Reklama

Niedziela Lubelska

Droga przyjaźni

Jezus potrzebuje młodych ludzi, którzy będą odważnie wyznawać wiarę – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 26/2026, str. I

[ TEMATY ]

Wąwolnica

Paweł Wysoki

Dobry ceremoniarz kocha Eucharystię i daje przykład innym

Dobry ceremoniarz kocha Eucharystię i daje przykład innym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad tysiąc ministrantów i lektorów oraz członków parafialnych schol liturgicznych zgromadziło się pod hasłem „Służcie Panu z weselem” na Archidiecezjalnej Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Uczestnicy przeszli z miejsca objawień w Kęble do bazyliki w Wąwolnicy, gdzie abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy św. z obrzędem ustanowienia ceremoniarzy.

Po rocznym kursie, zorganizowanym przez archidiecezjalne duszpasterstwo LSO, do posługi zostało dopuszczonych 80 młodych mężczyzn. – Bardzo serdecznie dziękuję naszym nowym ceremoniarzom. Chcę dać świadectwo, że w tym roku kurs był znakomity; ceremoniarze są świetnie wykształceni liturgicznie i przygotowani duchowo do pełnienia tej zaszczytnej funkcji. Będą ogromnym wsparciem dla księży proboszczów i dla księży biskupów, ponieważ z tego grona powołujemy ceremoniarzy do służby w czasie wielkich celebracji w naszej diecezji – powiedział ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pasterskiej refleksji abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę, że w codziennej służbie przy ołtarzu najważniejsza jest osobista relacja z Chrystusem. – Można być ministrantem, lektorem, ceremoniarzem, czy śpiewać w scholi. Można znać wszystkie przepisy liturgiczne i wzorowo służyć przy ołtarzu, ale jeżeli zabraknie żywej więzi z Chrystusem, wtedy pozostanie tylko zewnętrzne działanie. Trzeba pamiętać, że Jezus jest źródłem życia. Od Niego płynie siła, radość, wytrwałość i owocność naszego życia chrześcijańskiego – powiedział. – Drodzy młodzi, wasza służba przy ołtarzu nie jest tylko wykonywaniem określonych czynności; jest drogą do przyjaźni z Jezusem. Kiedy służycie podczas Eucharystii, jesteście bardzo blisko ołtarza, bardzo blisko największych tajemnic naszej wiary. Widzicie z bliska to, czego wielu wiernych nie dostrzega. Dlatego Jezus zaprasza was nie tylko do wykonywania zadań, ale przede wszystkim do budowania osobistej relacji z Nim i z innymi – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Metropolita zwrócił się także do grona ceremoniarzy. – Kościół powierza wam ważną odpowiedzialność. Ceremoniarz to człowiek, który pomaga innym przeżywać Liturgię; czuwa nad jej pięknem i nad jej porządkiem, godnym i zgodnym z zasadami Kościoła przebiegiem. Ale dobry ceremoniarz to nie tylko ktoś, kto zna przepisy: to człowiek, który sam kocha Eucharystię i daje przykład innym. Patrząc na was, młodsi ministranci powinni wiedzieć nie tylko, jak przebiega Liturgia, ale przede wszystkim widzieć w każdym z was ucznia Chrystusa. Wasza postawa, kultura, życzliwość, a zwłaszcza modlitwa i odpowiedzialność, mogą prowadzić innych bliżej do Boga – podkreślił abp Budzik. Wszystkim pielgrzymom życzył, aby Maryja wypraszała im odwagę wiary, wierność powołaniu i radość ze służby przy ołtarzu Pańskim.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2026-06-23 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak nadziei

Niedziela lubelska 36/2024, str. I

[ TEMATY ]

Wąwolnica

Katarzyna Artymiak

Uroczystości w Wąwolnicy zgromadziły tysiące pielgrzymów

Uroczystości w Wąwolnicy zgromadziły tysiące pielgrzymów

Maryjne sanktuaria to wielka szkoła wiary – powiedział abp Józef Michalik.

Uroczystości w Wąwolnicy zgromadziły na modlitwie tysiące pielgrzymów. Wierni z archidiecezji lubelskiej, ale także z odległych stron Polski, pielgrzymowali do Matki Bożej Kębelskiej, której kult sięga XIII wieku. W obchody 46. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej wpisała się ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów, które nawiedziły lubelską ziemię.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Kościół pomaga po trzęsieniu pod Neapolem

2026-08-06 17:24

[ TEMATY ]

pomoc

trzęsienie ziemi

Neapol

@Vatican Media

Kościół św. Rafała Archanioła w Pozzuoli.

Kościół św. Rafała Archanioła w Pozzuoli.

Setki rodzin musiały opuścić domy po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wulkaniczny rejon Campi Flegrei pod Neapolem. W Pozzuoli zamknięto około dziesięciu kościołów, a część liturgii przeniesiono na ulice i place. „Trzeba natychmiast odpowiedzieć na potrzeby tych, którzy stracili dach nad głową” – apeluje biskup Pozzuoli i Ischii Carlo Villano.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,7 nastąpiło 31 lipca wieczorem. Po głównym wstrząsie odnotowano serię kolejnych. Uszkodzone zostały domy, zabytki i kościoły. Wielu mieszkańców ok. 75-tysięcznego Pozzuoli nocuje w samochodach lub namiotach. Obawiają się dalszych wstrząsów i osuwania się skał.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa: chrześcijanie zmęczeni negocjacjami pragną pokoju

2026-08-07 11:35

Vatican Media

Kard. Pizzaballa wyraził zaniepokojenie sytuacją w Ziemi Świętej

Kard. Pizzaballa wyraził zaniepokojenie sytuacją w Ziemi Świętej

Łaciński patriarcha Jerozolimy przybył do Asyżu, aby zainaugurować działalność Global House of Friendship and Hope (Światowego Domu Przyjaźni i Nadziei) – międzynarodowego projektu promowanego przez Elijah Interfaith Institute. W rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News wyraził zaniepokojenie sytuacją w Ziemi Świętej, w której „nie ma ani wojny, ani pokoju”. Nawiązał też do przypadającej w październiku tego roku 40. rocznicy modlitwy o pokój św. Jana Pawła II w Asyżu z przedstawicielami różnych wyznań i religii - informuje Vatican News.

W rozmowie z mediami watykańskimi kard. Pierbattista Pizzaballa opisał sytuację w Jerozolimie jako „charakteryzującą się ogromnym napięciem”. Mówił, że choć „nie jesteśmy w stanie wojny z bombardowaniami na szeroką skalę”, to jednak „przemoc jest w pewnym sensie ogólnym kryterium interpretacji stosunków w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu, w Izraelu i w Palestynie”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję