Reklama

Kościół

Białystok

Patron o silnej woli

Święci nas zachwycają, pouczają i pobudzają do naśladowania Chrystusa. Ale czasem są po to, żeby nas zawstydzić – powiedział abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

Niedziela Plus 41/2025, str. VII

[ TEMATY ]

miłosierdzie Boże

archibial.pl/Robert Ostrowski

Apostoł Miłosierdzia pozostaje wzorem i przewodnikiem, zwłaszcza dla młodych

Apostoł Miłosierdzia pozostaje wzorem i przewodnikiem, zwłaszcza dla młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia została odprawiona w dniu święta bł. ks. Michała Sopoćki i była centralnym punktem Dni Patronalnych Miasta Białegostoku 2025, obchodzonych w dniach 27-29 września.

Homilię wygłosił ks. Łukasz Kisielewski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Białostockiej. Podkreślił, że Eucharystia jest codziennym pokarmem, którego nie można przyjąć „na zapas”. Duchowny przywołał słowa bł. ks. Sopoćki: „Pan Jezus ustanowił ten sakrament z miłości i miłosierdzia ku ludziom (...), aby zawsze pozostać z nami”. Zaznaczył, że patron Białegostoku uczył się od Chrystusa, iż przed cierpiącymi ludźmi nie wolno zamykać drzwi. – Zafascynowany hojnością Boga oddał Mu się całkowicie i z ufnością znosił przeciwności, których w jego życiu nie brakowało – dodał kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja przypomniał, że dziedzictwo bł. Michała nie zakończyło się wraz z jego śmiercią, ale – jak ziarno wrzucone w ziemię – przynosi owoce w kulcie Bożego Miłosierdzia, w kanonizacji Siostry Faustyny i w świadectwie wielu ludzi, którzy, zachwyceni życiem tego błogosławionego, idą jego drogą.

Na zakończenie homilii ks. Kisielewski prosił o wstawiennictwo bł. ks. Michała, by stał się naszym „ambasadorem w niebie” i wyprosił mieszkańcom Białegostoku powrót na właściwe tory wiary, nadziei i miłości.

Oprac. za: archibial.pl

2025-10-07 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący COMECE o migrantach w Ceucie: życie ludzkie musi być chronione

2026-08-04 14:20

[ TEMATY ]

życie

imigranci

PAP

„Pierwszy jest wymiar humanitarny. Życie ludzkie musi być chronione w każdy możliwy sposób. Jeśli nie jesteśmy do tego zdolni, wszystko inne smakuje już jak porażka naszego człowieczeństwa” - powiedział bp Mariano Crociata, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych UE, zwołanym dziś z powodu wydarzeń w Ceucie, gdzie dziesiątki tysięcy młodych migrantów podjęło desperacką próbę dotarcia do tej północnoafrykańskiej cząstki Europy.

„Uderzające jest poczucie, że tysiące ludzi, którzy próbowali przedostać się do kraju europejskiego, zostały z jednej strony wykorzystane, z drugiej odrzucone i porzucone” - stwierdził biskup włoskiej diecezji Latina. Są to „ludzie, o których nikt się nie troszczy i których, w rzeczywistości, próbuje się pozbyć”, co „daje do myślenia wszystkim, zarówno urzędnikom państwowym, jak i obywatelom”.
CZYTAJ DALEJ

„Mam powołanie do pielgrzymowania” – od 65 lat na szlaku Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

2026-08-04 18:12

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Julia Czernik

Hanna Kurek na Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej wychowała dzieci, szła 52 razy. Na pielgrzymkę wyciągnął ją chłopak, który został jej mężem. Andrzej Kurek twierdzi, że ma powołanie do pielgrzymowania, chodzi od dziecka. Już 6 sierpnia wyruszy ze stolicy 315. Warszawska Pielgrzymka Piesza z hasłem: „Oto Matka Twoja”, a w niej ci, którzy rozpoczynają pielgrzymią przygodę, i tacy jak państwo Kurkowie, dla których „Warszawska to życie”. Matka Boża mnie przywołała…

Pan Andrzej jako dziecko odprowadzał z mamą ojca i rodzeństwo, którzy wychodzili „z Warszawą”. Był zwyczaj, że na ostatnim „odpoczynku” wszyscy siadali, ciotki przywoziły zupy, kotlety i odbywał się piknik. Tak wyglądało pożegnanie pielgrzymów. Chłopczyk kategorycznie stwierdził, że idzie dalej z pielgrzymami. Miał 6 lat i podjął decyzję. Dał nurka w tłum. - Tyle było po mnie. I tak do dzisiaj po prostu chodzę. A mamie zrobiłem kłopot, bo musiała zorganizować jakieś ubranka dla mnie i dostarczyć na pierwszy nocleg. Udało się, widocznie tak Matka Boża przywołała - wspomina pątnik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję