Reklama

Jan Paweł II - nauczyciel świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trudno wybrać lepszy dzień na Święto Nauczyciela niż Dzień Papieski uroczyście obchodzony w naszej Ojczyźme.
12 października hrubieszowski kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy był miejscem, w którym wyjątkowo uroczyście świętowano Jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II jako największego Nauczyciela Świata na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia. Na godz. 9.30 zaproszono wszystkich dyrektorów, nauczycieli i wychowawców, aby w wigilię Święta Nauczyciela pomodlić się za Największego Nauczyciela naszych czasów oraz jeszcze bardziej przypatrzeć się „powołaniu swojemu”. Kościół był wypełniony do ostatniego miejsca. Nie zawiedli nauczyciele, rodzice wraz z dziećmi, byli także Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady Miejskiej. Wszystkich serdecznie powitał ks. Andrzej Puzon, a Zespół „Lechici” odśpiewał uroczyste Gaudamus igitur. Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. dr Ryszard Dziura z KUL, który porównał pracę wychowawcy i pedagoga do sadzenia lasu, gdzie jedne drzewa wyrastają na piękne okazy, ale są i takie, które jak w buszu afrykańskim karłowacieją. Wszystkie sadzonki wymagają specjalnej troski, tak jak i dzieło wychowania młodego człowieka. Spotykamy dzieci i młodzież bardzo dobrą, ale są też i życiowo skarłowaciałe. W dalszej części homilii kaznodzieja nawiązał do przesłania Jana Pawła II wygłoszonego do nauczycieli w Łowiczu.
Całość obsługi Mszy św. przejęli nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych, muzycznie ubogacił Mszę św. Zespół „Lechici” pod kierownictwem Leszka Opały. Pod koniec Mszy św. w imieniu nauczycieli przemówił dyrektor Szkoły Podstawowej nr I Roman Giergiel, który podziękował za modlitwę i słowo Boże. Wszyscy nauczyciele zostali zaproszeni do HDK na godz. 15.00, aby wziąć udział w dalszych obchodach uroczystości 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Na godz. 15.00 w HDK-u zaplanowano Uroczystą Sesję Rady Miasta poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, którą otworzył przewodniczący Rady Miasta. Odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej i Watykanu. Sala HDK-u mogąca pomieścić prawie 500 osób była wypełniona do ostatniego miejsca. W programie posiedzenia Rady Miasta były przemówienia przewodniczącego Rady Miasta dr. Dariusza Gałeckiego, burmistrza Franciszka Sucheckiego oraz wykład dziekana ks. Andrzeja Puzona „Jan Paweł II Apostoł jedności”, którego wysłuchano z wielką uwagą.
W części artystycznej wystąpiły: Zespół „Lechici”, „Nikolaus” i Zespół Taneczny HDK. Młodzież recytowała utwory o Janie Pawle II oraz niektóre fragmenty homilii wygłoszonych w czasie pielgrzymek do Polski. Koncert, który prowadził ks. Andrzej Puzon, został zakończony modlitwą w intencji Ojca Świętego i wspólnym odśpiewaniem Barki, oraz tradycyjnym już Życzymy, życzymy. Należy dodać, iż młodzież Zespołu Szkół nr 3 pod kierunkiem katechetów i ks. Wiesława Knapa zorganizowała konkursy: plastyczny, poetycki, muzyczny oraz wiedzy na temat Jana Pawła II. Uczestnicy konkursu napisali list do Jana Pawła II, analizując słowa Papieża: „Wy jesteście nadzieją Kościoła, świata i moją nadzieją”. Konkurs stał na wysokim poziomie. Łącznie w konkursie wzięło udział ponad 60 osób. Na zakończenie zostały wręczone nagrody książkowe ufundowane przez ks. Andrzeja Puzona. W części artystycznej występowała młodzież szkoły, recytując wiersze Karola Wojtyły oraz swoje wiersze skierowane do wielkiego Nauczyciela naszych czasów Jana Pawła II. Wystąpienia poetyckie były przeplatane pieśniami religijnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afganistan/ MSW: trzęsienie ziemi - ponad 800 osób zginęło

2025-09-01 08:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Afganistan

PAP/EPA/SAMIULLAH POPAL

Do ponad 800 ofiar śmiertelnych i co najmniej 2,8 tys. rannych wzrósł bilans trzęsienia ziemi we wschodnim Afganistanie - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu w Kabulu Mawlawi Zabihullah Mujahid. Liczba ofiar może dalej wzrosnąć, trwa akcja ratunkowa - dodał.

Wcześniej informowano o co najmniej 622 zabitych i ok. 1300 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: rozpoczęła się peregrynacja ikony Matki Boskiej Częstochowskiej

2025-08-31 07:51

[ TEMATY ]

peregrynacja

peregrynacja obrazu Matki Bożej

diecezja.sosnowiec.pl

Z modlitwą, pieśnią i wzruszeniem wierni diecezji sosnowieckiej powitali Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, rozpoczynając trzecią narodową peregrynację. Nawiedzenie rozpoczęło się od przyjazdu wizerunku na granicę diecezji sosnowieckiej i katowickiej, w miejscu, gdzie w Katowicach kończy się ulica Sosnowiecka, a w Sosnowcu zaczyna się ulica Jana III Sobieskiego. To właśnie tutaj niegdyś przebiegała granica między zaborem pruskim a rosyjskim. Następnie wierni wyruszyli w dwukliometrowej procesji do sosnowieckiej katedry.

Obecni byli m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki - nominat; bp Marek Solarczyk z Radomia; bp Jan Piotrowski z Kielc; bp Sławomir Oder z Gliwic; bp Jan Kopiec, biskup senior z Gliwic; bp Grzegorz Kaszak, biskup senior z Sosnowca oraz bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior z Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

Wiemy, kiedy Leon XIV kanonizuje Bartolo Longo!

2025-09-01 15:58

[ TEMATY ]

Bartolo Longo

Vatican Media

Bartolo Longo

Bartolo Longo

Apostoł Różańca, katolicki wychowawca młodzieży, uznany błogosławionym przez Jana Pawła II dominikański tercjarz Bartolo Longo zostanie kanonizowany 19 października przez Papieża Leona XIV. Wraz z nim świętymi zostanie uznanych sześcioro innych błogosławionych.

Bł. Bartolo Longo zostanie kanonizowany podczas uroczystości, która rozpocznie się 19 października o godz. 10.30 na Placu św. Piotra. Przewodniczyć jej będzie Papież Leon XIV. Wraz z włoskim błogosławionym kanonizowani zostaną także: Ignazio Choukrallah Maloyan – ormiańskokatolicki biskup, Peter To Rot – katechista z Nowej Gwinei, Vincenza Maria Poloni – włoska zakonnica, Maria del Monte Carmelo Rendiles Martínez – zakonnica z Wenezueli, Maria Troncatti – włoska zakonnica, José Gregorio Hernández Cisneros – wenezuelski lekarz, tercjarz franciszkański.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję