Reklama

Koło

Być lepszym dla innych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki wspólnej akcji kolskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domu Pomocy Społecznej i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także Wielkopolskiej Fundacji Rozwoju Lokalnego w Poznaniu w ubiegłym miesiącu odbyło się spotkanie środowisk niosących pomoc osobom niepełnosprawnym. Jak wiadomo, rok 2003 jest obchodzony w Polsce jako Rok Osób Niepełnosprawnych. Zebranie miało miejsce w kolskim Domu Pomocy Społecznej i przebiegało pod hasłem Spotkajmy się - już lepsi dla siebie.
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszula Polewska wyraziła życzenie, aby rok osób niepełnosprawnych nigdy się nie kończył, a społeczeństwo otworzyło się na siebie nawzajem, mówiąc inaczej - aby ludzie chcieli być lepsi dla siebie. Wypowiedź tę uzupełniła dyrektor Domu Pomocy Społecznej Anicetta Dudziak, mówiąc: „Chcielibyśmy, aby dzisiejsze spotkanie było pierwszym z cyklu, by po nim przyszły kolejne, jako odpowiedź na zapotrzebowanie przebywania z sobą”.
W toku spotkania z rąk dyr. U. Polewskiej honorowe odznaczenie „Przyjaciel Dziecka” otrzymało 6 osób, o których przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Stefania Skąpska powiedziała, że „sercem widzą potrzeby dzieci niepełnosprawnych i tak, jak mogą, potrzebom tym zaradzają”.
Zebrani wysłuchali dwóch referatów: Praca zawodowa w życiu osoby niepełnosprawnej i Dziecko w rodzinie niepełnosprawnej, wygłoszonych przez Agnieszkę Rusin i Katarzynę Mikołajczyk. Spotkanie zakończył minirecital Tomasza Wachnowskiego - kompozytora i wokalisty, znanego z repertuaru bluesowego i ballad.
Budzi optymizm, że zgromadzeni na sali przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy, dyrektorzy instytucji działających na terenie powiatu kolskiego i inne wpływowe osoby składały deklaracje pomocy osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Obecny na spotkaniu mieszkaniec i kapelan Domu Pomocy Społecznej - ks. prał. Kazimierz Chłopecki tak ocenia rzeczywistość dotyczącą osób niepełnosprawnych: „Większość z nich odnalazła swe miejsce w życiu, zyskała przekonanie, że mimo kalectwa jest potrzebna innym. Nie oczekują współczucia, ale szansy na prowadzenie aktywnego życia. Uważam, że w spotkaniach takich jak to, w którym uczestniczymy, powinien bardziej zaznaczyć się udział osób niepełnosprawnych. Dla nich naprawdę wiele znaczy, gdy mogą wystąpić z własną inicjatywą, skierowaną ku ludziom zupełnie zdrowym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Michał Listkiewicz, były prezes PZPN: Spotkanie z Janem Pawłem II jak finał mistrzostw

2026-05-31 22:50

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

PZPN

Autorstwa Roger Gorączniak/commons.wikimedia.org

Michał Listkiewicz

Michał Listkiewicz

Wiedziałem, że to jest jeden z najważniejszych momentów w moim życiu. Spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II mogę porównać tylko do sędziowania finału mistrzostw świata w piłce nożnej – mówi Michał Listkiewicz, były prezes PZPN i pierwszy Polak, który wystąpił w finale mundialu. W rozmowie z Vatican News wspomina on audiencje u Ojca Świętego, w których brał udział.

Zanim Michał Listkiewicz został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, był jednym z najlepszych polskich sędziów piłkarskich. W 1990 roku wyznaczono go do sędziowania spotkań podczas mistrzostw świata, które odbywały się we Włoszech.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji

2026-05-26 14:31

[ TEMATY ]

diecezja

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 26 maja br. odebrali z rąk pasterza diecezji dekrety nominacyjne, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę.

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę. Tegoroczne zmiany personalne objęły blisko ponad 50 księży.
CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Rajd Papieski

2026-06-01 09:35

Kuria Diecezjalna Sandomierz

Już od dziś przyjmowane są zapisy miłośników dwóch kółek na tegoroczny Sandomierski Rajd Papieski „Rowerem z Ojcem Świętym”. Tegoroczna, siedemnasta edycja wydarzenia odbędzie się 13 czerwca i połączy Sandomierz z Osiekiem.

Uczestnicy wystartują o godz. 9 z Bulwaru im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu. Trasa o długości około 40 kilometrów poprowadzi przez Skotniki, Chodków Nowy i Długołękę. Na uczestników czekać będą postoje przy kościołach w Skotnikach i Chodkowie Nowym, gdzie będzie czas na odpoczynek oraz integrację. Rajd zakończy się około godz. 13 w Osieku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję