Uroczystej liturgii przewodniczył biskup ordynariusz. Wśród koncelebransów znaleźli się biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. prał. Krzysztof Cisek z Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, księża profesorowie i wychowawcy seminarium, duszpasterze oraz kapłani z urzędów kurialnych i parafii rodzinnych nowo wyświęconych. W liturgii uczestniczyli także alumni, siostry zakonne, rodziny i bliscy kandydatów.
Na początku Mszy św. ks. prał. Krzysztof Cisek z Watykanu przeczytał przesłanie z błogosławieństwem Ojca św. Leona XIV. Po odczytaniu Ewangelii kandydatów do święceń przedstawił rektor seminarium, ks. Michał Powęska, podkreślając ich gotowość i odpowiednie przygotowanie do pełnienia posługi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Biskup Nitkiewicz nawiązał w homilii do przeczytanego fragmentu Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chleba. – Cud rozmnożenia chleba, który staje się Ciałem Chrystusa dokonuje się podczas Mszy św., a celebrujący ją kapłan jest jednym z uczniów, którzy pomagają Jezusowi nakarmić niezliczoną rzeszę ludzi. Zarazem sam karmi się Eucharystią i wespół z Najwyższym Boskim arcykapłanem składa siebie w Ofierze Ojcu Niebieskiemu. Drodzy bracia, zostaniecie za chwilę wyświęceni na prezbiterów, aby sprawować in persona Christi Najświętszą Ofiarę. To podobieństwo do Jezusa nie może się ograniczać do momentów w których sprawujecie liturgię. To zdecydowanie za mało. Ono powinno stale wzrastać we wszystkich wymiarach naszego człowieczeństwa i życia. Aby tak się stało, musicie razem z przyszłym diakonem karmić się Ciałem i Krwią Pańską. Musicie adorować na kolanach i w procesji Najświętszy Sakrament, rozważać podczas codziennej medytacji „majestat, skryty w świętej Hostii” i „wyznawać z wiarą, żeś mój Bóg i Pan” (Adoro te devote). Nie warto również żyć wyłącznie przeszłością, myślę tu o kapłanach w moim wieku i nieco młodszych, gdyż w ten sposób nie zrobimy kroku do przodu, spoczniemy na laurach, a wieniec laurowy, który nałożyliśmy sobie na czoła, czasami robią to także diecezjanie i parafianie, uschnie, stając się pośmiewiskiem albo wyrzutem sumienia – mówił biskup W dalszej części liturgii kandydaci złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa, po czym – przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych – nastąpiło nałożenie rąk i modlitwa święceń. Ceremonię dopełniły obrzędy: nałożenie szat liturgicznych, namaszczenie rąk, przekazanie kielicha i pateny oraz znak pokoju.
Nowo wyświęceni prezbiterzy po raz pierwszy koncelebrowali Eucharystię. Przed błogosławieństwem wyrazili wdzięczność wobec biskupa, przełożonych i najbliższych.
Biskup ordynariusz wręczył im nominacje do parafii, w których rozpoczną pracę duszpasterską.
Święcenia kapłańskie przyjęli: ks. Dariusz Cichoń z parafii św. Michała Archanioła w Spiach, który został skierowany do parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, ks. Łukasz Michalczyk z parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, który został skierowany do parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Święcenia diakonatu przyjął dk. Przemysław Kotuła z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Godziszowie.