Reklama

Europa

W Londynie spotkały się władze CCEE i KEK

Wzajemnej współpracy i realizowanym wspólnym inicjatywom poświęcone było spotkanie przewodniczących i sekretarzy Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) 24 maja w Londynie. Pierwsza z tych organizacji zrzesza episkopaty katolickie, druga zaś niekatolickie Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie naszego kontynentu.

[ TEMATY ]

Londyn

pixabay.com

W toku rozmów podjęto m.in. niektóre zagadnienia związane z dialogiem ekumenicznym w Europie, potwierdzając wyznaczoną w tej dziedzinie długofalową linię współdziałania. Temat ten będzie także jednym z punktów posiedzenia wspólnego komitetu CCEE-KEK, zaplanowanego na początek przyszłego roku. Będzie ono poświęcone przede wszystkim problemom ochrony środowiska i wolności religijnej.

W czasie londyńskich rozmów poruszono również sprawę wspólnych działań chrześcijan różnych wyznań wobec bieżących problemów światowych. Chodzi tu głównie o sytuację uchodźców i migrantów na naszym kontynencie, kwestię pokoju na Bliskim Wschodzie oraz o współdziałanie na wielu innych płaszczyznach zarówno wewnątrz Unii Europejskiej, jak i poza nią.

Reklama

W spotkaniu w stolicy Wielkiej Brytanii wzięli udział przewodniczący: CCEE - kard. Péter Erdő i KEK - Christopher Hill KCVO, DD oraz sekretarze generalni obu organizacji: ks. Duarte da Cunha (CCEE) i ks. Heikki Huttunen (KEK). Rozmowy zakończyły się obiadem, wydanym przez arcybiskupa Westminsteru i przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii kard. Vincenta Nicholsa.

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 i skupia obecnie 33 episkopaty krajowe naszego kontynentu oraz pojedynczych hierarchów z tych krajów, w których takich konferencji nie ma: arcybiskupów Luksemburga i Monako, maronickiego arcybiskupa Cypru, biskupów z Estonii i Mołdawii i greckokatolickiego biskupa z Mukaczewa. Przewodniczącym Rady jest obecnie prymas Węgier kard. Péter Erdő, jego dwoma zastępcami - kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Angelo Massafra z Albanii; sekretarzem generalnym jest portugalski kapłan ks. Duarte da Cunha. Sekretariat CCEE mieście się w szwajcarskim St. Gallen.

Konferencja Kościołów Europejskich istnieje od 1959; obecnie należy do niej 114 Kościołów tradycji anglikańskiej, protestanckiej, prawosławnej i starokatolickiej z całego kontynentu oraz - na zasadach członków stowarzyszonych - 40 krajowych rad kościelnych i innych organizacji. Na czele KEK stoi anglikański duchowny Christopher Hill, a sekretarzem generalnym jest fiński pastor luterański Heikki Huttunen. Konferencja ma dwie siedziby: w Brukseli i Strasburgu.

2016-05-25 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Samochód staranował pieszych w Londynie

[ TEMATY ]

Londyn

Twitter

Kilka osób zostało w sobotę rannych, kiedy samochód wjechał w pieszych na ulicy Exhibition Road w dzielnicy South Kensington w zachodnim Londynie. Policja poinformowała o zatrzymaniu jednego mężczyzny i bada motywy sprawcy zdarzenia.

South Kensington to część Londynu, gdzie jest wiele bardzo popularnych muzeów i organizacji kulturalnych, m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Victorii i Alberta oraz Muzeum Nauki. Kilkaset metrów od miejsca zdarzenia znajduje się także klub Ognisko Polskie, który służy polskiej społeczności od czasów wojennej migracji.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję