Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 35/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymi z Grudziądza i Brodnicy we Włoszech

Grupa wiernych z parafii św. Andrzeja Boboli z Grudziądza - Mniszka i św. Katarzyny z Brodnicy w dniach 25 czerwca - 3 lipca pielgrzymowała do sanktuariów we Włoszech. Wyjazd odbył się z inicjatywy ks. Bogdana Tułodzieckiego i Duszpasterstwa Pielgrzymkowego Diecezji Toruńskiej. W wyjeździe uczestniczyli także księża Krzysztof Górski i Marek Wysocki. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Wenecji i Padwy. Następnego dnia odwiedziliśmy miasto św. Franciszka - Asyż, po czym udaliśmy się do Rzymu. Szczególnym przeżyciem była dla nas Msza św. na Placu św. Piotra, w czasie której Ojciec Święty Jan Paweł II mianował 40 nowych kardynałów. Z Rzymu wyruszyliśmy do Monte Cassino, gdzie na cmentarzu poległych Polaków odprawiliśmy Mszę św. Wzruszające chwile przeżyliśmy przy grobie św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo - spędziliśmy tam na modlitwie wiele czasu. Odprawiliśmy tam również Drogę Krzyżową. W drodze powrotnej nawiedziliśmy sanktuarium w Loreto, krótko odpoczywaliśmy też nad Morzem Adriatyckim. Pomimo ogromnej spiekoty panującej we Włoszech pielgrzymi byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi wrócili do swoich domów.

Ks. Bogdan Tułodziecki

Dekanat Kowalewo Pomorskie

Uroczystości w Srebrnikach

Niedziela 3 sierpnia zapisała się w parafii Matki Bożej Śnieżnej w Srebrnikach jako dzień wyjątkowy. Miejscowa wspólnota parafialna obchodziła uroczystość odpustową Matki Bożej Śnieżnej wraz z obrzędem konsekracji nowego ołtarza.
Mały gotycki kościół z XIII w. pobudowany z kamienia polnego, położony wśród pól, jest jedyną świątynią w diecezji toruńskiej pw. Matki Bożej Śnieżnej.
W uroczystościach wziął udział bp Andrzej Suski, księża z dekanatów Kowalewo Pomorskie, Golub i Chełmża oraz licznie zgromadzeni wierni.
Niepowtarzalnym przeżyciem dla wspólnoty parafialnej był obrzęd konsekracji nowego ołtarza posoborowego. Staraniem miejscowego proboszcza, ks. Zbigniewa. Grochowskiego i hojnych darczyńców bardzo blisko związanych z parafią, został wzniesiony ołtarz i ambonka z kamienia granitowego; wykonano też nową, podwyższoną posadzkę, na której ułożono kamień granitowy oraz upiększono prezbiterium.
Ksiądz Biskup w homilii zwrócił uwagę na szczególną rolę ołtarza w świątyni, jego miejsce oraz znaczenie w życiu wiernych. Mówiąc o Stole Pańskim, nawiązał do stołu rodzinnego, przy którym gromadzą się najbliżsi, spożywają posiłki, omawiają swoje radosne i trudne problemy. Z głębokim wzruszeniem wierni obecni w kościele przeżyli ceremonię okadzenia i namaszczenia ołtarza olejami oraz obrzęd światła. Po procesji wokół kościoła Ksiądz Biskup pobłogosławił wszystkich wiernych Najświętszym Sakramentem na trud codziennej znojnej pracy na roli. Pogoda w tym dniu była łaskawa i wierni z nadzieją patrzyli w niebo, bo przecież w tej parafii właśnie po odpuście rozpoczyna się okres intensywnych prac żniwnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Zbigniew Grochowski

W pierwszą rocznicę śmierci kapłana

20 lipca, w pierwszą rocznicę niespodziewanej śmierci ks. Mieczysława Liberackiego, proboszcza parafii Srebrniki, w miejscowym kościele odbyła się uroczysta Msza św. Udział w niej wzięli wierni z parafii w Srebrnikach, rodzina księdza Mieczysława oraz księża z dekanatu Kowalewo Pomorskie wraz z dziekanem, ks. kan. Ryszardem Kobierowskim.
Obecny proboszcz parafii Srebrniki, ks. Zbigniew Grochowski, w wygłoszonej homilii przedstawił życie śp. Księdza Mieczysława jako współuczestnictwo w misji Dobrego Pasterza. W słowach skierowanych do wiernych zwrócił uwagę na fakt, że wartość życia ludzkiego nie jest mierzona czasem, ale dobrem, które pozostawia się innym. W powierzonej mu parafii śp. Ksiądz Mieczysław posługiwał tylko 688 dni. W tak krótkim czasie odmienił nie tylko serca wiernych, ale dokonał wielu nowych inwestycji na chwałę Bożą. Nagła śmierć, z którą jeszcze dzisiaj trudno się pogodzić, przerwała plany Księdza Mieczysława.
Dla upamiętnienia jego wszystkich dokonań Rada Parafialna wraz z częścią wiernych ufundowała obelisk z tablicą pamiątkową, który znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym.
W tym samym dniu odbyły się również uroczystości rocznicowe w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie ks. Mieczysław Liberacki spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Reklama

