Reklama

Polska

356 tys. zarejestrowanych pielgrzymów

356 tys. pielgrzymów zarejestrowało się na Światowe Dni Młodzieży Krakowa 2016 - poinformowała Paulina Guzik z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Najliczniejszą grupą są Polacy - niemal 80 tys. Szacuje się, że w dzisiejszej Mszy św. otwarcia na Błoniach weźmie udział pół miliona pielgrzymów.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

26.07

Piotr Kordyś

Podczas porannej konferencji prasowej w Krakowie Paulina Guzik z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 poinformowała, że w tej chwili w systemie zarejestrowanych jest 356 tys. pielgrzymów, którzy pochodzą ze 187 krajów świata. Najliczniej reprezentowani są Polacy - tych jest niemal 80 tys. Na ŚDM zarejestrowało się również 63 tys. Włochów, 32 tys. pielgrzymów z Francji, 30 tys. z Hiszpanii oraz 23 tys. z USA. Prócz tego dziesiątki tysięcy młodych z Niemiec, Brazylii, Czech, Słowacji i Portugalii.

Elizabeth z Ukrainy powiedziała, że ŚDM dają okazję, by być jednością, pomimo różnic, doświadczyć spotkania z innymi i cieszyć się obecnością Boga. Pytana o relacje z pielgrzymami z Rosji, kraj ten okupuje Krym i jest oskarżany o podsycanie konfliktu na wschodzie Ukrainy, Elizabeth powiedziała, że choć konflikt istnieje na poziomie politycznym to nie pomiędzy ludźmi. „Wzajemne kontakty pozwalają się nam zaprzyjaźnić i zbliżyć do siebie, co może zburzyć mury polityczne” - zauważyła pątniczka.

Reklama

Jamie, który przyjechał z Afryki Południowej powiedział, że podczas ŚDM chciałby zobaczyć jak ludzie stają się jednością. „Wszyscy jesteśmy tu z jednego powodu, stając się jedną rodziną. Wspaniałe zobaczyć coś takiego” - zapewnił. Z kolei Carolina, która pochodzi z Homs w Syrii powiedziała, że przybywa, by podzielić się swoją historią z innymi. „Wszyscy wiedzą czego doświadczamy w Syrii. Wiele dzieci zostało sierotami, kobiety wdowami a inni musieli uciekać z kraju” - powiedziała.

Natomiast Clara, która pochodzi z Argentyny powiedziała, że cały kraj jest dumny i szczęśliwy, że papieżem jest Argentyńczyk. „Franciszek zachęca nas, by działać, kochać, robić coś dla innych, okazać miłosierdzie. Powinniśmy to robić, szczególnie teraz, w czasie gdy na świecie brakuje miłości. Powinniśmy przyjąć to zaproszenie papieża” - stwierdziła.

Tylko wczoraj do Krakowa dotarło 170 tys. pielgrzymów z całego świata. Szacuje się, że w dzisiejszej Mszy otwarcia XXI Światowych Dni Młodzieży weźmie udział ok. pół miliona osób.

2016-07-26 10:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ceremonia otwarcia ŚDM

Symbole ŚDM przejmują od siebie kolejno przedstawiciele krajów, w których odbyły się poprzednie spotkania. Jako pierwsi nieśli je pielgrzymi z Rzymu - miejsca, w którym przed 30 laty rozpoczęła się historia Światowych Dni Młodzieży. Potem m.in. Amerykanie i młodzież z Filipin.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję