W spotkaniu uczestniczyli ministranci, lektorzy, nadzwyczajni szafarze Komunii św., przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń, dzieci oraz całe rodziny. Nie zabrakło wspólnego grillowania, rozmów, zabaw i integracji. Na uczestników czekały rozmaite sałatki, które – jak podkreślił proboszcz parafii ks. Damian Pawlikowski – cieszyły się dużym uznaniem i zachęcały do spróbowania. Przy grillu panowała radosna atmosfera, a mistrz rusztu komentował przygotowywane potrawy, żartując, że ponacinana kiełbaska ułatwiłaby mu nakładanie dodatków.
VI Diecezjalna Pielgrzymka „Bydgoski Józef Rowerem na Jasną Górę”
„Bydgoski Józef Rowerem na Jasną Górę” - VI Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa diecezji bydgoskiej przybyła na Jasną Górę. Tegoroczne hasło brzmi: „W sakramencie chrztu św. odnaleźć swoje korzenie”. Ponad 30 pielgrzymów pokonało około 360 km.
- Wróciliśmy do korzeni chrztu św. i każdy z nas gdzieś dotknął tego kim jest, czyli uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy dziećmi Bożymi i każdy z nas prowadzi głęboką refleksję nad tym tematem – mówi ks. Bogusław Konieczka, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy, duszpasterz pielgrzymki – a poza tym, ten wspólny trud, posiłki, noclegi, pielgrzymowanie rodzą głębokie więzi między ludźmi, które pozostają na całe życie – dodaje ks. Bogusław
W Kościele ruszyła inicjatywa Parafialne Grupy Obrony Cywilnej. Jej celem jest budowanie odporności lokalnych społeczności w oparciu o wiernych, którzy angażują się w grupach zadaniowych np. zmotoryzowanej, medycznej, wsparcia psychologicznego czy opiekuńczo-wychowawczej.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z PAP w kwietniu powiedział, że „podobnie jak władze państwowe i samorządowe, także Kościół katolicki ma plan działania na wypadek sytuacji kryzysowych”. Zaznaczył, że w niektórych miejscach są już prowadzone specjalne warsztaty i szkolenia. - Współpracujemy w tych działaniach z Caritas Polska, która ma ogromne doświadczenie w niesieniu pomocy cywilom - powiedział hierarcha.
Choć miasto jest otwarte na nietypowe ceremonie w plenerze, lokalne władze kategorycznie odrzucają możliwość rejestracji zagranicznych aktów małżeństw osób tej samej płci. Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz podkreśla, że dopóki nie nastąpi zmiana krajowego ustawodawstwa, tamtejszy Urząd Stanu Cywilnego nie dokona żadnej takiej transkrypcji - informuje portal zakopane.naszemiasto.pl.
W kontekście ogólnokrajowych dyskusji światopoglądowych pojawia się pytanie, jak zakopiański Urząd Stanu Cywilnego zareaguje, gdy wpłynie do niego wniosek o transkrypcję (czyli wierne i literalne przeniesienie treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego do polskiego rejestru) aktu małżeństwa jednopłciowego zawartego poza granicami Polski.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.