Reklama

Niedziela Częstochowska

Rolniczy trud ofiarowali Gidelskiej Pani

[ TEMATY ]

Gidle

Wojciech Mścichowski

Jak każdego roku, zgodnie z wieloletnią tradycją, do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, w trzecią niedzielą maja przybyły delegacje rolników z całej Archidiecezji częstochowskiej, aby podziękować „Tej, która wyszła z polskiej ziemi” za wszelkie łaski otrzymane na polu, w ogrodach, we wszystkim co wiąże się z szeroko rozumianym rolnictwem. Tegoroczna pielgrzymka, która odbyła się 15 maja miała szczególny charakter. Przypadła w dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego, od niepamiętnych czasów zwane „Zielonymi Świątkami”, cieszące się wielkim nabożeństwem polskiej wsi.

Reklama

Także w br. minęła 500 rocznica wyorania z ziemi przez tutejszego rolnika Cudownej Figurki, 800 rocznica powstania zakonu św. Dominika, stróży tego świętego miejsca oraz 1050 rocznica chrztu Polski. Spotkanie z Matką Bożą napełniło serca nadzieją, że tak jak przez 500 lat, tak i nadal będzie Ona wspierać i błogosławić wszystkim pracującym na roli. Pielgrzymowanie rozpoczęło procesyjne, jedyne takie na przestrzeni minionych 500 lat przeniesienie Cudownej Figurki do zabytkowego, pierwszego kościółka parafialnego św. Magdaleny, gdzie po odśpiewaniu uroczystych Godzinek do Matki Bożej i symbolicznym błogosławieństwie i poświęceniu pól i obejść, w asyście przedstawicieli władz samorządowych woj. śląskiego i łódzkiego, organizacji rolniczych i związanych z rolnictwem, orkiestry, pocztów sztandarowych strażackich i rolniczych, w tym najstarszego, liczącego ponad 105 lat udano się w drogę powrotną do Gidelskiej Bazyliki.

Mszy św. w intencji rolników, z udziałem ks. prał Eugeniusza Sikorskiego - archidiecezjalnego duszpasterza rolników, o. Andrzeja Konopki OP - przeora o. Dominikanów oraz dziekana gidelskiego, ks. Czesława Kierasa przewodniczył reprezentujący Metropolitę częstochowskiego ks. prał Włodzimierz Kowalik. W homilii zwrócił uwagę, że to Duch Święty dodaje ludziom nadziei w trudnych sytuacjach, pomaga rozwiązywać trudne życiowe problemy, towarzyszy rolnikom w ich ciężkiej, chociaż nie zawsze docenianej pracy. Poprzez Świętych Patronów pokazuje jak łączyć ciężką pracę z wytężoną modlitwą. Od niepamiętnych czasów polski naród cieszy się nieustanną opieką Matki Bożej, która u swego Syna wyprasza nam wszelakie łaski. Kaznodzieja dodał, że to z Wysokości przyszła w roku 1979 wybłagana przez Jana Pawła II moc, która do dała ludziom sił do działań powodujących zmiany dziejowe w naszej Ojczyźnie. Jakże te dary Ducha Świętego w postaci solidarności, jedności i rozwagi w działaniu, wiary, męstwa, prawdziwej miłości, pokoju i zwykłej ludzkiej dobroci potrzebne są w obecnych, pełnych zamętu czasach, czasach niełatwych także dla rolników. Pielgrzymi wraz duszpasterzami modlili się o dobre urodzaje, obfite plony, ochronę przed klęskami żywiołowymi, błagali aby Matka wybłagała u swego Syna potrzebne łaski, gdyż jeśli Bóg nie pobłogosławi, próżny jest rolniczy trud.

2016-05-16 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystościom w Gidlach

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Gidle

abp Stanisław Gądecki

Grażyna Kołek

500 lat temu w miejscowości Gidle rolnik Jan Czeczek przygotowujący pole pod zasiew wyorał maleńką, 9-centymetrową, figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. 1 maja w sanktuarium gidelskim odbyły się uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Przed główną Mszą św. odbyło się nabożeństwo różańcowe ze świadectwami uzdrowień. Następnie odbyło się procesjonalne przeniesienie figurki Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienie Chorych z kaplicy do ołtarza polowego; obrzęd kąpiółki, czyli zanurzenia figurki w winie.

Mszę św. z abp. Gądeckim koncelebrowali m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, opat generalny zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, ks. Giuseppe Cipolloni CRL, o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach, Paweł Kozacki - prowincjał polskiej prowincji dominikanów oraz kapłani z archidiecezji częstochowskiej, diecezji kieleckiej, archidiecezji łódzkiej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych z Antonim Macierewiczem - ministrem obrony narodowej, przedstawiciele władz samorządowych, osoby życia konsekrowanego, rzesza wiernych z archidiecezji częstochowskiej. Podczas liturgii służyli m. in. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Na początku uroczystości jubileuszowych o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach podkreślił, że „Maryja po 500 latach pozwoliła nam przeżywać dzisiejszy jubileusz” - Cała Polska tu szuka ratunku. Cała Polska przybywa tutaj, aby pokłonić się Maryi - mówił o. Konopka.

„Maryja w tym miejscu przyjmuje ludzi biednych, doświadczonych cierpieniem. Chcemy dzisiaj uczcić jedną z najpiękniejszych cech Maryi, Jej pokorę i uniżenie, z którym pochyla się nad każdym człowiekiem. Maryja dała nam to miejsce, dała nam Siebie” - kontynuował przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach.

Następnie w homilii abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wskazał na problem choroby, cierpienia i śmierci człowieka. - W sercu każdego człowieka zakorzenione jest pragnienie zdrowia. Tymczasem człowiek doświadcza cierpienia nie tylko fizycznego, ale także duchowego i moralnego - mówił abp Gądecki.

„W człowieku jest obawa śmierci. Istnieje wyśmiewanie człowieka cierpiącego. Istnieje samotność i opuszczenie” - kontynuował abp Gądecki i pytał dlaczego cierpienie dotyka człowieka sprawiedliwego? - Zazwyczaj wówczas stawiamy zarzuty nie sobie i światu, ale Bogu - odpowiedział abp Gądecki.

„Dramaty niezawinionych cierpień zdają się zaciemniać obraz Boga i wprowadzają w duszy człowieka zwątpienie. Pytamy skąd zło? Pan Bóg pozostawia człowiekowi wolność” - kontynuował metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał, że „Chrystus jest uzdrowicielem” - Jezus uzdrawiał chorych i wskrzeszał umarłych. Wskazywał na ścisłą więź między uzdrowieniem duchowym a fizycznym - mówił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP wskazał również na Maryję, która jest uzdrowicielką - Jezus nie zostawił nas bez pomocy. Zlecił uczniom kontynuowanie dzieła uzdrowienia. Maryja w tym dziele uczestniczy. Wstawia się za nami. Uzdrowienie nadal trwa w dziejach Kościoła i świata - podkreślił przewodniczący KEP.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję