Reklama

Aspekty

Kto śpiewa, dwa razy się modli

„Święty Józefie, prowadź mnie do Pana” – pod takim hasłem w parafii św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze odbyły się Warsztaty Liturgiczno--Muzyczne.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 11/2026, str. I

[ TEMATY ]

Zielona Góra

warsztaty muzyczne

Karolina Krasowska

Efekty wokalne można było usłyszeć podczas niedzielnego „Popołudnia ze św. Józefem”

Efekty wokalne można było usłyszeć podczas niedzielnego „Popołudnia ze św. Józefem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie w dniach 6-8 marca prowadził krakowski muzyk Piotr Pałka. W parafii przy ul. Prostej 47 zorganizowane zostało po raz pierwszy. – Kto śpiewa, dwa razy się modli. Wychodząc od tej maksymy św. Augustyna, powstał pomysł organizacji warsztatów. Znalazła się spora grupa ludzi, którzy śpiewem chcą uwielbiać Boga, w ten sposób pogłębiać swoją duchowość i przez 3 dni przeżywać swoiste rekolekcje. A z drugiej strony – przygotowujemy się do uroczystości odpustowej ku czci patrona parafii, która odbędzie się 19 marca, dlatego cieszymy się, że warsztaty prowadzi znany i ceniony w Polsce muzyk i kompozytor, który m.in. napisał znaną pieśń „Św. Józefie, prowadź mnie do Pana” i tak zatytułowaliśmy warsztaty. Z tej okazji ułożył on kolejną pieśń, która wybrzmi w czasie muzycznego spotkania – „Popołudnia ze św. Józefem” – mówi ks. Bartłomiej Rybacki. – W tym święty każdy może znaleźć wspomożyciela, orędownika i przyjaciela, który pomaga człowiekowi w każdym stanie życia. Jest patronem ludzi pracy, ludzi chorych i patronem dobrej śmierci, ale jest też opiekunem rodzin, pomaga tym, którzy szukają swojej drugiej połowy w życiu. Jest dobrym wzorcem dla młodzieży. Mnie osobiście najbardziej porusza to, jak usłyszał Słowo Boże i bardzo szybko wprowadził je w czyn – dodaje ks. Rybacki.

W wydarzeniu wzięlo udział ok. 50 osób z Zielonej Góry, okolic, a także z Krosna Odrzańskiego, Nowogrodu Bobrzańskiego, Sulechowa i Gorzowa Wlkp. Uczestnicy ćwiczyli w 4 grupach podzielonych na sekcje według głosów: alt, sopran, bas i tenor, a także wspólnie – w jednym chórze. Śpiewem uświetnili sobotnią i niedzielną Eucharystię. Piotra Pałkę wspomagali zielonogórski muzyk Przemysław Szczotko oraz Benia Bębenek i Agnieszka Ładysz. Tematyka warsztatów była wielkopostna, ale zarazem „józefowa”. – Uczestnicy pracują nad emisją głosu, sposobem śpiewu, a także chcemy zrozumieć, co śpiewamy i tak przeżywać utwory liturgiczne, aby stawały się wspólną modlitwą, która będzie poruszać serca nasze i słuchaczy – wyjaśnia prowadzący. Dodaje, że patron warsztatów jest mu szczególnie bliski: – Warto mieć św. Józefa jako patrona. Ten, który opiekował się Jezusem i Maryją, był w sposób cichy wierny temu, co Bóg miał do zrealizowania w jego misji ziemskiej. Uczy nas głębokiego zawierzenia – dodaje Piotr Pałka. Wśród utworów, nad którymi pracowali warsztatowicze, jeden był szczególny i powstał z myślą o warsztatach i parafii, w której się odbywały: „Św. Józefie, Opiekunie”.

Agata Mleczek po raz pierwszy uczestniczyła w tego rodzaju wydarzeniu. Zachęciła ją koleżanka, zaangażowana w ich organizację. – To okazja, by nauczyć się wielu cennych rzeczy pod względem muzycznym. Osoby prowadzące zwracają uwagę na technikę śpiewu. Dowiedziałam się rzeczy, których wcześniej nie wiedziałam. Oprócz strony muzycznej jest wiele elementów modlitewnych: wspólna Jutrznia, Koronka do Bożego Miłosierdzia, codzienna Msza św. To okazja do wzrostu w sferze duchowej – mówi. – W warsztatach uczestniczę od kilkunastu lat. Zawsze są to niezwykłe rekolekcje. To, co dzieje się między ludźmi i w ludziach, jest piękne. Tworzy się z nas jedna wielka rodzina – dodaje Małgorzata Rawska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2026-03-10 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzów. Zaproszenie na warsztaty "Przez epoki w muzyce"

[ TEMATY ]

warsztaty muzyczne

materiały organizatora

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Gaudete w Gorzowie Wlkp. zaprasza do udziału w warsztatach „Przez epoki w muzyce”.

Do udziału zaproszone są chóry amatorskie, schole oraz osoby indywidualne. Będzie to okazja do nauki śpiewu i szkolenia swoich umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry. Warsztaty poprowadzą Iwona Bańdziak i Jadwiga Sokulska. Zwieńczeniem warsztatów będzie koncert galowy 25 września o godz. 17.00 w kościele Pierwszych Męczenników Polski.
CZYTAJ DALEJ

Sondaże ponad polskim interesem

2026-06-05 19:41

[ TEMATY ]

sondaże

ponad

polskim interesem

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Tak czasem bywa, że polityczny plan rozpada się w zderzeniu z rzeczywistością. W ostatnich dniach mogliśmy obserwować właśnie taki przypadek. Donald Tusk najwyraźniej uznał, że decyzja Wołodymyra Zełenskiego o uhonorowaniu ukraińskiej jednostki wojskowej nazwą „Bohaterów UPA” stworzyła okazję do rozegrania politycznej partii przeciwko nowemu prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. Problem w tym, że Polacy nie odegrali przypisanej im roli.

Gdy Karol Nawrocki zapowiedział podjęcie działań w sprawie odebrania Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego, premier nie stanął po stronie polskiego prezydenta. Wręcz przeciwnie. Stwierdził, że propozycja Nawrockiego jest „równie niepokojącym krokiem” jak sama decyzja Zełenskiego. W praktyce oznaczało to postawienie znaku równości między ukraińskim przywódcą, który zdecydował się na gest godzący w polską pamięć historyczną, a polskim prezydentem reagującym na ten gest.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zakończyła się 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

2026-06-06 18:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Żywy Różaniec

Jasna Góra/facebook.com

„Różaniec nigdy nie oddala od Eucharystii; przeciwnie - prowadzi do niej coraz głębiej” - powiedział abp Antonio Guido Filipazzi podczas Mszy św. na zakończenie 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasnej Górze. Pielgrzymkę poprzedził 3. Ogólnopolski Kongres Różańcowy poświęcony 200. rocznicy kół różańcowych zapoczątkowanych przez bł. Paulinę Jaricot.

Eucharystii kończącej 14. Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Zwracając się do zgromadzonych, zauważył, że obecność przedstawiciela Ojca Świętego podczas obchodów 200. rocznicy dzieła Żywego Różańca ma wymiar symboliczny. Przypomina bowiem o wsparciu, jakiego udzielił temu dziełu ówczesny nuncjusz apostolski we Francji Luigi Lambruschini.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję