Ku czci św. Jana z Dukli
12 i 13 lipca odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jana z Dukli. W sobotę, o godz. 10.30 na Puszczy została odprawiona Droga Krzyżowa, a o 11.30 - Msza św. pod przewodnictwem o. Romualda Kośli, prowincjała Ojców Bernardynów z Krakowa. Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo ku czci św. Jana z Dukli, a następnie procesja z relikwiami do dukielskiego sanktuarium. W niedzielę o 9.00 Mszy św. przewodniczył abp Edward Nowak, sekretarz Kongregacji ds. Beatyfikacji i Kanonizacji Stolicy Apostolskiej, a o 11.00 została odprawiona Suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego.
Rocznica peregrynacji w parafii Rzeszów-Staroniwa
26 lipca parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie-Staroniwie przeżywała rocznicę peregrynacji Ikony Jasnogórskiej. Uroczystość połączona była z zakończeniem peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinach staroniwskiej parafii. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Kazimierz Górny, który w homilii, przypominając wydarzenia sprzed roku, zachęcił do jeszcze większej gorliwości i zapału apostolskiego w wypełnianiu chrześcijańskiego powołania. Uroczystość zakończyła się ponowieniem uroczystego aktu oddania parafii Matce Bożej, którego dokonał proboszcz parafii ks. Stanisław Jamiński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rzeszowianie na Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Licheniu
Reklama
W dniach 26 i 27 lipca w Licheniu odbyły się 11. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. Do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej przybyli ludzie z całej Polski, by modlić się o pomoc w walce z uzależnieniami. W programie znalazły się m.in. spotkania dla osób poszukujących wsparcia, m.in. dla anonimowych alkoholików, ich rodzin, narkomanów, hazardzistów, palaczy, ponadto Droga Krzyżowa oraz Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Wiesław Mering. Spotkanie zorganizowało Apostolstwo Trzeźwości działające w tamtejszym sanktuarium maryjnym. W 11. Ogólnopolskim Spotkaniu w Licheniu wzięło udział ok. 150 osób z diecezji rzeszowskiej: grupa "Orion" działająca przy Wojewódzkiej Przychodni Uzależnień w Rzeszowie, "Krokus" (parafia Opatrzności Bożej), "Przystań" (Fundacja Nowe Życie), "Maksymilian II" (Boguchwała), "Watra" (Łańcut). Apostolstwo Trzeźwości w sanktuarium licheńskim powstało w 1991 r. w odpowiedzi na narastający w społeczeństwie problem alkoholizmu, nikotynizmu i narkomanii. Z inicjatywy władz Zgromadzenia Księży Marianów w ciągu kilku najbliższych lat ma tam powstać Centrum Trzeźwości z możliwością leczenia stacjonarnego dla alkoholików, narkomanów i ich rodzin.
Święto policji
27 lipca swoje święto obchodzili podkarpaccy policjanci. Święto przypadło w 84. rocznicę powołania w II Rzeczypospolitej Policji Państwowej. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą Policjantów Pomordowanych na Wschodzie w 1944 r., która znajduje się przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Hołd poległym oddał gen. Józef Jedynak, komendant rzeszowskiej policji. W intencji pomordowanych i poległych na służbie policjantów odprawiono Mszę św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, homilię wygłosił ks. Sławomir Kurc, duszpasterz policjantów. Ordynariusz Rzeszowski przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do policjantów i wojskowych 3 lata temu na Placu św. Piotra w Rzymie. "Wszyscy uczestniczymy w powszechnym powołaniu do świętości. (...) a Wy, pełniąc służbę w obronie prawdy i sprawiedliwości, realizujecie to powołanie. Otwórzcie drzwi Chrystusowi i nie lękajcie się, on jest naszym pokojem" - mówił Ksiądz Biskup. W czasie uroczystości wręczono awanse i odznaczenia zasłużonym policjantom. "Polska policja to nie organ władzy państwowej, to formacja służąca społeczeństwu i współpracująca z nim" - powiedział Krzysztof Janik, minister spraw wewnętrznych i administracji. Z kolei gen. Józef Jedynak przypomniał, że nasz region należy do najbezpieczniejszych, a policjanci do najskuteczniejszych w kraju. Po części oficjalnej odbył się festyn z udziałem mieszkańców Podkarpacia; pokaz działań antyterrorystów, mecz wojsko-policja.
Wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców
25 lipca obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Z tej okazji MIVA Polska i policja zorganizowały ogólnopolską akcję "Krzyś", promującą trzeźwość wśród kierowców. Był to dzień życzliwości dla kierowców, jak również apel o bezpieczną i rozważną jazdę. Św. Krzysztof opiekuje się nie tylko kierowcami, ale także woźnicami, flisakami, żeglarzami, pielgrzymami i podróżnymi. Tradycyjnie w dniu św. Krzysztofa w naszej diecezji, podobnie jak w całej Polsce, poświęcone zostały samochody, a kierowcy umieścili na swoich autach wizerunek patrona.