Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo podczas pielgrzymki „Niedzieli”: Nie trzeba się bać Ewangelii, nie trzeba się bać Kościoła

„Modlimy się o przekaz prawdy, która nas wychowuje” - mówił na początku Mszy św. abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w bazylice jasnogórskiej. „Idzie nowych ludzi plemię”, pod takim hasłem odbyła się w sobotę 19 września, XIX Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Niedziela

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niedziela” wpisuje się w kształtowanie w nas nowego człowieka. Odgrywa ważną rolę w formowaniu, prześwietla Bożym spojrzeniem wszelkie wymiary naszej rzeczywistości”. - mówił witając redaktorów, dziennikarzy i czytelników „Niedzieli” o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Mszę św. koncelebrowali kapłani pracujący w „Niedzieli” oraz kapłani zaangażowani w promocję tygodnika i jego dzieł. Na pielgrzymkę przybyli dziennikarze czasopisma z całej Polski, ludzie kultury i życia społecznego, m. in. europoseł Jadwiga Wiśniewska i senator Czesław Ryszka oraz czytelnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo nawiązując do hasła pielgrzymki przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Polsce potrzebne jest nowych ludzi plemię jakich jeszcze nie widziano. W każdej pracy dla dobra Ojczyzny potrzeba modlitwy. Błędem naszych braci, którzy wzięli odpowiedzialność za współczesny okres życia Polski było i jest to, że usiłowali rozdzielić świat Boży i ludzki, jak gdyby chcieli powiedzieć: „My sobie sami poradzimy. Nam nie potrzeba zabobonów, religii. My jesteśmy ludźmi postępowymi. My opanujemy ziemię techniką i ludzką mądrością”- mówił Prymas Tysiąclecia.

„Nie trzeba się bać Ewangelii, nie trzeba się bać Kościoła. Bo Chrystus nie przyszedł po to, by potępiać i zabijać, ale zbawić każdego bez wyjątku człowieka, który przyjmie Jego samego i Jego program życia” - kontynuował abp Depo i pytał co uczyniliśmy z tym dziedzictwem prawdy i wolności? - Przeminęło pokolenie papieskich pielgrzymek do Ojczyzny, pokolenie pierwszej „Solidarności”. A kto dziś wkłada w ręce kilkunastoletniej dziewczynki transparent krzyczący „wolna szkoła, religia do Kościoła”? - dodał abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „dziedzictwo prawdy i wolności decydowały o tożsamości narodu i Kościoła”.

Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu KEP zauważył, że „niemal wszystkie narody Europy z obojętnością przyjęły brak odwołania się do chrześcijaństwa w preambule do traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej pomimo przymilnych spotkań z Janem Pawłem II”. - Te same gremia uczą nas dzisiaj rachunku sumienia na fundamencie miłości Boga i bliźniego - mówił abp Depo.

Reklama

„Coraz więcej ludzi, którzy są ignorantami w chrześcijańskiej nauce wiary definiuje religijną postawę po swojemu, według własnych podziałów i potrzeb, ale bez żadnego związku z wiara w Jezusa Chrystusa i z Jego Kościołem”. - kontynuował arcybiskup i nawiązując do czytań mszalnych wskazał na „konieczność trwania w wierności Bożemu przykazaniu”.

Odnosząc przypowieść o siewcy arcybiskup podkreślił, ze „dzisiaj widzi się ziarno podeptane i pogardę dla Ewangelii”. - Trzeba, abyśmy stali się żyzną glebą pozwalającą wydać owoc ziarnu prawdy i mądrości Bożej, która nigdy nie jest przeciwko człowiekowi - zaapelował arcybiskup i dodał, że „w służbie słowu Bożemu potrzeba łączenia dwóch elementów: wiary w pomoc Ducha Świętego i świadectwa życia”.

„Słowo przepowiadane czy drukowane musi być uwiarygodnione przez świadectwo, by nie jawiło się ono jedynie jako piękna filozofia czy utopia, ale jako rzeczywistość wiary, która przez Chrystusa daje życie” - przypomniał abp Depo i dodał, że „dziennikarz katolicki musi więc szukać codziennego zrozumienia słowa Bożego, aby przełożyć je na nasze współczesne doświadczenia i wyzwania”. „Dziennikarz katolicki jest człowiekiem wiary i misji Kościoła. Nie może głosić swojej błyskotliwej teorii, ale musi być wiernym głosicielem słowa Bożego i Jezusa Chrystusa” - zaznaczył arcybiskup i podkreślił, za ks. Czesławem Bartnikiem, że „gdy nie będziemy wsłuchiwać się w głos Boga grozi nam ogólne mętniactwo umysłowe i praktyczne”.

Reklama

Odnosząc się do roli tygodnika katolickiego „Niedziela” i roli mediów katolickich abp Depo przypomniał słowa założyciela „Niedzieli” bp. Teodora Kubiny zamieszczone w pierwszym numerze „Niedzieli” 4 kwietnia 1926 r. : „Niedziela” chce być głosem wielkiej rodziny i bronić jej świętej sprawy. Chce budować królestwo Boże między nami a nie zabijać społeczeństwa. Chce podnosić lud do światła a nie pogrążać go w ciemnościach i nie poniżać jego godności. Chce głosić pokój Chrystusowy, pokój niedzielny wszystkim, a nie rozszerzać nienawiści” - pisał wówczas bp Kubina.

„Ten postulat jest szczególnie potrzebny dzisiaj”. - zauważył abp Depo i przypomniał, że „zadaniem dziennikarzy i mediów jest dzisiaj przywracanie właściwych znaczeń pojęciom, którymi się posługujemy, aby na nowo odkrywać tablice wartości, która jest tablicą idącą w głąb Boga samego, w głąb naszych sumień”.

„Nie może zniknąć z formularza przyjęć do przedszkola takie pojęcia jak ojciec i matka w imię genderowego zrównania płci” - podkreślił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. redaktor naczelna tygodnika odmówiła „Akt Zawierzenia wszystkich dzieł „Niedzieli” Maryi Jasnogórskiej”. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewni zespół wokalny „Cantate Deo” pod kierownictwem Włodzimierza Krawczyńskiego. Również Halina Frąckowiak, znana polska artystka ubogaciła uczestników pielgrzymowania swoim śpiewem.

Następnie w Auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyło się spotkanie z uczestnikami pielgrzymki. Na program spotkania złożyły się referaty prelegentów: ks. prof. Jerzego Szymika, który powiedział nt. „Pytania o sumienie dzisiaj” i znanego pisarza katolickiego Pawła Zuchniewicza, który powiedział nt. „Proroctwo Papieża rodziny”.

„Istnieje ścisły związek pomiędzy naszym osobistym szczęściem a wiernością sumieniu” - mówił ks. prof. Szymik i dodał, że „błędem naszych czasów jest informacja, ze każdy musi żyć zgodnie z własnymi przekonaniami”.

Reklama

„Sumienie nie jest apoteozą subiektywizmu” - kontynuował prelegent.

Natomiast na znaczenie nauczania Jana Pawła II nt. rodziny wskazał Paweł Zuchniewicz. „To dzieje się wokół nas to duchowa walka o człowieka”. - mówił Zuchniewicz i wskazał m. in. na niebezpieczeństwo uprzedmiotowienia człowieka i miłości.

Podczas Pielgrzymki odbyło się również uroczyste wręczenie medali Mater Verbi 2015 dla osób angażujących się w apostolat Słowa i tkwiących w obszarze medialnym Kościoła polskiego i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Medal „Mater Verbi” otrzymali m. in. abp Wacław Depo, ks. prof. Kazimierz Szymonik, ks. prał. Stanisław Gasiński, Marek Kępiński i Instytut Prymasa Tysiąclecia.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznego pielgrzymowania było wręczenie statuetki „Sursum Corda” o. dr. Jerzemu Tomzińskiemu OSPPE, legendzie Jasnej Góry.

Medal „Mater Verbi” przyznawany jest przez „Niedzielę” od 1998 r. Natomiast statuetka „Sursum Corda” od 2007 r. Dotychczas statuetkę „Sursum Corda” otrzymali m.in. : abp Wacław Depo, bp Ryszard Karpiński, kard. Józef Glemp, Grzegorz Bierecki, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prał. Marian Wiewiórowski

W Auli „Niedzieli” odbyło się również podsumowanie konkursu „Niedzieli”: „Święty Janie Pawle II - pamiętamy!”.

Spotkanie w auli „Niedzieli” uświetnił zespół „Basilica Cantans” pod kierownictwem Włodzimierza Krawczyńskiego i występ Haliny Frąckowiak. W spotkaniu wzięli udział m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Marian Mikołajczyk, przedstawiciele Jasnej Góry: o. Zachariasz Jabłoński, o. Mariusz Tabulski i o. Kazimierz Maniecki.

Reklama

„Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Idzie nowych ludzi plemię”, zawarte w przepowiadaniu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Troska o przyszłość naszej Ojczyzny jest szczególnym kontekstem towarzyszącym wyborowi tego pielgrzymkowego przesłania”. - podkreśliła Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”

„Obecnie w naszej Ojczyźnie pojawia się szansa na wejście do życia publicznego ludzi sumienia w stopniu większym niż dotychczas. To pragnienie będzie intencją naszych modlitw” - dodaje Lidia Dudkiewicz.

4 kwietnia 1926 r., ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą „Vixdum Poloniae unitas” z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880-1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor „Gościa Niedzielnego”. Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014) Od 1 lipca 2014 r. jego obowiązki przejęła red. Lida Dudkiewicz.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu 89 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (XII 1981).

Obecnie „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym; jest instytucją multimedialną z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym, ma również własną serię wydawniczą „Biblioteka Niedzieli”. „Niedziela” od ponad 20 lat wydaje również pismo dla dzieci „Moje Pismo Tęcza”, od tego roku w nowej szacie i we współpracy z bp. Antonim Długoszem.

2015-09-19 18:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodziny u Kalwaryjskiej Pani

Niedziela małopolska 37/2019, str. 1

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

O. Franciszek Salezy Nowak OFM

Wśród rodzin, które tak licznie pielgrzymowały do Kalwarii, nie mogło zabraknać górali

Wśród rodzin, które tak licznie pielgrzymowały do Kalwarii, nie mogło zabraknać górali

Ponad sto tysięcy wiernych uczestniczyło w XXVII Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Eucharystię, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, sprawowali także krakowscy biskupi: Jan Zając, Jan Szkodoń, Janusz Mastalski oraz bardzo wielu kapłanów. W wydarzeniu i wspólnej modlitwie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda

Pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej z rozważaniami, które przygotowali państwo Bogumiła i Antoni Buchałowie. Po zejściu z góry Ukrzyżowania i ustawieniu obok ołtarza krzyża oraz feretronu z kopią cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej wzięli udział we Mszy św. W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski przytoczył słowa św. Pawła: „Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra”. Nauczał: – Błogosławieństwo Boga spoczywa na kobiecie i mężczyźnie, jednoczących się w jedno ciało po to, by mieć własne potomstwo, a w konsekwencji budować naród i w tym rozwoju z pokolenia na pokolenie upatrywać nieomylnych znaków Bożego błogosławieństwa. Zaznaczył, że współczesna kultura, negując wartości, odrzuca Boga. I zauważył: – Stwierdzono, że istotą człowieka nie jest rozum, ale ciemne siły związane z seksem. Głosi się to dzisiaj w postaci ideologii gender i LGBT. Próbuje się to systematycznie wprowadzać w życie społeczeństw i narodów poprzez kartę WHO.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Z racji tego, że modlitwa ta odbywała się w czasie Tygodnia Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, konferencja dotyczyła rozeznawania powołania i swojej drogi życiowej. Przede wszystkim bp Jacek wskazał młodym, że w rozeznawaniu ważne jest słuchanie głosu Pana Boga.- Powołanie dzieje się w wołaniu. Najpierw słyszymy wołanie, a potem dokonuje się powołanie. Jezus woła każdego z nas po imieniu - mówił biskup, dodając, że to od człowieka zależy, czy ten Boży głos będzie słyszalny. Ta słyszalność dokonuje się w momencie, kiedy otworzy się uszy swojego serca. - Uczniowie przechodzili szkołę wiary. Mieli momenty zwątpienia. Na początku były wokół Niego tłumy, ale z czasem grupa ta zaczęła topnieć, bo zaczął wymagać. I zapytał Piotra: „Czy i wy chcecie odejść?”. Wszystko zaczyna się od słowa i w tym słowie się wzrasta - przekonywał bp Jacek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję