Reklama

Niedziela Świdnicka

Dwie drogi, jedna Matka

Majowy poranek przyniósł jeszcze lekki chłód, kiedy ze Świdnicy i Bystrzycy Kłodzkiej wyruszyły dwie pielgrzymki. Dwie różne trasy, dwa sanktuaria i setki ludzi niosących swoje intencje.

2026-05-12 14:52

Niedziela świdnicka 20/2026, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Archiwum parafii w Bystrzycy Kłodzkiej

Pątnicy z Bystrzycy Kłodzkiej w drodze do sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej

Pątnicy z Bystrzycy Kłodzkiej w drodze do sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedni szli ku Matce Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, drudzy na Górę Igliczną do Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości. Łączyło ich jedno – pragnienie, by pierwszy dzień maja rozpocząć przy Maryi.

Ku Matce Dobrej Rady

W Świdnicy pielgrzymi zbierali się o poranku 1 maja wokół katedry. Ponad 250 osób stanęło na szlaku XXIV pieszej pielgrzymki do Sulistrowiczek. Wśród wielu niesionych intencji szczególnie wybrzmiewała modlitwa o pokój oraz pamięć o śp. ks. Pawle Traczykowskim, który przez lata uczestniczył w tej drodze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Najpierw powinniśmy być uczniami. Nie można być misjonarzem, jeśli wcześniej się nie jest uczniem – przypominał podczas konferencji o. Rafał Kwiecień, nawiązując do hasła roku duszpasterskiego. Mówił o Maryi jako Tej, która uczy słuchania Boga i wiernego trwania przy Chrystusie nawet wtedy, gdy droga staje się trudna.

Pielgrzymce od lat przewodzi ks. kan. Krzysztof Ora. Dla wielu uczestników ta majowa wędrówka stała się już duchową tradycją i początkiem miesiąca oddanego Matce Bożej. Po konferencji i Eucharystii sprawowanej w kościele w Wirach pątnicy ruszyli dalej ku sanktuarium położonemu u stóp Ślęży. Tam przywitał ich proboszcz ks. Jakub Bartczak, zachęcając, by w ciszy „obgadać z Maryją swoje sprawy”.

Ku Przyczynie Naszej Radości

Reklama

Tego samego dnia kilkadziesiąt kilometrów dalej spod kaplicy św. Floriana na Górze Parkowej w Bystrzycy Kłodzkiej wyruszyła IV Piesza Pielgrzymka na Górę Igliczną. Ponad stu pątników prowadził ks. kan. Andrzej Ćwik, który przed czterema laty zainicjował wspólne pielgrzymowanie do sanktuarium „Maria Śnieżna”.

Trasa wiodła przez bystrzyckie krajobrazy, leśne ścieżki i górskie podejścia. Wśród pielgrzymów byli starsi i młodzi, rodziny z dziećmi, ministranci oraz duchowni z różnych części diecezji. Towarzyszyli im m.in. o. Adam Gaca, ks. Mirosław Łobodziński, ks. Tomasz Krupnik, ks. Adam Makiel oraz dk. Norbert Ryznar.

Na leśnych odcinkach pielgrzymkę wypełniał śpiew Litanii Loretańskiej i rozmowy prowadzone w rytmie górskiego marszu. Na Górze Iglicznej pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium ks. Wojciech Iwanicki. Modlitwa przed cudowną figurą Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości była dla wielu momentem szczególnym. Tytuł ten nadał Maryi św. Jan Paweł II.

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Ćwika. Homilię wygłosił o. Adam Gaca, przypominając, że człowiek pielgrzymujący nigdy nie idzie sam, jeśli pozwala prowadzić się Bogu.

Dwie drogi. Dwa sanktuaria. I ta sama majowa intuicja, że warto choć na chwilę zostawić codzienność, by iść do Matki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przestrzeń z głęboką wiarą

Niedziela bielsko-żywiecka 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Archiwum parafii na Osiedlu Karpackim

Ks. Jerzy Fryczowski i bp Piotr Greger

Ks. Jerzy Fryczowski i bp Piotr Greger

Jak w czasach komuny Zachód patrzył na polskich pielgrzymów? Kiedy zaczęło się to zmieniać? Jakie kierunki są zrealizowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Pielgrzymów i Turystów? Jak rozwija się ruch pątniczy?

W 1987 r. zorganizowałem pierwszą pielgrzymkę. Jechaliśmy do Wiecznego Miasta. Wszystko odbywało się po kosztach. Spaliśmy w wieloosobowych pokojach i wieźliśmy ze sobą prowiant. W podróż brało się nie tylko suszoną kiełbasę, ale i 200 bochenków chleba. To pieczywo pod koniec wyjazdu zmieniało kolor, ale nikt na jego smak nie narzekał – mówi ks. Jerzy Fryczowski, który w diecezji bielsko-żywieckiej piastował funkcję diecezjalnego duszpasterza pielgrzymów i turystów. Jak wspomina kapłan, rozwój ruchu pielgrzymkowego obejmował wpierw najbliższe państwo Zachodniej Europy, jakim była Austria, oraz sąsiadujące z nią Włochy. To tu odwiedzało się miejsce odsieczy wiedeńskiej Kahlenberg oraz sanktuarium w Mariazell. Na trasie do Rzymu znajdowały: się Sienna, Padwa, Asyż i San Marino. Nocleg, który kosztował równowartość 20 dolarów, był poza zasięgiem polskich pielgrzymów. Dlatego szukano tańszych alternatyw. Koszty wyjazdu zmniejszano przez korzystanie z natrysków na stacjach benzynowych i przygotowywanie posiłków na własną rękę.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie poznali temat konsystorza. Jakie kwestie zostaną poruszone?

2026-06-04 19:57

[ TEMATY ]

kardynałowie

konsystorz

Vatican Media

Sytuacja na świecie, encyklika o człowieku w dobie sztucznej inteligencji i synod to główne tematy przyszłego konsystorza. Poinformował o tym kardynałów ich dziekan kard. Giovanni Battista Re. Konsystorz odbędzie się w Watykanie 26, 27 i 29 czerwca. Będzie czasem modlitwy, słuchania, wolności i szczerej wymiany zdań. Ojciec Święty liczy na wsparcie każdego z was – napisał kard. Re.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego poinformował, że przyszły konsystorz będzie podzielony na cztery sesje. Pierwsza będzie poświęcona sytuacji na świecie. W atmosferze modlitwy kardynałowie będą dzielić się tym, czego doświadczają w różnych częściach świata i Kościołach lokalnych. Opowiedzą o cierpieniach swego ludu i znakach nadziei, wierności Ewangelii i możliwego pojednania.
CZYTAJ DALEJ

Szewna: zdewastowano ołtarz przygotowany na Boże Ciało. Wylano na niego fekalia i porwano baner z Jezusem

2026-06-04 21:03

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Zrzut ekranu/Radio Ostrowiec FB

Ktoś dziś w nocy lub z samego rana zdewastował ołtarz w Szewnie przygotowany na Boże Ciało. Wylano na niego fekalia i porwano baner z wizerunkiem Jezusa. Policja ustala okoliczności… - informuje Radio Ostrowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję