Kto może ubiegać się o przyjęcie do seminarium? Rektor ks. Tomasz Metelica podkreśla, że kandydat powinien mieć szczerą chęć służenia Bogu i ludziom, odznaczać się wzorową postawą moralną, posiadać stosowne uzdolnienia intelektualne, a także cieszyć się dobrym stanem zdrowia. W przypadku kandydatów starszych (powyżej 35. roku życia) droga ewentualnej formacji jest prowadzona indywidualnie. – Powołanie to nie tylko kwestia tego, że ktoś dobrze się czuje w przestrzeni Kościoła. Stoimy na stanowisku, że jest to dar Boży. To Pan Bóg wybiera konkretne osoby, te, które sam chce. Seminarium pomaga w tym, żeby zrealizować ten Boży plan – podkreśla.
Reklama
Rekrutacja odbywa się w następujących etapach: najpierw należy umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Proponowane terminy rozmów to: 14, 15 lub 16 lipca. Istnieje możliwość dopasowania terminu indywidualnie. Na tę rozmowę należy też przynieść ze sobą wskazane dokumenty, m.in. świadectwo maturalne, opinię proboszcza, katechety, świadectwo o stanie zdrowia, świadectwo chrztu i bierzmowania. Kolejnym krokiem będzie egzamin z wiedzy biblijno-katechizmowej, który przewidziany jest na 18 lipca. Jaki materiał obowiązuje? Youcat. Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych (wydanie II poprawione), część I i III oraz Ewangelia wg św. Marka. Po zakończeniu tych etapów, kandydat zostanie powiadomiony osobiście o decyzji przełożonych i rektora. Jeżeli kandydat zostanie przyjęty, rozpocznie formację na roku propedeutycznym w Świdnicy. – To pierwszy i podstawowy krok na drodze formacji. Jego celem jest położenie solidnych podwalin pod życie duchowe oraz systematyczna i pogłębiona formacja ludzka. Przedmiotem rozeznania jest relacja z osobą Jezusa, a w kontekście tej relacji – rozeznawanie powołania. Choć nie jest to czas studiów filozoficzno-teologicznych, nie zaniedbuje się formacji intelektualnej – wyjaśnia ks. Tomasz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kolejny etap to stawanie się uczniem Chrystusa. – To pogłębienie podstaw wiary. Celem jest budowanie osobowej więzi seminarzysty z Chrystusem oraz dojrzewanie w harmonii ze wzrostem duchowym. Jednocześnie to czas studiów filozoficznych. Zwieńczeniem tego etapu jest obrzęd kandydatury i przyjęcie stroju duchownego – dodaje.
Trzeci etap to upodabnianie się do Chrystusa. – Można powiedzieć, że jest to upodabnianie się do Chrystusa Pasterza: życie cnotami kardynalnymi, radami ewangelicznymi i oddziaływaniem Ducha Świętego – to cel formacji trwającej minimum 3 lata. Kleryk zdobywa umiejętność odczytywania wydarzeń i sensu życia w świetle słowa Bożego, w postawach wiary i nawracania się. W czasie studiów teologicznych, które mają zakończyć się uzyskaniem tytułu magistra teologii, seminarzyści otrzymują kolejno posługi lektoratu i akolitatu – podkreśla. Nie może też zabraknąć wymiaru pastoralnego. – Jednym z głównych celów tego odcinka formacji jest włączenie alumnów w życie duszpasterskie w diecezji i we wspólnotach parafialnych. Ten etap kończy się święceniami diakonatu i prezbiteratu – wyjaśnia.
Warto dodać, że osoby, które będą oczekiwały na wyniki matur poprawkowych, mogą przystąpić do rekrutacji warunkowo, z możliwością dostarczenia świadectw maturalnych w późniejszym terminie. Szczegółowe informacje o warunkach rekrutacji znajdziemy na stronie WSD diecezji: www.seminarium.diecezja.legnica.pl, można też zadzwonić pod nr tel.: 880 644 402 lub napisać: seminarium@diecezja.legnica.pl.