Reklama

Lublin - Poczekajka

Śladem Św. Franciszka

Św. Franciszek polecił swoim duchowym synom, aby idąc przez życie głosili radosną nowinę o Chrystusie. Znalazł wielu braci, którzy zachęceni jego postawą ewangelicznego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa świadczą o Jezusie wobec współczesnego świata. We wspólnocie na Poczekajce życiem i słowem świadczą o Nim Bracia Mniejsi Kapucyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapucyni służą Bogu i ludziom na różnych płaszczyznach życia. Z wielkim namaszczeniem i oddaniem odprawiają Najświętszą Ofiarę, pełnią posługę w konfesjonale i sprawują inne sakramenty święte. Pracują w szkole na katechezie, okazują współczucie i wsparcie duchowe chorym w szpitalu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie. Zajmują się licznymi wspólnotami żeńskich zgromadzeń zakonnych, Franciszkańskim Zakonem Świeckich, Legionem Maryi, kółkami różańcowymi, Akcją Katolicką, Neokatechumenatem. Dzięki ich staraniom powstały także nowe grupy modlitewne: Odnowa w Duchu Świętym i modlitewna grupa św. Ojca Pio. Ich poświęcenie było widoczne nie tylko w pięknie celebrowanych liturgiach, ale również przyjacielskiej postawie wobec wiernych. W codziennym utrudzeniu i trosce o braci i siostry w Chrystusie Panu można zauważyć wiele zaparcia się siebie i odwagi. W podejmowanych inicjatywach starają się, aby pokój i dobro zagościło w sercu powierzonego im bliźniego. Poświęcenie to objawia się także poprzez wyjście naprzeciw ludziom potrzebującym pomocy materialnej.
Obecnie nastąpiły zmiany personalne w kapucyńskiej parafii i klasztorze. Odwołani zostali: o. Kazimierz Zych z funkcji proboszcza, o. Ariusz Małyska z funkcji wikariusza, o. Tadeusz Goguł - kapelan szpitala, o. Wojciech Gwiazda - ekonom klasztoru, o. Krzysztof Lewandowski - ojciec duchowny, o. Franciszek Tołczyk - prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Kapucynów, br. Piotr Drab - furtian. Wszyscy oni zapisali się głęboko w pamięci parafii i klasztoru na Poczekajce. Wymienionych braci przeniesiono na placówki we Włodawie - Orchówku, Nowym Mieście n. Pilicą, Lublinie do klasztoru przy ul. Krakowskie Przedmieście; dwaj bracia wyjechali na misje w Gabonie. Na ich miejsce zostali powołani przez prowincjała, o. Sławomira Siczka i abp. Józefa Życińskiego: o. Jozef Łaski - nowy proboszcz, o. Tadeusz Topolski - wikariusz, o. Wojciech Sugier - prefekt WSD, o. Jacek Nowacki - ojciec duchowny, o. Ryszard Korzeniowski i o. Sebastian Marcinkowski - duszpasterze i br. Arkadiusz Jarosiewicz - furtian.
Wspólnota parafialna i klasztorna życzy im wszystkim obfitości łask Bożych, opieki Matki Bożej i św. Franciszka oraz umocnienia wiary, nadziei i miłości na dalszej drodze do domu Ojca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: „Hejt hejtem, ale swoje trzeba mówić”

2026-05-28 21:00

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Niedziela Łódzka

W czasach ostrej debaty publicznej i nasilającego się hejtu wobec hierarchów Kościół musi z jeszcze większą odwagą głosić Ewangelię – przekonuje arcybiskup Marek Jędraszewski. W rozmowie z archidiecezją łódzką, metropolita krakowski senior podkreśla nierozerwalny związek chrześcijaństwa z polską tożsamością narodową oraz wskazuje na dramatyczne skutki odchodzenia Europy od korzeni chrześcijańskich. Jednocześnie wskazuje promyki nadziei w budzeniu się wiary wśród młodych na Zachodzie.

Arcybiskup Marek Jędraszewski należy do najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najczęściej atakowanych postaci w polskim Kościele. Zapytany o wpływ ostrej debaty i hejtu na możliwość głoszenia Ewangelii, odpowiada z charakterystyczną prostotą i determinacją:
CZYTAJ DALEJ

Majowe podróże z Maryją: Łódź-Łagiewniki - w Sanktuarium św. Antoniego u Matki Bożej Szkaplerznej

2026-05-28 20:50

[ TEMATY ]

Majowe podróże z Maryją

lagiewniki.franciszkanie.pl

Obraz Matki Bożej w Łodzi-Łagiewnikach

Obraz Matki Bożej w Łodzi-Łagiewnikach

Nasza jubileuszowa wędrówka prowadzi nas teraz do łódzkich Łagiewnik, do miejsca, gdzie pośród wiekowych dębów Lasu Łagiewnickiego wznosi się barokowa świątynia Ojców Franciszkanów Konwentualnych. To jedno z najstarszych i najważniejszych sanktuariów maryjnych w regionie, gdzie Maryja od wieków czczona jest jako Matka Boża Szkaplerznej, niosąca pociechę i uzdrowienie wszystkim, którzy chronią się pod Jej płaszczem.

W centralnym punkcie jednego z ołtarzy spoczywa niewielki, ale emanujący niezwykłym blaskiem obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Jego historia sięga XVIII wieku i jest nierozerwalnie związana z cudownymi wydarzeniami, które miały tu miejsce. Maryja na tym wizerunku patrzy na nas z wielką czułością, jakby chciała zapewnić, że każdy, kto przychodzi do Niej z ufnością, zostanie wysłuchany. To tutaj, u boku Matki Szkaplerznej, pokolenia łodzian odnajdywały siłę w czasach trudnych doświadczeń, a liczne wota są świadectwem łask, jakie spływają na to miejsce – od uzdrowień fizycznych po te najcenniejsze, duchowe.
CZYTAJ DALEJ

PILNE: Pożar zabytkowego Spichlerza w Olsztynie k. Częstochowy. Ponad sto lat historii w ogniu

2026-05-29 18:13

[ TEMATY ]

pożar

Archiwum restauracji

W piątkowe popołudnie wybuchł groźny pożar zabytkowego hotelu i restauracji „Spichlerz” w Olsztynie koło Częstochowy. Na miejscu trwa dramatyczna walka strażaków o uratowanie tego niezwykle cennego pomnika staropolskiej architektury drewnianej. Ogień zajął dach budynku.

Jak poinformował oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, zgłoszenie o pożarze wpłynęło około godziny 16:45. Płonie około 20 metrów kwadratowych dachu obiektu. Sytuacja jest na tyle poważna, że do walki z żywiołem skierowano natychmiast znaczne siły – na miejscu działa obecnie aż 15 zastępów straży pożarnej. Strażacy robią wszystko, aby ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałą część drewnianej konstrukcji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję