Reklama

Niedziela Świdnicka

Potrzeba modlitwy dziś

W katedrze świdnickiej w uroczystość Zwiastowania Pańskiego dziękowano za 22 lata istnienia diecezji.

Niedziela świdnicka 14/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Świdnica

Hubert Gościmski

Bp Marek Mendyk przewodniczył uroczystej Eucharystii

Bp Marek Mendyk przewodniczył uroczystej Eucharystii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk w asyście licznie zgromadzonych kapłanów. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. kan. Marcin Gęsikowski, ks. kan. Krzysztof Ora, ks. Zbigniew Bartosiewicz i ks. Paweł Pleśnierowicz, który w tych dniach prowadził w katedrze rekolekcje parafialne. Wspólna modlitwa miała charakter dziękczynienia za minione lata, ale także prośby o wierność i odwagę dla Kościoła świdnickiego na kolejne lata jego istnienia.

Wprowadzając w liturgię, ks. kan. Tomasz Gwizdek przypomniał historię powstania diecezji. – 25 marca 2004 roku miała miejsce uroczysta inauguracja naszej diecezji i właśnie dzisiaj przeżywamy kolejną piękną rocznicę – podkreślił ceremoniarz katedralny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słuchać Boga

Reklama

Biskup Marek Mendyk w słowie wstępnym nawiązał do liturgii dnia i jej głębokiego znaczenia. – Modlimy się za tych, którzy bronią życia, za matki, które noszą w swoim łonie dzieci, modlimy się za dzieci nienarodzone – powiedział, przypominając, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest również Dniem Świętości Życia. Podkreślił także, że rocznica powstania diecezji jest czasem szczególnej modlitwy za Kościół lokalny i jego pasterzy. – Módlcie się za nas wszystkich kapłanów, żebyśmy się nie wystraszyli, jak przyjdą wilki w owczej skórze, a one już są. Żebyśmy nie pouciekali, żebyśmy nie zdezerterowali. Bo jak my się pogubimy, to gdzie wy zajdziecie? Dlatego proszę z pokorą, stojąc przed wami, módlcie się za nas – zaapelował.

W homilii biskup świdnicki skupił się na roli Słowa Bożego w życiu wierzących. – To jest Słowo, które nie tylko czytamy, ale to jest także Słowo, które nas czyta – zaznaczył, zachęcając do osobistego spotkania z Bogiem w Piśmie Świętym. Wskazał, że wiara zaczyna się od słuchania, a największym wyzwaniem współczesnego człowieka jest nie tyle brak Bożego głosu, ile brak zdolności jego przyjęcia. – Pan Bóg mówi do nas zawsze, mówi stale, zawsze z miłością – podkreślił.

Nawiązując do przeżywanej uroczystości, bp Mendyk wskazał na Maryję jako wzór zaufania i wierności wobec Boga. – Zaufajcie Bożemu Słowu – zachęcił hierarcha, dodając, że słuchanie jest miarą naszego człowieczeństwa.

Matczyna opieka

Zwieńczeniem tego wieczoru i czasu rekolekcji katedralnych było nabożeństwo z obrzędem nałożenia płaszcza Matki Bożej z Guadalupe. Ksiądz Paweł Pleśnierowicz zaprosił wiernych do osobistego przeżycia tego momentu. – Nie po znajomości, koleżeńsko, tylko indywidualnie na to nasze spotkanie z Matką Bożą – podkreślił, zachęcając do skupienia i modlitwy.

Na zakończenie przywołał słowa Maryi skierowane do Juana Diego, które pozostają aktualne także dziś: „Nie bój się żadnej choroby ani niczego, co rani i boli. Czyż ja, twoja Matka, nie jestem tutaj?”. Te słowa stały się duchowym podsumowaniem rekolekcji i jednocześnie przypomnieniem, że Kościół świdnicki trwa pod opieką Matki Bożej.

Rocznicowa liturgia była nie tylko wspomnieniem wydarzeń sprzed ponad dwóch dekad, ale także wyraźnym wezwaniem do odnowienia wiary i odpowiedzialności za wspólnotę, która buduje się przede wszystkim poprzez słuchanie Boga i wierność Jego Słowu.

2026-03-31 08:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Monstrancja z XVII wieku - perła europejskiego złotnictwa wróciła po renowacji

[ TEMATY ]

Świdnica

sztuka sakralna

Świdnica ‑ Katedra

czynia liturgiczne

Franciszek Grzywacz

Monstrancja – srebro, złoto, odlew, kameryzowanie, grawerowanie, cyzelowanie. Wykonana przez Leonharda Wildera, Wiedeń, ok. 1662 rok

Monstrancja – srebro, złoto, odlew, kameryzowanie, grawerowanie, cyzelowanie. Wykonana przez Leonharda Wildera, Wiedeń, ok. 1662 rok

Jedna z najpiękniejszych barokowych monstrancji w Europie oraz osiem naczyń liturgicznych z katedry świdnickiej odzyskały dawny blask dzięki gruntownej renowacji.

W ostatnich tygodniach ks. kan. Marcin Gęsikowski, proboszcz katedry, odebrał z płockiej pracowni odrestaurowaną monstrancję oraz osiem naczyń liturgicznych – cztery kielichy i cztery puszki. – Bardzo serdecznie dziękuję ofiarodawcom imiennym i anonimowym – powiedział ks. Gęsikowski w ramach niedzielnych ogłoszeń parafialnych, informując wiernych o kosztach renowacji, które wyniosły trzydzieści trzy tysiące złotych.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję