej, a dziś będącą kościołem parafialnym. Od wieków posługują tu ojcowie franciszkanie z Prowincji Matki Bożej Anielskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję