Reklama

Polska

Wybiła godzina zero!

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

26.07

Małgorzata Cichoń

26 lipca uroczystą Eucharystią, sprawowaną pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, rozpoczęły się na krakowskich Błoniach Światowe Dni Młodzieży!

– Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat. Czekaliśmy od dnia, w którym Papież Franciszek ogłosił w Rio de Janeiro, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce – w Krakowie. Zegar umieszczony na fasadzie Bazyli Mariackiej w sercu historycznego Krakowa odmierzał dni, godziny, minuty i sekundy dzielące nas od chwili, którą teraz przeżywamy. Ale ważniejszy zegar, rejestrujący myśli i uczucia w naszych sercach, przygotowywał nas duchowo do rozpoczynającego się dziś spotkania młodych uczniów Mistrza Nazaretu – witał Metropolita Krakowski młodych zebranych na Błoniach.

Reklama

Pielgrzymi udawali się na historyczne miejsce spotkania w deszczu, który jednak ustał tuż przed Mszą świętą. Młodzież uroczyście wniosła na ołtarz symbole ŚDM – krzyż oraz ikonę Matki Bożej. W procesji przyniesiono również relikwie patronów światowego wydarzenia: św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II, a także Ogień Miłosierdzia płonący w kaplicy adoracji łagiewnickiego sanktuarium.

Mszę św. sprawowała rzesza kapłanów z różnych stron globu, wśród nich duszpasterze młodych, np. ks. Gianni Castorani, zainspirowany św. Janem Pawłem II założyciel włoskiej szkoły ewangelizacji „Sentinelle del Mattino di Pasqua” (Stróże Wielkanocnego Poranka).

Młodzi uczestniczyli w modlitwie w skupieniu. Po Komunii św., podczas uwielbienia, można było zaobserwować ożywienie, flagi państw kołysały się w rytm śpiewanych pieśni. Po Mszy św. radości nie było końca – młodzi pozdrawiali się wzajemnie, wymieniali podarunkami, robili wspólne fotografie. Mimo trudów podróży i całego dnia spędzonego na nogach, humory im dopisywały!

Reklama

– Niesamowite doświadczenie wspólnoty, jest nas tak wielu, pochodzimy z tak odmiennych krajów, ale łączy nas wiara – dzieli się na gorąco Natalia, która przyjechała do Krakowa z Dębicy. Dodaje z uśmiechem, że na ulicach królewskiego miasta spotkała dziś Peruwiańczyków i Boliwijczyków, których poznała w czasie Dni w Diecezji.

2016-07-27 07:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Flash mob” Światowych Dni Młodzieży w Jeleniej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Ks. Robert Bielawski

Taniec, radość, energia i wiara - te cztery elementy ukazała młodzież na jeleniogórskim rynku podczas Flash mobu ŚDM.

Dzięki współpracy w Urzędem Miasta Jelenia Góra młodzież z całego miasta i okolic mogła rozstawić namioty promujące Światowe Dni Młodzieży 2016 oraz zachęcać mieszkańców do wspólnego tańca.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję