Reklama

Czymże byłoby seminarium bez Przyjaciół...

Niedziela toruńska 40/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak nie sposób wyobrazić sobie człowieka bez serca, tak nie do pomyślenia jest diecezja bez swego seminarium. Przed 10 laty bp Andrzej Suski, tworząc struktury nowej diecezji, powołał je do istnienia. Seminarium to miejsce, czas i wspólnota, w której powołani przez Chrystusa są wprowadzani w „doświadczenie Dwunastu”: doświadczenie pełnego miłości wezwania po imieniu i radosnej odpowiedzi na wzór pierwszych uczniów. Powołanie do istnienia Seminarium w Toruniu było jedną z głównych trosk Pasterza diecezji. Dekret erygujący Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej nosi datę 8 września 1993 r. (święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny). Minął wówczas zaledwie rok od utworzenia diecezji.
Proces formacji kandydatów do kapłaństwa wymaga grona moderatorów, zaplecza naukowego oraz materialnego. Seminarium istnieje w środku Kościoła lokalnego, czyli diecezji. Wypełnianie zadań, które spoczywają na seminarium, jest możliwe tylko przy wsparciu pasterzy, kapłanów i diecezjan. Dzieło kształtowania serc „według serca Chrystusowego” wymaga wytrwałej modlitwy, wychowawczego trudu wspieranego łaską Bożą, solidnego studiowania filozofii i teologii przez samych kleryków, ale także środków pozwalających na codzienną egzystencję. Proces ten nie byłby możliwy bez pomocy życzliwych osób, które wielką troską i miłością ogarniają sprawę powołań. Dlatego też, kiedy podejmuje się refleksję nad 10-letnią działalnością Wyższego Seminarium naszej diecezji, nie można zapomnieć o tych, dzięki którym Seminarium może spełniać swoją rolę w Kościele toruńskim. Szczególną pomoc niesie liczne grono osób skupionych w Towarzystwie Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
Towarzystwo zostało utworzone przez bp. Andrzeja Suskiego dekretem z 26 września 1995 r. Jak zaznaczył Ksiądz Biskup w słowach zawartych w tymże dekrecie: „działalność Towarzystwa jest szczególną służbą w Kościele, który widzi w Seminarium «serce diecezji»”. Nie sposób przecenić znaczenia modlitw i cierpień ofiarowanych Bogu w intencji powołań. Jakież bogactwo łaski Bożej wyjednują zasyłane do Boga perły modlitwy różańcowej, codzienne Zdrowaś Maryjo, wypowiadane przez tyle tysięcy wiernych naszej (i nie tylko) diecezji. Tegoroczne wrześniowe spotkania na toruńskich Wrzosach, w Brodnicy i Grudziądzu są tego czytelnym świadectwem.
To dzięki ofiarności i hojności Przyjaciół możliwe było szybkie przeprowadzenie remontów elewacji seminaryjnego budynku, przełożenie dachu, budowa i wyposażenie nowej kuchni i refektarza, wyposażenie sal wykładowych w nowe meble, wymiana okien na korytarzach, a w tych dniach również w kleryckich pokojach oraz zagospodarowanie ogrodu i terenu do rekreacji. Jednak największą radością jest powstanie nowej kaplicy pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, w której to kształtują się serca alumnów i w której podejmowane są najważniejsze życiowe decyzje. Dlatego też nasza wspólnota nieustannie otacza modlitewną pamięcią wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Wyrazem tej wdzięcznej pamięci jest Msza św. ofiarowana w każdą środę w seminaryjnej kaplicy właśnie w intencji tych, którzy duchowo i materialnie wspierają to ważne dzieło.
Troska o powołania do kapłaństwa jest podstawowym zadaniem każdej wspólnoty diecezjalnej czy parafialnej. To także sprawa każdego chrześcijanina należącego do eklezjalnej wspólnoty. Na każdym wierzącym spoczywa odpowiedzialność za powołania i troska o duchową pomoc kandydatom do Chrystusowego kapłaństwa. Szczególną odpowiedzialność za to dzieło biorą na siebie ci, którzy wstępują w szeregi Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Wielkodusznie podejmują obowiązek duchowego i materialnego wspierania każdego powołania kapłańskiego dojrzewającego w murach Seminarium. Cele, które stawia sobie Towarzystwo, można streścić w trzech punktach: modlitewne wspieranie alumnów, wspieranie duchowymi ofiarami powołań kapłańskich i niesienie materialnej pomocy WSD w Toruniu.
Seminaryjna wspólnota moderatorów i alumnów zdaje sobie znakomicie sprawę z potęgi i mocy, jaka każdego dnia płynie z modlitwy tysięcy wiernych, ogarniających sprawy diecezji, Seminarium i kleryków. Dlatego pragniemy podziękować za trud, wysiłek i serce, jakie Towarzystwo Przyjaciół wkłada w sprawę powołań kapłańskich. Przeżywana 10. rocznica powołania Seminarium jest ku temu sposobną okazją. Wyrażamy z serca płynącą wdzięczność za każde dobro, jakie otrzymaliśmy z rąk wspaniałomyślnych ofiarodawców. Dostrzegając konieczność duchowego i modlitewnego wsparcia każdego młodego powołania, decyzją Księdza Biskupa w struktury Towarzystwa Przyjaciół WSD w Toruniu włączona została diecezjalna wspólnota Żywego Różańca. Na tysiącach ramion, na wzór Maryi oddanych Bożej sprawie, mocnych wiarą i zaufaniem Bogu, spoczywa ciężar i odpowiedzialność troski o alumnów i całe Seminarium. Wielką radością napełnia nas możliwość spotkania się razem z członkami TP WSD na pielgrzymkach, które we wrześniu zgromadziły takie rzesze w Toruniu, Brodnicy i Grudziądzu. Cenimy sobie spotkania oraz możliwość wyrażenia podziękowań, jaką stwarzają pobyty księży moderatorów i alumnów w parafiach z racji tzw. dni powołań. Właśnie z myślą o członkach Towarzystwa, jak i przyszłych powołanych do kapłaństwa regularnie cztery razy do roku przygotowywane jest seminaryjne czasopismo Sługa. Obok artykułów o tematyce teologicznej można w nim znaleźć informacje z życia Seminarium i Towarzystwa Przyjaciół.
Zbliżają się obchody 10. rocznicy utworzenia Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Uroczystości jubileuszowe połączone zostaną z inauguracją roku seminaryjnego 2003/2004. Z tej okazji Ksiądz Rektor i cała wspólnota seminaryjna zaprasza Towarzystwo Przyjaciół WSD oraz wszystkie osoby życzliwe sprawie powołań do wspólnego dziękowania Bogu w Trójcy Jedynemu za dzieło Seminarium. W sobotę 11 października br. o godz. 10.00 w katedrze Świętych Janów pod przewodnictwem pasterza diecezji - bp. Andrzeja Suskiego pragniemy dziękować Bogu za minione 10 lat, prosząc o błogosławieństwo na nowy rok kształtowania serc tych, którzy usłyszeli i wielkodusznie odpowiedzieli na wezwanie samego Chrystusa. Będzie to wspólne dziękczynienie. Swoją obecnością dajmy świadectwo, jak bardzo sprawa powołań i Seminarium jest naszą troską i odpowiedzialnością w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję