Reklama

Serwis przemyski

Niedziela przemyska 37/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 sierpnia. W kościele Ojców Reformatów w Przemyślu bp Adam Szal sprawował Eucharystię, podczas której siostry: Alberta, Daria, Daniela, Eustella i Serafina ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek, złożyły śluby wieczyste.

12 sierpnia. W bazylice archikatedralnej bp Adam celebrował Eucharystię dla 600 pątników z Ukrainy, którzy w pieszej pielgrzymce udali się na Kalwarię Pacławską na uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpnia. W przemyskiej archikatedrze 4 siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich (Beata, Dorota, Halina i Katarzyna) złożyły wieczystą profesję. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik.

15 sierpnia. Do sanktuariów maryjnych przybywali pielgrzymi na uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Modlitwie pątników zgromadzonych w Starej Wsi przewodniczył bp Adam Szal, a w Haczowie ks. Jerzy Buczek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

18 sierpnia. Abp Józef Michalik gościł w Aksmanicach (par. Kormanice), gdzie dokonał poświęcenia nowo wybudowanego kościoła filialnego.

21 sierpnia. Bp Adam Szal był gościem Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym. W kaplicy klasztornej Ksiądz Biskup celebrował Mszę św. w 75. rocznicę zatwierdzenia Zgromadzenia przez biskupa przemyskiego Anatola Nowaka (21 sierpnia 1928 r).

24 sierpnia. W Jarosławiu zakończył się Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”. Z tej okazji, w jarosławskiej Kolegiacie, bp Adam Szal przewodniczył uroczystej Mszy św. i wygłosił okolicznościowe kazanie.

26 sierpnia. W Krasiczynie bp Adam Szal spotkał się z uczestnikami X Zlotu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej i w miejscowym kościele parafialnym odprawił dla nich Mszę św. Wieczorem bp Adam gościł w Krównikach, gdzie przewodniczył odpustowej Sumie ku czci Matki Bożej Częstochowskiej i udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.

27 sierpnia. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu bp Adam Szal przewodniczył koncelebrowanej przez 70 księży Mszy św. na zakończenie rekolekcji kapłańskich, które odbywały się w Wyższym Seminarium Duchownym. Rekolekcje głosił ks. prof. Tadeusz Borutka z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1972-74 ks. Borutka i bp Adam, jako alumni, odbywali służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach.

28 sierpnia. W ośrodku rekolekcyjnym „Nadzieja” w Wybrzeżu zakończył się, trwający od 23 sierpnia, X Zlot Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, w którym uczestniczyło ponad 200 osób. Plan formacyjnej drogi poszczególnych dni Zlotu wyznaczały Tajemnice Światła, a w programie znalazły się m.in. konferencje, grupy dzielenia i celebracje liturgiczne, konkursy, rozgrywki sportowe i pogodne wieczory. Centralnym wydarzeniem każdego dnia była Msza św., której przewodniczyli m. in. abp Józef Michalik oraz bp Stefan Moskwa. Jubileuszowy Zlot zorganizował ks. Marek Blecharczyk, asystent diecezjalny wraz z Zarządem KSM-u.

27-29 sierpnia. W Krośnie, Łańcucie i Przemyślu odbywały się doroczne kongregacje katechetyczne wprowadzające w nowy rok szkolny i katechetyczny. Spotkania katechetyczne rozpoczynały się nabożeństwem Słowa Bożego, które prowadził ks. Mirosław Grendus, nauczyciel doradca w Sanoku. Referat programowy Duszpasterstwo katechetyczne w parafii przedstawił ks. dr Stanisław Łabendowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Wydział Teologiczny w Radomiu. Na zakończenie uczestnicy obrad wysłuchali pastoralnych refleksji abp. Józefa Michalika, bp. Stefana Moskwy i bp. Adama Szala, i przyjęli pasterskie błogosławieństwo. Kongregacje katechetyczne zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, którego dyrektorem jest ks. dr Tadeusz Kocór.

27-29 sierpnia. Parafia wobec wyzwań współczesności - to hasło I Przemyskich Dni Duszpasterskich, które miały miejsce w auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu. Referaty przedstawili m. in. ks. prof. Andrzej Żądło z Uniwersytetu Śląskiego - Parafia poszukująca dróg odnowy; o. Jan Góra (dominikanin) - Czy Kościół jest jeszcze potrzebny młodzieży; ks. Ryszard Umański z Częstochowy - Parafia wobec ludzkiej biedy - nowe inicjatywy; ks. prał. Stanisław Mac z Rzeszowa - Parafia wobec bezrobocia. Trzydniową sesję pastoralną prowadził ks. dr Andrzej Chmura, wykładowca w Państwowe Wyższej Szkole Zawodowej w Jarosławiu i duszpasterz akademicki.

30 sierpnia. „Czy jest coś piękniejszego niż Ruch Światło-Życie?” - tym pytaniem abp Józef Michalik zakończył dialog z oazowiczami, zebranymi w przemyskiej archikatedrze na postwakacyjnym dniu wspólnoty. Uroczystą Eucharystię, która była szczytem Pielgrzymki do archikatedry, poprzedziła godzina świadectwa. Przed rozesłaniem Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił pary animatorskie Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Po zakończonej Mszy św. jej uczestnicy przeszli na agapę do ogrodów założonego przed 100 laty, przez św. Józefa Sebastiana Pelczara, Collegium Marianum, gdzie powstaje Centrum Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej. W rekolekcjach wakacyjnych wzięło udział 2091 osób, w tym 1231 osób w oazie dziecięcej i młodzieżowej, 785 osób w oazie rodzin i 75 osób w turnusie dla dorosłych. Posługę animatorów i szereg innych zaangażowań podjęło 409 osób, a 15-dniowe rekolekcje, w 30 turnusach, prowadziło 42 księży. Moderatorem Ruchu Światło-Życie w archidiecezji przemyskiej jest ks. Piotr Kandefer.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję