Osiemnastego września każdego roku Jak Polska długa i szeroka Cześć swą odbiera wśród wiernych rzeszy Święty Stanisław - Patron młodzieży. My także dzisiaj hołd Mu składamy I młodość naszą Mu powierzamy By Boga prosił za nami grzesznymi Byśmy jak On zostali świętymi
Tego właśnie dnia - 18 września w świątecznie udekorowanej sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Kołakach Kościelnych odbyła się niecodzienna uroczystość, która zgromadziła
młodzież ze wszystkich szkół parafii Kołaki, tj. Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołakach oraz szkół podstawowych w: Kołomyi, Zaniach i Szczodruchach, w sumie
ok. 450 osób, razem z dyrektorami i gronem pedagogicznym. W programie uroczystości znalazła się część artystyczna, którą przygotował i prowadził Zenon Wójcik,
katecheta i nauczyciel sztuki w miejscowym Zespole Szkół. W montażu poetycko-muzycznym młodzież szkolna i Chór „Stokrotki” przybliżyli słuchaczom
drogę do świętości, na wzór św. Stanisława Kostki. W centrum świętowania była Ofiara Eucharystyczna, którą celebrował ks. Dariusz Krajewski, miejscowy wikariusz i katecheta w Zespole
Szkół. Niemal cała młodzież i nauczyciele przyjęli Komunię św. Budujące było zaangażowanie młodzieży w liturgię Mszy św., poprzez wspólny śpiew pieśni czy czytania mszalne, śpiewy
między lekcjami i liturgiczną służbę ołtarza. W słowie na zakończenie Mszy św. ks. Dariusz wyraził radość z tak licznego i pobożnego uczestnictwa młodzieży
oraz podziękował dyrektorowi Zespołu Szkół Henrykowi Rakoczemu za udzielenie gościny na tę uroczystość, która z powodu remontu nie mogła się odbyć w kościele.
W wieku 33 lat zmarł Grzegorz Miętus, były skoczek narciarski, medalista mistrzostw świata juniorów w drużynie, a ostatnio trener współpracujący z kadrą narodową juniorów - poinformował PZN.
„Z wielką przykrością odebraliśmy informację o śmierci Grzegorza Miętusa, który był trenerem bazowym w kadrze juniorów. Były skoczek narciarski z Dzianisza miał 33 lata. To bardzo smutny dzień dla polskich skoków narciarskich” – przekazała federacja w internetowym komunikacie.
Czechom zależy na rozwoju duszpasterstwa więziennego. Służba Więzienna Czeskiej Republiki podpisała nową umowę z Episkopatem i Ekumeniczną Radą Kościołów. Już teraz w służbie więziennej działa 60 kapelanów i 200 wolontariuszy. Posługują we wszystkich czeskich więzieniach i aresztach. „To ważny element wsparcia osobistej przemiany i resocjalizacji” – oświadczył dyrektor generalny Służby Więziennej.
Czescy kapłani weszli do więzień jako kapelani zaraz po upadku komunizmu. Wcześniej przebywali tam jako osadzeni. Taki los spotkał m.in. nieżyjącego już kard. Dominika Dukę czy pomocniczego biskupa Pragi Válcava Malego.
O. Krzysztof Ołdakowski SJ, opiekun duchowy Grupy „Iskra Bożego Miłosierdzia”
Z Polski na cały świat - pod takim hasłem rozwija się inicjatywa „Iskra z telefonu”, która zachęca do szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia poprzez codzienną modlitwę i prosty gest ustawienia obrazu Jezusa Miłosiernego jako tapety w telefonie. Akcja jest częścią trwającej Pielgrzymki Obrazów Jezusa Miłosiernego na lądach, morzach i w przestworzach, objętej honorowym patronatem kard. Konrada Krajewskiego, metropolity łódzkiego.
Pielgrzymka rozpoczęła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 12 kwietnia 2026 roku. Jej celem jest modlitwa o nawrócenie wszystkich narodów do Boga oraz o pokój na świecie. Organizatorzy zachęcają, by zabierać wizerunek Jezusa Miłosiernego wszędzie tam, dokąd prowadzi codzienne życie - w podróże samochodem, samolotem, statkiem czy podczas zwykłych obowiązków.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.