Ks. Zbigniew Grochowski

Dekanaty toruńskie

Złote gody

28 czerwca, podczas Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie, jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego świętowali Bożena i Zygmunt Dokurno, rodzice tamtejszego proboszcza, ks. Wacława Dokurno, którzy - jak podkreślił w czasie homilii bp Andrzej Suski - w 1953 r. „wspólnie zaczęli budować rodzinne sanktuarium, swój domowy Kościół wraz z Jezusem i Jego Matką Maryją”. Nawiązując do historii życia Jubilatów, Ksiądz Biskup powiedział: „Czasy były niełatwe, zwłaszcza dla żołnierza Armii Krajowej, który musiał opuścić swoje rodzinne strony i osiedlić się na innym terenie. Na co można było wtedy liczyć w Polsce pod sowieckim reżimem? Jedynie na własną pracę i jakiś ogromny wysiłek, wolę wytrwania i przebicia się, na benedyktyńską pracę nad twórczością Norwida i Mickiewicza. Można było liczyć na pedagogiczną pracę żony, a przede wszystkim na pomoc tej, co Jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie”.
Eucharystię wraz z bp. Andrzejem Suskim sprawowali m. in.: o. Józef Krok CSsR - przyjaciel jubilatów od 1947 r., o Feliks Dziadczyk SJ, ks. Gerard Gromowski oraz księża z dekanatu bierzgłowskiego z synem Jubilatów.
Zygmunt Dokurno pochodzi z Wilna. Przed wojną rozpoczął studia na fizyce na USB. Jako żołnierz AK biorący udział w wyzwoleniu Wilna, po wojnie przymusowo opuścił rodzinne strony, wcielone do ZSRR i osiadł w Toruniu. Tu związał się z Niższym Seminarium Duchownym Ojców Redemptorystów, gdzie był wykładowcą matematyki. Równocześnie rozpoczął studia uniwersyteckie na polonistyce, zwieńczone pracą doktorską o twórczości C. K. Norwida. Pracując naukowo, w bliskiej współpracy z prof. Konradem Górskim, stał się jednym z czołowych polskich edytorów oraz znawców twórczości A. Mickiewicza. Jako sekretarz redakcji Słownika Języka Adama Mickiewicza w tak skuteczny sposób kierował pracą zespołu redakcyjnego, że udało się wydać słownik, jakiego nie posiada żaden z poetów nowożytnej Europy. W wydaniu krytycznym twórczości A. Mickiewicza powierzono mu wydanie Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Jako osoba wierząca Jubilat jest wiernym czcicielem Maryi, czego dawał wyraz publicznie, uczestnicząc w kilkunastu pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę.
Bożena Dokurno, torunianka, jest absolwentką studiów polonistycznych UMK. Jej życiową pasją, realizowaną do tej pory, jest pedagogika. W ciągu 50 lat małżeństwa łączyła obowiązki macierzyńskie (matka czwórki dzieci) z zawodowymi. Przez krótki czas uczyła przyszłe nauczycielki w Liceum Pedagogicznym, z którego ze względów ideologicznych została usunięta w czasach stalinowskich. Najdłużej była wychowawczynią i nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 21 w Toruniu. Z czasem zaczęła wykładać metodykę nauczania na UMK, gdzie do dziś prowadzi zlecone wykłady. Równocześnie jest stale zaangażowana w cichą pomoc ubogim, co nabrało największych rozmiarów w latach stanu wojennego. Ostatnie lata to również odpowiedzialna praca w Radiu Maryja.
Jubilaci przeżywali swe dziękczynienie w otoczeniu rodziny i szerokiego grona przyjaciół. Nie zabrakło wśród nich pracowników słownika mickiewiczowskiego, przedstawicieli oazy rodzin z Kartuz, Gdyni i Torunia oraz miejscowych parafian. W uroczystości jubileuszowej uczestniczyła też klasa byłych uczniów dostojnej Jubilatki ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Toruniu, którzy w ten sposób złożyli wyrazy szacunku swojej wychowawczyni sprzed 35 lat.
Blask tego jubileuszu nie wynika tylko z faktu wspólnie przeżytych lat, lecz także z wierności wyznawanym ideałom.
Szczęść im Boże na dalsze lata!

Reklama

Róża Maćkiewicz

Pielgrzymka do Skępego

Już po raz ósmy 5 września po Mszy św. odprawionej o godz. 12.00 w kościele pw. św. Maksymiliana w Toruniu wyruszy piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Skępem. Powrót do Torunia 8 września. Bliższe informacje: proboszcz ks. Krzysztof Stanowicz, Złotoria, tel. (0-56) 648-98-78.

Pielgrzymka do Włoch

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza w październiku br. na pielgrzymkę do Włoch z okazji beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. Bliższe informacje i zapisy: Duszpasterstwo Pielgrzymkowe, Toruń, ul. Kopernika 6, tel. (0-56) 622-10-42 (od 16.00 do 18.00).

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

2024-05-09 20:39

[ TEMATY ]

księża

bp Artur Ważny

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W spotkaniu z biskupem sosnowieckim udział wzięli również pracownicy wydziałów kurialnych, na czele z kanclerzem - ks. Mariuszem Karasiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję