W czerwcową niedzielę, po Bożym Ciele, a tuż przed odpustem w parafii św. Jana Chrzciciela tradycyjnie zorganizowano XIII Świętojańskie Spotkania.
Program
O 15.30 na scenie na przykościelnym placu nastąpiło otwarcie uroczystości. Przedstawiciele wspólnot parafialnych, m.in. Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Koła Radia Maryja, Żywego Różańca, Wspólnoty Wody Jordanu i Rycerzy Kolumba przecięli razem wstęgę, a ksiądz proboszcz Jerzy Serwin wygłosił tradycyjne słowa: „XIII Spotkania Świętojańskie uważam za otwarte”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wydarzenie rozpoczęły występy najmłodszych artystów. Schola „Świętojańskie nutki” przedstawiła program „Radość w piosence”, a Grupa misyjna zaprezentowała występ pt. „Mam talent”. Spotkanie prowadził po raz trzynasty Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego.
Była też możliwość nauki wicia wianków pod okiem: Doroty Żurek, Irminy Włusek-Kabzińskiej, Katarzyny Pańczyszyn, Małgorzaty Skrzyńskiej i Elżbiety Ślusarczyk, która od początku Spotkań Świętojańskich czuwa nad tym konkursem. Można było także rywalizować w zawodach na najsmaczniejsze ciasto, wziąć udział w turnieju szachowym dla dorosłych i dzieci oraz w rodzinnym szkicowaniu. Poznanie terenu nieopodal kościoła było możliwe dzięki parafianinowi Jackowi Kozłowskiemu, który zorganizował „Rodzinne bieganie lub spacerowanie na orientacje”.
Reklama
Amatorzy śpiewu mogli pośpiewać z Pawłem Piotrowskim, który prowadzi chór parafialny Vox Clamantis. Popołudnie zakończył koncert finałowy w wykonaniu zespołu Proboszczowie z udziałem muzyków zespołu Skaldowie: Jana Budziaszka i Grzegorza Górkiewicza. Chętni mogli wziąć udział w loterii „Szczęśliwy losik” i wygrać liczne fanty. Główną nagrodą był wyjazd pielgrzymkowy do Medjugorie. Szczęśliwcy wygrali także pobyty w hotelach w Muszynie, Bachledówce i Sromowcach, bilety na mecze Polska-Finlandia i Polska-Holandia oraz bilety i vouchery do muzeów Krakowa. Duża liczba darczyńców to zasługa Anny Jagos, która pozyskała ich serca i wsparcie.
Uczestnicy
Pomysłodawcą parafialnego wydarzenia był ksiądz proboszcz Jerzy Serwin, który w rozmowie z Niedzielą powiedział: – Kiedy zostałem proboszczem przed 14 laty, rozpoczęliśmy organizowanie spotkań świętojańskich, które poprzedzają uroczystość odpustową 24 czerwca. Objąłem funkcję proboszcza w 2011 r., a rok później spotkanie odbyło się po raz pierwszy. Wydarzenie spotkało się z dużą akceptacją. Naszym celem było to, żeby parafia integrowała się nie tylko wokół ołtarza, ale także aby spotkać się rodzinnie, pełni radości i podzielić się swoimi talentami.
Antoni Franaszek, przewodniczący Duszpasterskiej Rady Parafialnej, zaznacza: – Dla osób, które mieszkają na terenie parafii, to wspaniała integracja. Najłatwiej poznajemy siebie nawzajem podczas spotkań i rozmów przy kawie. Dla ludzi spoza naszej wspólnoty to okazja, żeby zobaczyli, czym żyjemy. Spotkania to możliwość dobrej rodzinnej zabawy i wygranej w licznych konkursach. Z kolei Karolina Majtyka, z parafii św. Pawła Apostoła w Wieliczce, co roku uczestniczy w wydarzeniu. Podkreśla: – W kościele Jana Chrzciciela byłam ochrzczona, przyjeżdżam i na świętowanie, i odwiedzić rodziców. Jest dużo wydarzeń artystycznych i można poznać nowych ludzi. Naprawdę warto tu być!
Cała parafia zmobilizowała się i kto mógł pomagał, i włączał się w organizację, poprzez pieczenie ciast, przygotowanie loterii fantowej albo prowadzenie konkursów.