Reklama

Polska

Bp Muskus omówił przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Duchowe i logistyczne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży omówił podczas konferencji prasowej podsumowującej 370. Zebranie Plenarne KEP bp Damian Muskus, koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Hierarcha podkreślił dobrą współpracę organizatorów ŚDM z samorządem i instytucjami rządowymi.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

bp Damian Muskus

Ewa Korbut/Biuro Prasowe ŚDM

Bp Damian Muskus OFM podkreśla wielkie zaangażowanie młodych w przygotowania do ŚDM

Bp Damian Muskus OFM podkreśla wielkie zaangażowanie młodych w przygotowania do ŚDM

Biskup Damian Muskus podczas spotkania z dziennikarzami zapewnił, że bardzo ważna w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży jest formacja duchowa. Zwrócił uwagę, że opracowanych zostało wiele programów duszpasterskich zapowiadających przyszłoroczne spotkanie młodzieży z papieżem. Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM wymienił dwie inicjatywy organizowane w najbliższym czasie.

"Rekolekcje dla miasta i świata całego" to cykl konferencji comiesięcznych zintegrowanych z przezywaniem w Kościele powszechnym Roku Miłosierdzia. W cyklu katechez wezmą udział znani polscy i zagraniczni ewangelizatorzy.

Inną inicjatywą, która ma duchowo przygotować polską młodzież na Światowe Dni Młodzieży jest akcja "Młodzi misjonarze miłosierdzia". Rozpocznie się 8 grudnia w sanktuarium łagiewnickim. W ramach tego projektu młodzi ludzie będą zachęcani do pełnienia konkretnych dzieł miłosierdzia, związanych z uczynkami względem ciała i duszy. Akcja zakłada dokumentowanie i przesyłanie tych dzieł w formie plakatu, zdjęcia lub filmu na odpowiedni portal internetowy. "Chcemy z nadesłanych prac przygotować księgę dzieł miłosierdzia, która zostanie przekazana papieżowi Franciszkowi" - powiedział bp Muskus.

Reklama

Krakowski biskup pomocniczy omówił też logistyczne przygotowania do centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. "Dopracowywane są kwestie projektów miejsc centralnych, ołtarzy i szat liturgicznych" - wyjaśnił bp Muskus.

Zwrócił uwagę, że doskonale układa się współpraca z władzami lokalnymi i rządem. Zapewnił o odbywających się spotkaniach organizatorów ŚDM z przedstawicielami państwowych służb bezpieczeństwa oraz z Ministerstwem Skarbu.

2015-10-07 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: św. Franciszek z Asyżu uczy, jak odnawiać Kościół w niespokojnych czasach

Do rozwoju i odnowy Kościół potrzebuje tych, którzy mniej pouczają, a więcej kochają – pisze bp Damian Muskus OFM w mediach społecznościowych w związku z uroczystością św. Franciszka z Asyżu. Hierarcha, który sam jest franciszkaninem, podkreśla, że Biedaczyna chciał być „żywą Ewangelią” i dlatego stał się „zaczynem odnowy” w Kościele.

Bp Muskus stwierdził, że św. Franciszek z Asyżu zapisał się w historii świata, bo "nad życie umiłował Panią Biedę", a swoją pokorą i pragnieniem "bycia mniejszym" oraz pokutnym stylem życia przemieniał świat.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję