Reklama

Polska

ŚDM: grekokatolicy z całego świata na liturgii w nowohuckiej „Arce Pana”

„Przynoście nadzieję waszemu Kościołowi i narodowi!” – zaapelował do młodych abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który 30 lipca przewodniczył Mszy św. w obrządku bizantyjsko-ukraińskim w nowohuckim kościele „Arce Pana” w Krakowie. Liturgię z udziałem ponad 2 tys. młodych grekokatolików, uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, współcelebrowało około dwudziestu biskupów z Ukrainy, Węgier, Kanady i Polski oraz prawie stu kapłanów.

[ TEMATY ]

grekokatolicy

ŚDM w Krakowie

30.07

pl.wikipedia.org

Abp Szewczuk zwracając się do młodych nawiązał do słów papieża Franciszka sprzed kilku dni, gdy przestrzegł młodzież, by nie przyjmowała postawy emerytów. „Gdy was papież zapytał, czy czasami nie chcecie zostać przedwczesnymi emerytami. Mając 19-20 lat składają ręce nie podejmując gry, poddają się bez walki. A wyście powiedzieli, że nie chcecie takimi być” – podkreślił i zachęcił młodych, by w sposób żywy i autentyczny byli świadkami nadziei.

„Przynoście nadzieję waszemu Kościołowi i narodowi!” – dodał nagrodzony na koniec oklaskami metropolita. Duchowny podkreślił, że to młodzi powinni zmienić świat i podziękował im za to, że w polskich rodzinach pełnią funkcję ambasadorów pojednania i przyjaźni pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Reklama

Z patriarchą przy ołtarzu stanęli liczni greckokatoliccy biskupi. Wśród nich był także biskup z Saskatoon w Kanadzie Bryan Bayda, który od lat bierze udział w Światowych Dniach Młodzieży. W rozmowie z KAI duchowny przyznał, że krakowska edycja ŚDM to szósta, w której uczestniczy. Tym razem został tu zaproszony przez Papieską Radę ds. Świeckich do wygłoszenia katechez dla młodzieży.

„Dla mnie jest jasne, że te ŚDM są najlepiej zorganizowane, jeśli chodzi o dojazd, rozmieszczenie pielgrzymów. Pięknie posłużyły Błonia do inauguracyjnej ceremonii powitania Ojca Świętego, do Drogi Krzyżowej. Wszystko zostało tam rozplanowane bardzo efektywnie. Podobnie jak dojazd. Podróż przez centrum jest trudna, ale możliwa” – dodał i przyznał, że był pod wrażeniem Drogi Krzyżowej na Błoniach.

Biskup przybył do Krakowa z 50-osobową grupą grekokatolików z Saskatoon. Odwiedzili Lwów i inne miejsca na Ukrainie. Byli pod wrażeniem Wadowic. Zwiedzili KL Auschwitz-Birkenau i Kopalnię Soli w Wieliczce.

Reklama

Christie Samborski ze swoją siostrą Louise przyjechały do Krakowa z Toronto i przyznają, że są pod wrażenie doświadczenia wspólnoty podczas ŚDM w Krakowie. „Dziś rano, gdy grekokatolicy z całego świata modlili się razem w swoim własnym rycie - to było coś wspaniałego” – zapewniła. „Wszyscy się tu uśmiechają. Widać powszechną radość. Przyjazd tu był dla nas wyzwaniem, nie był łatwy. Ale warto było” – dodaje jedna z kanadyjskich sióstr.

Sobotnia modlitwa w „Arce Pana” zakończyła się wspólnym zdjęciem na placu przed kościołem.

Od 27 lipca młodzież z Kościoła Greckokatolickiego uczestniczyła w specjalnych katechezach w modlitwach w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie. Brali udział w Mszach, nieszporach, a po przyjeździe papieża w wydarzeniach z jego udziałem.

W samej nowohuckiej parafii, jak poinformował jej wikary ks. Krzysztof Piechowicz, gości 540 grekokatolików z Ukrainy oraz około 20 osób z USA. Wśród pielgrzymów jest także około 30 księży z rodzinami. Większość z nich zamieszkała w rodzinach, część została zakwaterowana w szkołach.

Na Światowe Dni Młodzieży oficjalnie zarejestrowało się kilka tysięcy Ukraińców – grekokatolików i rzymskich katolików – poinformował Ores Hevak, sekretarz komisji ds. młodzieży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Możliwe jednak, że do Polski na ŚDM przybyło znacznie więcej Ukraińców.

Do Polski na ŚDM Przybyło 16 biskupów greckokatolickich: z Ukrainy, z Kanady, USA i Polski. Pielgrzymi ŚDM przybyli z Ukrainy zachodniej jak i wschodniej. Są także osoby terenów objętych wojną. Język ukraiński, po raz pierwszy jest jednym z oficjalnych języków ŚDM. Wolontariusz z Ukrainy zapali ogień podczas finalnej liturgii ŚDM.

2016-07-30 17:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poruszające świadectwo i improwizacja Franciszka

15 tysięcy wolontariuszy zgromadziło się w Tauron Arenie na spotkaniu z Franciszkiem. Ojciec Święty odłożył przygotowane wcześniej przemówienie, mówiąc, że jest ono "chyba nudne" i mówił spontanicznie.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję